| |
Zagrożenie!
Śnieżyce przechodzą przez Polskę. Do 10-15 cm śniegu spadnie w tych regionach. Trwa walka zimy z wiosną

Śnieżyce przechodzą przez Polskę. Do 10-15 cm śniegu spadnie w tych regionach. Trwa walka zimy z wiosną

Przez Polskę przesuwa się z zachodu na wschód strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która w piątek 10.03 oddziela skrajne masy powietrza. Na północy mamy atak zimy i śnieżyce, a na południu i południowym wschodzie wkroczyło krótkotrwałe, ale silne ocieplenie z powiewem wiosny. Gdy na północy będzie padać śnieg i miejscami pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 10-15 cm, to w innych regionach na południu kraju będzie pogodnie z temperaturą miejscami do około 15-19 st. C. Początek weekendu przynosi więc dosłowną walkę zimy z wiosną w Polsce.

Zasięg opadów i kierunek przemieszczania frontu widoczny na radarze pogodowym o godzinie 09:30, 10 marca 2023. Dane: IMGW / RainViewer

Śnieżyce i atak zimy na północy Polski, powiew wiosny na południu, front nad krajem, mapa opadów 10-11 marca 2023

Śnieżyce zaznaczają się szczególnie w północnej Polsce. Śnieg sypie zwłaszcza, od Pomorza Zachodniego przez północne dzielnice województwa kujawsko pomorskiego przez pomorskie, warmińsko mazurskie po podlaskie. Śnieżyca w kolejnych godzinach będzie się stopniowo przesuwać na północy wschód i jednocześnie zwężać od zachodu.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce o godzinie 10:00, 10 marca 2023 

Atak zimy i śnieżyce w Polsce na północy, powiew wiosny na południu, gdzie pada, prognoza opadów 10-11 marca 2023

Na południe od śnieżycy w łagodniejszym sektorze powietrza pojawiają się również opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady śniegu na ogół do wieczora zanikną, jedynie lokalnie na północy, zwłaszcza nad morzem w województwie pomorskim mogą się jeszcze utrzymać.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 13:00, 10 marca 2023

Walka zimy z wiosną w Polsce, przechodzi śnieżyca, mapa opadów 10-11 marca 2023

Z upływem popołudnia, wieczorem oraz nocą z 10-11 marca, nad Polską na południe od strefy frontowej rozwiną się przelotne opady deszczu. Będą to zjawiska konwekcyjne, a to oznacza, że lokalnie mogą się rozwinąć również burze. W drugiej połowie nocy, zwłaszcza nad ranem po zachodniej stronie niżu opady deszczu ponownie zaczną przechodzić w śnieg, zwłaszcza między wybrzeżem, Warmią przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk.

Prognoza zasięgu śnieżycy i deszczu w Polsce o godzinie 07:00, 11 marca 2023

Gwałtowne ocieplenie na południu Polski i atak zimy na północy i zachodzie, prognoza opadów 11 marca 2023

Z uwagi na bardzo dynamiczne i zmienne warunki atmosferyczne zalecamy sprawdzanie bieżących danych radarowych. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć gdzie pada śnieg i deszcz oraz z jakim natężeniem i w którym kierunku przemieszcza się strefa opadów.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, jaka może chwilowo powstać między 10-11 marca 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 11 marca 2023

Powyższa prognoza pokrywy śnieżnej, jaka może wystąpić w czasie przejścia niżu i frontu do 11 marca miejscami może być przeszacowana, gdyż wszystko zależy od dokładnej temperatury powietrza i gruntu, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że śnieg w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin ponownie popada na znacznym obszarze kraju. Najwięcej śniegu powinno spaść między pograniczem Ziemi Lubuskiej i województwa zachodniopomorskiego po podlaskie.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce o godzinie 07:00, 10 marca 2023. Dane: IMGW

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce 10-11 marca 2023

Jak widać na powyższej mapie, niewielka pokrywa śnieżna poza górami jest praktycznie notowana w niemal całej północnej połowie kraju. Miejscami zalega kilka cm topniejącego śniegu lub krajobrazy są zabielone. Wyjątkiem są aktualnie dzielnice północne kraju, gdzie pokrywa śnieżna w czasie przechodzenia śnieżycy znacznie wzrośnie. Z kolei temperatura na południu Polski jest już wiosenna. Aktualnie od Kotliny Kłodzkiej po Podkarpacie notujemy już 11-14 st. C., a na północy jest -3/0 st. C. Kontrast temperatury w ciągu dnia jeszcze bardziej wzrośnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!