| |
Zagrożenie!
Śnieżyce przejdą przez Polskę. Spadnie nawet 10 cm śniegu i będą problemy na drogach. Zima nie chce się poddać

Śnieżyce przejdą przez Polskę. Spadnie nawet 10 cm śniegu i będą problemy na drogach. Zima nie chce się poddać

Przed nami kolejne zimowe akcenty ze śniegiem, jaki miał przynieść marzec 2023. Krajobrazy w wielu regionach ponownie się zabielą, a miejscami zdoła powstać pokrywa śnieżna. W wielu regionach między 8-10 marca spadnie nawet 5-10 cm mokrego śniegu lub lokalnie więcej. Warunki na drogach będą trudne i irytujące, bo większość z nas zamiast zimy wypatruje ciepłej wiosny. Poczujemy charakterystyczne warunki pogodowe dla cyrkulacji strefowej. Po opadach śnieg będzie topnieć, dodatkowo w nocy chwyci mróz i będzie ślisko.

Prognozowane położenie śnieżycy nad Polską o godzinie 22:00, 8 marca 2023

Śnieżyce przejdą przez Polskę, zima będzie wracać, prognoza opadów 8-10 marca 2023

Na pogodę w Polsce w kolejnych dniach będzie wpływać nadal cyrkulacja strefowa z przechodzącymi frontami i niżami. W wielu regionach nadal będą występować co pewien okres opady śniegu i deszczu, przy czym najmniej opadów śniegu będzie na południu i południowym wschodzie, gdzie zaznaczy się łagodniejsza masa powietrza i w tych regionach przeważą opady deszczu, zwłaszcza między Podkarpaciem i Małopolską. Zasięg położenia stref frontowych i rodzaju opadów jest bardzo zróżnicowany w prognozach i to mimo stosunkowo niewielkiego terminu. Wszystko przez niestabilne trajektorie ośrodków niżowych i prognozy zasięgu adwekcji mas powietrza. Wystarczy niewielkie przesunięcie i zamiast śniegu będzie padał deszcz.

Prognozowany aktualnie zasięg śnieżycy w Polsce o godzinie 13:00, 9 marca 2023

Śnieżyce wrócą do Polski, zima nie chce odejść, prognoza opadów śniegu 9 marca 2023

Zwróćmy uwagę na przewidywany obszar opadów. Strefa frontowa będzie oddzielać chłodniejsze powietrze na północy od cieplejszego na południu. Na tym samym froncie wystąpią więc opady śniegu miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Im dalej na północ od centrum niżu i frontu, tym wzrośnie prawdopodobieństwo opadów mokrego śniegu.

Wstępnie prognozowane śnieżyce i opady deszczu w Polsce o godzinie 10:00, 10 marca 2023

Zima ze śniegiem będzie wracać do Polski, w prognozach kolejne śnieżyce, mapa opadów 10 marca 2023

Generalnie między 8-9 marca należy przyjąć, że śnieg popada szczególnie w pasie środkowo południowej Polski, a 10 marca śnieżyce wystąpią głównie na północy kraju, gdzie może popadać intensywnie. Aktualnie model ECMWF wskazuje nawet na 20 cm śniegu miejscami w tej części kraju, ale prognozy takiej pokrywy śnieżnej nadal są niepewne i mogą być przeszacowane, gdyż ten model ma taką tendencję. Przygotowaliśmy stosowną godzinową prognozę przejścia stref opadów śniegu i deszczu, jakie mają wystąpić do południa w najbliższy piątek 10.03. 

Prognoza przejścia stref śnieżyc i opadów deszczu w Polsce do 10 marca 2023

Prognozy możliwego chwilowego przyrostu pokrywy śnieżnej w Polsce są bardzo niestabilne, gdyż wynika to z kilku czynników. Zasięg strefy frontowej z trajektorią niżu, a także dokładny zasięg chłodniejszego i łagodniejszego powietrza, jak również temperatury gleby wpływa na duże różnice w prognozach dla konkretnych regionów. Mimo to, w wielu regionach w najbliższych dniach ponownie spadnie śnieg i poczujemy oddech zimy. Rekomendujemy śledzenie zasięgu i natężenia opadów śniegu i deszczu na radarze pogodowym. Jego dane w czasie bieżącym wskażą gdzie faktycznie pada i w jakim kierunku przemieszczają się strefy opadów na froncie.

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej, jaki może wystąpić między 8-10 marca 2023

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 10 marca 2023

Na powyższej mapie jest widoczna jedna z prognoz pokrywy śnieżnej, jaka może powstać w najbliższych dniach, ale z tendencją do topnienia i osiadania, więc nie będzie to trwała pokrywa, ponadto możliwe będą przesunięcia jej zasięgu względem obecnych wyliczeń. Generalnie miejscami w wielu regionach krajobrazy się zabielą, a gdzieniegdzie spadnie nawet 5-10 cm śniegu, lokalnie w górach, zwłaszcza w Sudetach więcej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!