| |
Zagrożenie!
Śnieżyce suną przez Polskę. Spadnie do 5-10 cm śniegu. Miejscami wichury i zawieje śnieżne. W nocy wróci mróz

Śnieżyce suną przez Polskę. Spadnie do 5-10 cm śniegu. Miejscami wichury i zawieje śnieżne. W nocy wróci mróz

Minionej doby nad Polskę wkroczył cyklon Diethelm, który dość szybko przemieszcza się na północny wschód Europy. Po jego zachodniej stronie ponownie w głąb całego kraju napływa coraz chłodniejsza masa powietrza i opady deszczu od zachodu przechodzą w śnieżyce. Zanim wpływ niżu na warunki pogodowe ustąpi, to ponownie w wielu regionach krajobrazy zdołają się zabielić, a w innych regionach powstanie pokrywa śnieżna, bo miejscami spadnie do 5-10 cm śniegu. Spodziewamy się również okresami wiatru o sile wichury, zwłaszcza w południowej połowie kraju miejscami na nizinach do 60-80 km/h.

Zasięg strefy frontowej z opadami deszczu i śniegu wraz z naniesionym kierunkiem przemieszczania o godzinie 09:30, 11 marca 2023. Dane radarowe: IMGW / RainViewer

Śnieżyce suną przez Polskę, to skutki odsuwającego cyklonu, miejscami zawieje śnieżne, mapa radarowa opadów 11 marca 2023

Mocniej powieje lokalnie w rejonach podgórskich do około 85-95 km/h, a o wiele silniej wieje w górach, bo na niektórych szczytach wiatr ma siłę huraganu grubo powyżej 100 km/h. 

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 10:00, 11 marca 2023

Śnieżyca nad Polską przesuwa się z zachodu na wschód, mapa z prognozą opadów 11-12 marca 2023

Niż jest już poza granicami Polski, a to oznacza, że dostaliśmy się w jego zachodnią chłodniejszą część. Siła odśrodkowa niżu powoduje zaciąganie chłodnego powietrza do kraju z północy i z tego powodu od zachodu ponownie w głąb kraju rozszerza się zasięg opadów śniegu, które do wieczora dotrą nad dzielnice wschodnie i południowo wschodnie i również w tej części kraju popada śnieg, a jeszcze kilkadziesiąt godzin temu notowano między Małopolską i Podkarpaciem nawet 16-19 st. C.

Prognoza zasięgu śnieżycy i ustępujących opadów deszczu w Polsce o godzinie 13:00, 11 marca 2023

Kolejny podmuch zimy w Polsce, przesuwa się śnieżyca, w tych regionach spadnie do 5-10 cm śniegu, mapa opadów 11 marca 2023

Po odsunięciu strefy frontowej, w nocy nad Polską wystąpią jeszcze opady przelotne śniegu, ale bardziej rozproszone, głównie na północy kraju. Przy adwekcji chłodnego powietrza wrócą ujemne temperatury nad obszar niemal całego kraju. Temperatury spadną do około -5/0 st. C. Większy mróz będzie możliwy miejscami w rejonach podgórskich.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 16:00, 11 marca 2023

Zawieje śnieżne i śnieżyce w Polsce, mapa i prognoza opadów, 11-12 marca 2023

W ciągu najbliższej doby krajobrazy w wielu regionach ponownie zdołają się zabielić, a miejscami zanotujemy przyrost pokrywy śnieżnej. W zależności od warunków atmosferycznych, w tym prędkości wiatru, temperatury powietrza i gruntu miejscami spadnie, od 1, do 10 cm śniegu. Dokładny zasięg opadów sprawdzicie na bieżących danych radaru pogodowego.

Prognoza możliwego przyrostu pokrywy śnieżnej, do 12 marca 2023. Miejscami prognoza może być przeszacowana

Prognoza opadów śniegu i pokrywy śnieżnej w Polsce, do 12 marca 2023

Minionej doby nad Polską mieliśmy dosłowną walkę między zimą na północy i wiosną na południu. W czasie gdy w Małopolsce i na Podkarpaciu notowaliśmy temperatury dochodzące do 16-19 st. C. (najwyższa w rejonie Tarnowa), to na północy utrzymywał się niewielki mróz i odsuwała się śnieżyca szczególnie nad Suwalszczyzną.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce o godzinie 07:00, 11 marca 2023. Dane: IMGW

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce, gdzie jest śnieg, mapa pokrywy śnieżnej 11-12 marca 2023

Między Suwalszczyzną i  Ziemią Lubuską zalega obecnie od 2, do 14 cm śniegu. Pamiętajmy, że pomiar jest dokonywany raz na dobę o poranku. Do tego czasu śnieg zdołał częściowo stopnieć i osiąść, dlatego rzeczywista maksymalna pokrywa śnieżna w czasie przechodzenia śnieżycy była znacznie większa, lokalnie mogła dochodzić do 20 cm. O czekających nas istotnych zmianach w kolejnych dniach będziemy informować na bieżąco w naszych najnowszych prognozach pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!