| |
Zagrożenie!
Śnieżyce przejdą na północy. Atak zimy sięgnie Polski? Spadnie ponad 30 cm śniegu i będzie paraliż na drogach

Śnieżyce przejdą na północy. Atak zimy sięgnie Polski? Spadnie ponad 30 cm śniegu i będzie paraliż na drogach

Zimowe warunki pogodowe od kilku dni goszczą w polskich górach, ale sprawdźmy, czy w perspektywie kolejnych dni czekają nas opady śniegu również na nizinach. Kolejne w tym sezonie śnieżyce są prognozowane w tym tygodniu nad Skandynawią i Rosją, gdzie przejdą ośrodki niżowe. Miejscami spadnie ponad 10-30 cm śniegu. Na drogach kierowców przed odśnieżeniem czeka paraliż. Wygląda również na to, że zdarzą się w dalszej części listopada akcenty zimowe w Polsce. Prawdziwej zimy jednak z tego nie będzie.

Ośrodki niżowe będą niosły atak zimy ze śnieżycami na północy Europy w Skandynawii. Prognozowany zasięg opadów, 9 listopada 2023

Śnieżycy na północy Europy, czy atak zimy sięgnie Polski, kiedy spadnie śnieg w listopadzie 2023

W Skandynawii już od października szczególnie w centrum i na północy półwyspu trzyma i umacnia się zima. W wielu regionach zalega pokrywa śnieżna, ponadto utrzymuje się mróz. Poprzedniej doby najzimniej było na norweskiej stacji Folldal-Fredheim, gdzie zmierzono -20,3 st. C. Obecnie mróz zelżeje, gdyż z południa nadciągną ośrodki niżowe z łagodną i wilgotną masą powietrza, która zderzy się z chłodnym powietrzem z północy. Na styku różnych mas powietrza deszcz przejdzie w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowany zasięg mrozu na północy Europy, 10 listopada 2023

Mróz i śnieżyce na północy Europy, śnieg zasypie drogi, kiedy zima ze śniegiem w Polsce, listopad 2023

Będą to już kolejne śnieżyce w tym sezonie na północy Europy. Generalnie Skandynawia jest tym regionem, gdzie ze stałymi warunkami zimowymi mamy do czynienia już od kilku tygodni i to się nadal nie zmienia ze względu na utrzymujący się wzór układu barycznego na kontynencie. Krótko mówiąc - Atlantyk produkuje niże z frontami, które wraz z kierunkiem przepływu powierza docierają w rejon Skandynawii, gdzie przy utrzymywaniu się i zaciąganiu zimnego powietrza z północy, co jakiś czas dosypuje śniegu. Możliwe będą miejscami również niebezpieczne marznące opady. To będzie wyjątkowo trudny okres dla kierowców przemierzających kręte skandynawskie drogi ze wzniesieniami.

Prognoza zasięgu opadów śniegu na północy Europy między Skandynawią i północno zachodnią Rosją, 10 listopada 2023

Zima ze śniegiem na północy Europy, śnieg zasypie drogi, kiedy śnieżyce w Polsce listopad 2023

Według najnowszych wyliczeń francuskiego modelu ARPEGE, do końca tygodnia między południową Norwegią przez środkową Szwecję po częściowo Finlandię i północno zachodnią Rosję dosypie na tym obszarze miejscami ponad 5-35 cm śniegu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy Europy do 12 listopada 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Europie do 12 listopada 2023

Nasuwa się pytanie, co z akcentami zimowymi w Polsce w dalszej części listopada. Aktualne prognozy wskazują na trend zapowiadający co jakiś czas opady śniegu w górach, ponadto miejscami i okresami należy się spodziewać także powrotu nocnych przymrozków szczególnie w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. Ich dokładny rejon wystąpienia będziemy określać w bieżących prognozach. W okolicach połowy lub drugiej połowy listopada pojawi się również miejscami szansa nieznaczne opady śniegu poza górami w Polsce, ale raczej to będą tylko incydenty.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie w połowie listopada 2023

Kiedy spadnie śnieg w Polsce w listopadzie 2023

Co najwyżej na chwilę zabielą się miejscami krajobrazy. Pokrywa śnieżna jeśli zdoła się utworzyć, to tylko przejściowo, gdyż dodatnia temperatura nie pozwoli na trwalsze wystąpienie zimy. Prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce nie jest obecnie wysokie i sięga w okolicach połowy listopada obecnie maksymalnie 20-30%. Być może w trakcie drugiej dekady listopada, to prawdopodobieństwo będzie się zwiększać.

Sygnalizowany opad śniegu w Polsce około połowy listopada 2023

Kiedy śnieg i zima w Polsce, prognoza opadów listopad 2023

Czeka nas więc kontynuacja pogody jesiennej, być może okresami z przedsmakiem przedzimia z jeszcze nielicznymi akcentami w postaci śniegu. Mimo, że mogą to być jedynie epizody i to ograniczone pod względem zasięgu, warto już brać pod uwagę zmianę opon letnich na zimowe. Obliguje nas do tego przede wszystkim średnia temperatura dobowa, która coraz częściej zaczyna spadać poniżej 7 st. C. Nie czekajmy do ostatniej chwili na pierwszy śnieg i niepotrzebny stres.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!