| |
Zagrożenie!
Śnieżyce wtargną z południa. Mroźna zima przypomni o sobie. Śnieg spowoduje problemy na drogach

Śnieżyce wtargną z południa. Mroźna zima przypomni o sobie. Śnieg spowoduje problemy na drogach

Po bardzo ciepłej pierwszej połowie stycznia 2023, w trakcie drugiej połowy miesiąca najnowsze prognozy wskazują na możliwe okresami ochłodzenie z mrozem i przejściem śnieżyc. Wszystko na to wskazuje, że zima przypomni o sobie w Polsce. Znowu miejscami i to nie tylko w górach, ale również na nizinach popada śnieg. Będą możliwe także śnieżyce, które przyniosą zimowe epizody. Trwałej zimy z tego raczej nie będzie, bo po krótkim ochłodzeniu ponownie temperatury zaczną przechodzić na wartości dodatnie, ale co najmniej w kilku regionach ponownie zobaczymy, jak wygląda śnieżna i mroźna zima. Sprawdźmy, najnowsze prognozy powrotu zimy.

Wstępnie prognozowana śnieżyca w Polsce, 18 stycznia 2023

Śnieżyce przejdą przez Polskę, przypomni się mroźna i śnieżna zima, kiedy spadnie śnieg, prognoza opadów 18 stycznia 2023

W trakcie drugiej połowy stycznia znajdziemy się w ogromnym obszarze obniżonego ciśnienia rozciągającego się od północnego Atlantyku i Skandynawii po południową Europę. Przemieszczające się niże zaciągną chłodniejszą masę powietrza na południe, gdzie w wyniku cyklogenezy powstaną kolejne ośrodki niżowe zbudowane z bardzo wilgotnego powietrza z rejonu basenu Morza Śródziemnego.

Prognozowany obszar niżowy, jaki obejmie m.in. Polskę w kolejnych dniach. Przewidywane średnie ciśnienie za okres do 23 stycznia 2023

Śnieżyce i mróz w prognozach, kiedy wróci zima do Polski, styczeń 2023

Niże z południa ze strefami frontowymi zaczną następnie przesuwać się w rejon środkowej i wschodniej Europy. Mogą w Polsce ponownie przynieść opady śniegu. Ich zasięg i trajektorię musimy bardzo skrupulatnie sprawdzać w kolejnych najnowszych odsłonach modeli numerycznych.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 18 stycznia 2023 w trakcie dnia

Zima ze śniegiem i mrozem wróci do Polski, prognoza opadów śniegu 18 stycznia 2023

Warunki drogowe w czasie przejścia opadów śniegu ponownie miejscami będą trudne, bo padać będzie przeważnie mokry i ciężki śnieg. Prognozy nadal są wstępne i nie należy ich obecnie odczytywać dosłownie pod względem terminu i zasięgu opadów. Wyliczenia numeryczne wskazują jedynie zmianę trendu pogodowego i szansę okresowo w trakcie drugiej połowy stycznia na miejscami zimowe epizody.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 19 stycznia 2023

Mróz i śnieg wróci do Polski, prognoza temperatury 19 stycznia 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na możliwe okresowe powroty zimy w okolicach przełomu drugiej i trzeciej dekady stycznia. Wtedy zaciągane chłodne powietrze przy zderzeniu z wchodzącym cieplejszym i wilgotniejszym z południa zwiększy prawdopodobieństwa opadów śniegu, zwłaszcza, że w rejonie Polski ma bezpośrednio przejść niż. Jego trajektoria jest jednak nadal niepewna i jak to w przypadku niżów z południa jeszcze wiele razy się zmieni.

Aktualnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 19 stycznia 2023

Śnieżyce i mróz w Polsce, najnowsze prognozy powrotu zimy, mapa temperatury 19 stycznia 2023

Opady śniegu wchodzące z południa zawsze mają umiarkowane i chwilami intensywne natężenie. Ich zasięg i skala jest nadal niepewna, ale wiele wskazuje na to, że w co najmniej kilku regionach krajobrazy zabielą się lub powstanie pokrywa śnieżna.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 22 stycznia 2023

Kiedy spadnie śnieg w Polsce, prognoza opadów śniegu do 22 stycznia 2023

Omawiany trend pogodowy podobnie przewiduje amerykański model GFS. Sumy opadów i prognoza śniegu jest inna, ale w tym przypadku liczy się podobny sygnał, czyli możliwość ochłodzenia i powrotu śniegu. To, gdzie ostatecznie przejdą śnieżyce, to nadal jest pytanie otwarte.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 23 stycznia 2023, model GFS

Śnieg i mróz w Polsce, będą śnieżyce, prognoza pokrywy śnieżnej do 23 stycznia 2023

Oba modele zgodnie przewidują najwięcej opadów śniegu na południu Polski, zwłaszcza w górach i rejonach podgórskich. Pokrywa śniegu tam wzrośnie i początek ferii zimowych powinien być jak najbardziej udany. W innych regionach miejscami powinno się zrobić biało, ale powrót zimy raczej będzie krótkotrwały i ograniczy się do epizodu, bo temperatury ujemne i dodatnie będą występować wymiennie.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 20 stycznia 2023

Mróz w Polsce i śnieg, zima jeszcze wróci, prognoza temperatury 20 stycznia 2023

Przed nami więc po bardzo ciepłej pierwszej połowie stycznia, w trakcie drugiej połowy miesiąca okres z nieco niższymi temperaturami i szansą na kolejne opady śniegu i miejscami śnieżyce. W co najmniej kilku regionach wróci zimowy typ pogody, ale nizinach będzie on raczej krótkotrwały. W kolejnych prognozach, będziemy dokładnie wskazywać, kiedy i gdzie pojawi się mróz oraz gdzie popada śnieg i kiedy znowu będzie wkraczać odwilż.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!