| |
Zagrożenie!
Śnieżyce suną przez Polskę. Spadło 5-30 cm śniegu, mróz sięgnął -12 stopni. Możliwa burza śnieżna

Śnieżyce suną przez Polskę. Spadło 5-30 cm śniegu, mróz sięgnął -12 stopni. Możliwa burza śnieżna

Do Polski napłynął główny strumień chłodnego powietrza arktycznego w którym pojawiają się w wielu regionach rozproszone opady śniegu i krupy śnieżnej. W ciągu dnia będą przechodzić śnieżyce konwekcyjne, lokalnie z silnym wiatrem. Niewykluczone, że punktowo rozwinie się burza śnieżna, zwłaszcza na południowym wschodzie. Miejscami spadło 5-30 cm śniegu i jeszcze dosypie. Mróz sięgnął aż -12 st. C. i na tym jeszcze nie koniec, bo kolejna noc na 29 marca 2023 również niemal w całym kraju przyniesie ujemne temperatury.

Śnieżyce konwekcyjne przechodzą przez Polskę. Prognoza zasięgu opadów śniegu o godzinie 11:00, 28 marca 2023

Śnieżyce konwekcyjne w Polsce, będą burze śnieżne, prognoza opadów 28-29 marca 2023, gdzie spadnie śnieg

Opady konwekcyjne są rozproszone i ograniczone pod względem zasięgu, ale tam, gdzie wystąpi główny rdzeń opadów natężenie śnieżyc jest dość duże i krajobrazy mogą się lokalnie na chwilę zabielać, a w rejonach podgórskich i na północy kraju, zwłaszcza w woj. pomorskim, szczególnie w rejonie wybrzeża nastąpi ponowny przyrost pokrywy śnieżnej.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 14:00, 28 marca 2023

Burze śnieżne i śnieżyce konwekcyjne w Polsce, zima wróciła, gdzie pada śnieg, prognoza 28-29 marca 2023

Potencjał do rozwoju przelotnych opadów konwekcyjnych z opadami śniegu i krupy śnieżnej jest w Polsce spory. Wynika to z adwekcji chłodnego powietrza arktycznego zasobnego również w wilgoć. W czasie przejaśnień i rozpogodzeń dochodzi miejscami do konwekcji, czyli powstania chmur kłębiastych, z których są uwalniane opady przelotne.

Powietrze arktyczne nad Polską. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 28 marca 2023

Powrót zimy w Polsce, napłynęło powietrze arktyczne, prognoza temperatury 28-29 marca 2023

Minionej doby śnieg padał w wielu regionach Polski, ale pokrywa śnieżna zdołała powstać jedynie na północy, gdzie swoje dołożył efekt morza, jak również na południu w rejonach podgórskich. Najwięcej śniegu spadło na Kasprowym Wierchu, gdzie dosypało 30 cm. Ponadto 61 cm śniegu zalega na Śnieżce. O poranku 8 cm zmierzono w Zakopanem oraz 12 cm w Łebie i 9 cm w Ustce. W innych regionach leżało 1-5 cm, ewentualnie notowano tylko ślady śniegu lub nie było pokrywy śnieżnej.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce o godzinie 08:00, 28 marca 2023. Dane: IMGW

Śnieg i mróz w Polsce, wróciła zima, gdzie jest śnieg, notowana pokrywa śnieżna do 29 marca 2023

W ciągu dnia dosypie miejscami jeszcze kilka cm śniegu, najwięcej na południu w regionach podgórskich, zwłaszcza w Małopolsce.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 29 marca 2023

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza opadów i pokrywy śnieżnej do 29 marca 2023

Uwagę przykuwa również mróz, jaki wystąpił minionej nocy i nadal będzie możliwy niemal w całym kraju kolejnej nocy. Temperatura wliczając w to pomiary przy gruncie spadła lokalnie do aż -12 st. C. Taki pomiar odnotowano w Lęborku w województwie pomorskim. Ponadto -11 st. C. zanotowano w Zakopanem, a w wielu innych regionach temperatura spadła do -9/-4 st. C. Podobnie będzie również najbliższej nocy z 28/29 marca. 

Mróz w Polsce zanotowany przy gruncie w nocy z 27/28 marca 2023. Dane: IMGW

Silny mróz w Polsce, zanotowane temperatury i prognoza do 29 marca 2023

Ochłodzenie na 2-3 dni ustąpi od 30 marca, gdy z zachodu napłynie do Polski cieplejsze powietrze i zanotujemy ponownie 12-18 st. C. Pojawią się jednak miejscami przelotne opady i burze. Znowu chłodniej w całym kraju zrobi się od 2 kwietnia. O wszystkich prognozowanych zjawiskach będziemy informować na bieżąco ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!