| |
Zagrożenie!
Śnieżyca zasypie Polskę. W tych regionach spadnie 10-40 cm śniegu. Będą poważne problemy na drogach

Śnieżyca zasypie Polskę. W tych regionach spadnie 10-40 cm śniegu. Będą poważne problemy na drogach

W drugiej połowie tygodnia przypomni o sobie zima w Polsce na nizinach. Zanim powróci całodobowy dwucyfrowy mróz, to między 3-4 lutego 2023 zanurkuje niż ze strefą frontową i pojawi się silna śnieżyca. W wielu regionach spadnie do 5-40 cm śniegu. Opady będą mieć umiarkowane i chwilami intensywne natężenie. Mogą powodować poważne problemy na drogach, a na południu w rejonach podgórskich wręcz paraliż. Po południowej i zachodniej stronie niżu wystąpią również wichury powodujące na południu zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce w czasie przejścia nurkującego niżu, do 4 lutego 2023

Śnieżyca zasypie Polskę między 3-4 lutego 2023, nurkujący niż przyniesie dużo śniegu

Kolejne opady śniegu pojawią się miejscami w Polsce już w czwartek 02.02, ale śnieg, który spadnie poza rejonami podgórskimi będzie na ogół topniał z uwagi na dodatnią temperaturę w ciągu dnia. Sytuacja zmieni się w najbliższy piątek 03.02, gdy z północy nasunie się nurkujący niż ze strefą frontową. Po jego wschodniej stronie w chłodniejszym powietrzu będą przeważać opady śniegu, które mają szansę się utrzymać i skumulować, zwłaszcza, że śnieg ma padać przy temperaturze około -2/+1 st. C.

Prognoza zasięgu śnieżycy i deszczu w Polsce, do godziny 13:00, 3 lutego 2023

Nurkujący niż zasypie Polskę, spadnie dużo śniegu, prognoza opadów 3 lutego 2023

Niż w piątek 03.02 w ciągu dnia wkroczy znad Bałtyku do północnej Polski i w ciągu kolejnej doby przemieści się na południowy wschód nad zachodnią Ukrainę. W tym czasie śnieżyca wystąpi szczególnie, od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, warmińsko mazurskie, łódzkie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie po podkarpackie, małopolskie i śląskie.

Aktualnie prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 16:00, 3 lutego 2023

Nurkujący niż i śnieżyca w Polsce, prognoza opadów śniegu 3-4 lutego 2023

Przed nami jeszcze kilka aktualizacji prognoz numerycznych, więc ostateczna trajektoria przejścia śnieżycy może jeszcze ulec nieznacznej korekcie, ale możemy już teraz wskazać, że w omawianym okresie najwięcej śniegu spadnie, od Pomorza Gdańskiego przez zachodnie dzielnice woj. warmińsko mazurskiego przez rejon pogranicza Mazowsza i Ziemi Łódzkiej po Góry Świętokrzyskie, Podkarpacie, Małopolskę i miejscami Śląsk. Na tym obszarze spadnie w wielu powiatach do około 9-21 cm śniegu.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 19:00, 3 lutego 2023

Śnieżyca i nurkujący niż przejdzie przez Polskę, prognoza opadów 3-4 lutego 2023

Znacznie więcej śniegu prognozujemy w rejonach podgórskich i górskich, zwłaszcza na południu Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Miejscami na tym obszarze dosypie ponad 25-40 cm śniegu. Należy się liczyć z wystąpieniem paraliżu m.in. przy dojeździe, czy wyjeździe z Zakopanego.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 22:00, 3 lutego 2023

Przejdzie śnieżyca i będzie mróz, prognoza opadów w Polsce 3-4 lutego 2023

Po zachodniej i południowej stronie od centrum nurkującego niżu na południe spodziewamy się również okresami wichury. Wiatr miejscami, zwłaszcza na południu może powodować zamiecie i zawieje śnieżne znacznie ograniczające widzialność, a ponadto na południu zacznie tworzyć zaspy. Zanikające opady śniegu z omawianej odsuwającej się strefy frontowej i niżu będą już tylko miejscami możliwe w Polsce jeszcze w sobotę 04.02 w ciągu dnia, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Później chwyci dwucyfrowy mróz w nocy na niedzielę z 4/5 lutego. Mróz będzie najsilniejszy w regionach zalegania śniegu z rozpogodzeniami.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 07:00, 4 lutego 2023

Zima przypomnie o sobie, w tych regionach przejdzie śnieżyca, mapa opadów 4 lutego 2023

Prognoza przejścia śnieżycy może się jeszcze nieznacznie zmienić, dlatego tuż przed jej wystąpieniem podamy najnowszą prognozę. Szykujmy się zatem na kolejny znaczący zimowy epizod.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!