| |
Zagrożenie!
 Śnieżyca zbliża się do Polski. Mamy najnowsze mapy opadów śniegu. Możliwy paraliż na drogach

Śnieżyca zbliża się do Polski. Mamy najnowsze mapy opadów śniegu. Możliwy paraliż na drogach

W najbliższych dniach nadal będą możliwe zimowe akcenty. Do Polski zbliża się kolejna śnieżyca w tym sezonie. Jest ona związana z rozwojem ośrodka niżowego na obszernym froncie okluzji w rejonie włoskiej Genui. Opady śniegu wkroczą do Polski z południowego zachodu i obejmą znaczną część zachodniej połowy kraju w czwartek 9 grudnia 2021. Opady będą kontynuowane również w nocy 9/10 grudnia. Gdzie będzie padał śnieg, jaki przyrost pokrywy śnieżnej zanotujemy oraz kiedy rozpocznie się śnieżyca, to wyjaśniają najnowsze mapy opadów śniegu. Sprawdźmy, jak jest aktualnie prognozowana śnieżyca przez główne modele numeryczne.

Śnieżyca zbliża się do Polski. Zdjęcie satelitarne z naniesionym zachmurzeniem, które może przynosić opady, godzina 09:15, 8 grudnia 2021. Dane: Eumetsat

Śnieżyca zbliża się do Polski. Najnowsze mapy opadów śniegu, 9-10 grudnia 2021

Śnieżyca do Polski dotrze w wyniku pojawienia się głębokiego niżu Barra w rejonie Wysp Brytyjskich. Jest z nim związany obszerny front okluzji, który rozciąga się na setki kilometrów. Front ten w rejonie Genui we Włoszech dał impuls do rozwoju ośrodka niżowego nad stosunkowo ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego. Niż ten w ciągu kolejnej doby przemieści się nad Węgry, jednocześnie strefa opadów z nim związana wkroczy do południowo zachodniej Polski. Prognozy poszczególnych modeli ulegają jeszcze korektom, co jest charakterystyczne dla opadów wchodzących przez pasma górskie z południa, ale mimo to, śnieżyca w Polsce wystąpi

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 24:00, 9 grudnia 2021. Model ARPEGE

Śnieżyca w Polsce. Prognoza opadów śniegu, 9-10 grudnia 2021, model ARPEGE

Śnieżyca w czwartek 09.12 w ciągu dnia będzie się przemieszczać z południowego zachodu na północ kraju. W nocy 09/10.12 rozciągnie się od środkowego Pomorza przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i częściowo Śląsk. Prognozy opadów śniegu poszczególnych modeli pogodowych jeszcze się nieznacznie różnią. 

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 19:00, 9 grudnia 2021. Model ECMWF

Prognoza opadów śniegu, najnowsze mapy opadów. Śnieżyca w Polsce, 9-10 grudnia 2021

Uśredniając dane prognostyczne z wielu modeli należy uznać, że między 9/10 grudnia w zachodniej połowie Polski miejscami spadnie około 2-10 cm śniegu, najwięcej na południu Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Prognozowana suma opadów śniegu w Polsce, do godziny 15:00, 10 grudnia 2021

Prognoza opadów śniegu w Polsce. Śnieżyca wjedzie nad Dolny Śląsk i Opolszczyznę, mapy opadów 9-10 grudnia 2021

Śnieg będzie mokry i ciężki, gdyż będzie padał przy temperaturze oscylującej w pobliżu 0 st. C. Lokalnie przejściowo w sektorze nieco łagodniejszego powietrza może się zdarzyć również deszcz ze śniegiem. Lepki śnieg będzie utrudniał warunki na drogach. Miejscami mogą być problemy, zwłaszcza na drogach południowego Dolnego Śląska. Lokalnie mogą się pojawić także przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce w czwartek 9 grudnia 2021, do końca dnia. Model ICON

Prognoza opadów śniegu w Polsce. Śnieżyca zbliża się do kraju. Najnowsze mapy opadów śniegu, 9-10 grudnia 2021

Prognozy jeszcze ulegną nieznacznej korekcie pod względem zasięgu opadów śniegu. Jutro 09.12 w porannej codziennej prognozie pogody przedstawimy najnowsze wyliczenia prognozy numerycznej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!