| |
Zagrożenie!
Śnieżyce konwekcyjne przejdą z północy. W tych regionach spadnie 5-30 cm śniegu i chwyci mróz. Powiew zimy wkroczy do Polski

Śnieżyce konwekcyjne przejdą z północy. W tych regionach spadnie 5-30 cm śniegu i chwyci mróz. Powiew zimy wkroczy do Polski

Już tylko godziny dzielą nas od załamania pogody, jakie przyniesie niż Yigit przemieszczający się z frontem w rejonie Polski. W wielu regionach popada śnieg, a miejscami przejdą śnieżyce konwekcyjne. Krajobrazy zdołają się zabielić, ponadto po opadach chwyci mróz. Lokalnie pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 5-30 cm. Sprawdźmy, gdzie spadnie śnieg i kiedy poczujemy powiew zimy.

Prognozowana suma opadów śniegu w Polsce, do 26 lutego 2023. Miejscami pokrywa może być przeszacowana, model ECMWF

Śnieżyce konwekcyjne przejdą przez Polskę, spadnie 5-30 cm śniegu, prognoza opadów do 26 lutego 2023, będzie powiew zimy

W opisach sytuacji barycznej pojawia się w wielu miejscach niż Xerxes, ale to jest błędna informacja, gdyż za załamanie pogody z powiewem zimy w Polsce będzie bezpośrednio odpowiedzialny w sobotę 25.02 wir niżowy Yigit. Pierwszy z niżów będzie już wtedy nad północno zachodnimi krańcami Rosji. Zalecamy sprawdzać najnowsze wydania map synoptycznych, aby nie popełniać takich błędów.

Front chłodny przejdzie przez Polskę i popada śnieg

Do Polski zbliża się front chłodny, który wkroczy już najbliższej nocy 24/25.02 i zacznie przesuwać się w głąb kraju z północnego zachodu na południowy wschód. W ciągu doby przesunie się za naszą wschodnią granicę, ale za frontem napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza. W wielu regionach pojawią się opady deszczu, miejscami przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Lokalnie może popadać również krupa śnieżna.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 10:00, 25 lutego 2023

Powiew zimy, przejdą śnieżyce konwekcyjne, prognoza opadów w Polsce 25 lutego 2023

W ciągu dnia miejsc z opadami śniegu zacznie przybywać, aczkolwiek ze względu na dodatnią temperaturę, w wielu regionach śnieg po opadach będzie topnieć, lub co najwyżej zabielą się krajobrazy. Wyjątkiem mają być rejony górskie, szczególnie w pobliżu Sudetów, a także dzielnice północne ze szczególnym wskazaniem na północno zachodnie kraju, gdzie w wyniku bałtyckiego efektu morza jest szansa na powstanie pokrywy śnieżnej. W chwiejnym powietrze i w rejonie przejaśnień rozwiną się chmury kłębiaste, z których miejscami przejdą śnieżyce konwekcyjne. Niewykluczone, że punktowo nawet zagrzmi, ponadto w rejonie opadów śniegu, zwłaszcza w zachodniej i południowej połowie kraju będą możliwe zawieje śnieżne, gdyż wiatr w porywach może osiągnąć do 50-70 km/h. Silniej powieje miejscami nad morzem i wysoko w górach.

Prognoza opadów śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 13:00, 25 lutego 2023

Będą śnieżyce w Polsce, miejscami spadnie 5-30 cm śniegu i chwyci mróz, najnowsza prognoza opadów w Polsce 25-26 lutego 2023

Strefa opadów śniegu bądź deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie krupy śnieżnej będzie się przesuwać w głąb kraju z północy na południe zgodnie z ruchem cyrkulacji powietrza w przechodzącym niżu, czyli odwrotnie do wskazówek zegara. Wieczorem i nocą z 25/26 lutego obszar opadów nad krajem będzie już mniejszy, ale zaczną przeważać opady śniegu. Krajobrazy miejscami będą się zabielać.

Prognoza rozproszonych opadów śniegu w Polsce około godziny 10:00, 26 lutego 2023

Powiew zimy w Polsce, prognoza opadów śniegu, 26 lutego 2023

W niedzielę 26.02 popada jeszcze śnieg, ale opady będą bardzo rozproszone i wystąpią miejscami, głównie w zachodniej i południowej połowie kraju. Generalnie w omawianym okresie, najwięcej śniegu spadnie miejscami na północy Polski, gdzie zaznaczy się efekt morza. W niektórych regionach może spaść do 3-9 cm śniegu, ale z tendencją osiadania i topnienia w dzień. Znacznie więcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich i górskich, bo miejscami nawet około 10-30 cm śniegu. Szczególnie dużo świeżego śniegu jest prognozowane w rejonie Sudetów. 

Aktualne prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w Polsce, do 26 lutego 2023. Model ARPEGE

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w Polsce do 26 lutego 2023

Na pozostałym obszarze kraju krajobrazy co najwyżej na chwilę się zabielą, miejscami spadnie do 1-3 cm, lub śnieg szybko stopnieje po opadach i nie będzie biało. Po odsunięciu się niżu w niemal całej Polsce wrócą ujemne temperatury w nocy. Najbliższy niewielki mróz na znacznym obszarze kraju jest prognozowany w niedzielę 26.02. Nieco większy mróz pojawi się pod koniec lutego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!