| |
Zagrożenie!
Śnieżyce przechodzą przez Polskę. Możliwe burze śnieżne. Coraz więcej regionów ze śniegiem

Śnieżyce przechodzą przez Polskę. Możliwe burze śnieżne. Coraz więcej regionów ze śniegiem

Przez Polskę przechodzą miejscami konwekcyjne śnieżyce. Są one wynikiem napłynięcia chwiejnego i zimnego powietrza arktycznego nad stosunkowo ciepły Bałtyk, gdzie dochodzi do zjawisku efektu morza. Nad wodą zachodzi intensywna kondensacja pary wodnej i powstają chmury niosące opady śniegu. Po wejściu nad ląd zachmurzenie kłębiaste miejscami przynosi śnieżyce, a lokalnie może również wystąpić burza śnieżna. Opady mają umiarkowane i okresami intensywne natężenie. W ich rejonie krajobrazy szybko się zabielają, może także powstać pokrywa śnieżna. Na zdjęciu satelitarnym doskonale widać proces powstawania chmur nad morzem. Główny szlak chmur konwekcyjnych wkracza do Polski przez Zatokę Gdańską.

Zdjęcie satelitarne Polski z widocznym bałtyckim efektem morza. Dane: Eumetsat, godzina 11:00, 20 grudnia 2021

Śnieżyce przechodzą przez Polskę. Miejscami możliwe burze śnieżne, prognoza opadów śniegu, 20 grudnia 2021

Chmury kłębiaste w ciągu najbliższej doby, będą się stopniowo przesuwać z północy na południe kraju. Pamiętajmy, że śnieżyce konwekcyjne mają bardzo ograniczony zasięg. Miejscami może nie padać w ogóle, a 1-3 km dalej opady śniegu będą mieć intensywne natężenie. Wskazanie dokładnych rejonów wystąpienia śnieżyc, tak jak burz jest niemożliwe. 

Prognozowany szlak schodzących śnieżyc z północy na południe Polski, 20 grudnia 2021

Burze śnieżne i śnieżyce w Polsce, 20 grudnia 2021. Dane satelitarne i radarowe

Bałtycki efekt morza doskonale aktualnie widać miejscami na północy kraju w województwie pomorskim i warmińsko mazurskim m.in. w rejonie Gdyni i Malborka.

Lokalne śnieżyce są możliwe dzięki adwekcji zimnego powietrza arktycznego do Polski. Powietrze to wykazuje niestabilność termodynamiczną, dlatego oprócz lokalnych śnieżyc miejscami może również zagrzmieć. Nie bądźmy więc zdziwieni, gdy wystąpi prawdziwa burza śnieżna. Pierwsze z nich punktowo wystąpiły wczoraj 19.12, zwłaszcza w Małopolsce i na Podkarpaciu. Zasięg arktycznego powietrza w Polsce doskonale widać na kompozytowym zdjęciu satelitarnym. Odcienie koloru niebieskiego i fioletowego wskazują na adwekcję zimnego powietrza z północy.

Zdjęcie satelitarne Polski z naniesionym zasięgiem powietrza arktycznego. Dane: Eumetsat, godzina 11:00, 20 grudnia 2021

Prognoza zasięgu powietrza arktycznego w Polsce, 20 grudnia 2021

Na prognozie trajektorii wstecznej dokładnie widać skąd napływa powietrze do Polski.

Śnieżyce i burze śnieżne w Polsce, prognoza napływu powietrza arktycznego 20 grudnia 2021

Do wtorku 21 grudnia 2021, w wielu miejscach krajobrazy zdołają się zabielić, miejscami powstanie również pokrywa śnieżna. Największy przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany w rejonach podgórskich.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 21 grudnia 2021 o poranku

Prognoza pokrywy śnieżnej i śnieżycy w Polsce, 20-21 grudnia 2021

Wieczorem oraz w nocy 20/21 grudnia praktycznie w całym kraju pojawi się mróz, największy na wschodzie, północy i południu Polski. Śnieg który wcześniej spadnie nie będzie więc topnieć.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!