| |
Zagrożenie!
Śnieżyce i burze śnieżne uderzą w Polskę. Zima wróci na niziny. Miejscami szybko się zabieli

Śnieżyce i burze śnieżne uderzą w Polskę. Zima wróci na niziny. Miejscami szybko się zabieli

Zgodnie z prognozami do Polski zaczyna napływać coraz chłodniejsze powietrze arktyczne o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Z tego powodu w najbliższych dniach czeka nas powrót opadów śniegu, mrozu i prawdziwej zimy również na nizinach. Ochłodzenie utrzyma się co najmniej do świąt, a niewykluczone, że dłużej. Zima stanie się więc faktem w wielu regionach Polski. Miejscami przejdą również intensywne przelotne opady śniegu wywołane przez bałtycki efekt morza. Lokalnie wystąpią także burze śnieżne.

Zasięg napływającego powietrza arktycznego i ustępującego cieplejszego polarnego morskiego doskonale obrazuje kompozytowe zdjęcie satelitarne. Dane: Eumetsat, godzina 16:30, 19 grudnia 2021

Śnieżyce i burze śnieżne uderzą w Polskę. Zima wraca na niziny. Prognoza opadów śniegu 20 grudnia 2021

Przed Polskę przechodzi chłodny front atmosferyczny za którym napływa powietrze arktyczne. Na powyższym zdjęciu satelitarnym widać wymianę masy powietrza. Za frontem chłodnym powietrze jest znacznie suchsze w wyższych warstwach atmosfery. Oddaje to pomarańczowy kolor. Zaraz za nim napływa arktyczna masa powietrza zobrazowana niebiesko - fioletowym odcieniem. Powietrze to charakteryzuje się znacznym wzrostem chwiejności termodynamicznej. Z tego powodu będą mogły paść lokalne wyładowania atmosferyczne. Pierwsze burze już się rozwinęły, co definitywnie świadczy o docieraniu do Polski powietrza arktycznego.

Zanotowane burze w Polsce, do godziny 16:00, 19 grudnia 2021

Zima wraca do Polski. Burze śnieżne i śnieżyce, najnowsza mapa opadów 19-20 grudnia 2021

Adwekcję coraz bardziej zimnego powietrza arktycznego oddaje również prognoza trajektorii wstecznej.

Prognozowane źródło napływającej masy powietrza do Warszawy, 20 grudnia 2021

Zima, śnieg i mróz wraca do Polski, prognoza opadów śniegu i burz śnieżnych, 20 grudnia 2021

Śnieżyce i burze śnieżne wystąpią w Polsce

Znacznie więcej przelotnych opadów w Polsce o charakterze konwekcyjnym spodziewamy się już w najbliższy poniedziałek 20 grudnia 2021. Z północy na południe kraju będą się przemieszczać pasma chmur kłębiastych, z których lokalnie intensywnie popada śnieg, a punktowo będą możliwe również burze. Opady śniegu tego typu mają ograniczony zasięg, ale tam gdzie wystąpią mogą być intensywne. Chmury będą powstawać nad Bałtykiem, a następnie wejdą nad Polskę i będą się stopniowo przesuwać na południe kraju. Krajobrazy miejscami szybko się zabielą, a lokalnie powstanie pokrywa śnieżna.

Burze śnieżne i śnieżyca w Polsce. Prognoza opadów śniegu 20 grudnia 2021

Konwekcyjne opady śniegu charakteryzuje się sporą intensywnością, ale są trudne w określeniu prognozy zasięgu tych opadów. W każdym razie takie nagłe, silne opady śniegu trwające nie dłużej niż kilkadziesiąt minut mogą miejscami znacznie utrudniać warunki na drogach, skutecznie ograniczając widzialność.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce po przejściu konwekcyjnych śnieżyc, poniedziałek 20 grudnia 2021

Śnieżyce w Polsce. Prognoza opadów śniegu, mapa opadów 20 grudnia 2021

W nocy z poniedziałku na wtorek 20/21 grudnia mróz obejmie niemal cały kraj. Na wschodzie, południu i północnym wschodzie Polski wróci całodobowy mróz. Krótko mówiąc - zima pojawi się zgodnie z naszymi prognozami długoterminowymi w 3 dekadzie grudnia.

Prognozowany mróz w Polsce nad ranem, wtorek 21 grudnia 2021

Zima ze śniegiem i mrozem wraca do Polski. Prognoza temperatury 21 grudnia 2021

W kolejnych dniach nadal miejscami będą możliwe opady śniegu, a tym samym przed świętami w wielu regionach ponownie będzie biało.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!