| |
Zagrożenie!
 Śnieżyca zasypie Polskę. Będzie paraliż na drogach i przerwa w dostawie prądu. Spadnie ponad 40 cm śniegu

Śnieżyca zasypie Polskę. Będzie paraliż na drogach i przerwa w dostawie prądu. Spadnie ponad 40 cm śniegu

Przyglądamy się najnowszym prognozom przejścia niżu przez Polskę, jaki ma się pojawić w sobotę 21 stycznia 2023. Do kraju nietypowo, bo ze wschodu nasunie się śnieżyca, która zacznie obejmować coraz to większy obszar w kierunku zachodnim. Będą to opady mokrego i ciężkiego śniegu, a tym samym miejscami uginające się gałęzie na przewody elektryczne mogą spowodować przerwy w dostawie prądu. Będzie możliwy również w niektórych regionach paraliż drogowy, zwłaszcza, że wystąpią także zamiecie i zawieje śnieżne. Mamy już najnowsze godzinowe prognozy przejścia śnieżycy.

Prognozowany zasięg nasuwającej się śnieżycy do Polski, do godziny 01:00, 21 stycznia 2023

Niż przyniesie śnieżycę w Polsce, pogoda zapowiada powrót zimy, prognoza opadów śniegu 21 stycznia 2023

Aktualnie nad południowo wschodnią Polską w kierunku Podlasia przesuwa się front ze śniegiem, ale to dopiero wstęp do jeszcze większej śnieżycy, jaka zacznie wkraczać do naszego kraju ze wschodu w nocy z piątku na sobotę 20/21.01. 

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 04:00, 21 stycznia 2023

Powrót zimy i śnieżyca w Polsce, prognoza opadów 21 stycznia 2023

Załamanie pogody przyniesie niż, który znad Rumunii przez Ukrainę wkroczy do wschodniej Polski i w sobotę 21.01 w ciągu dnia będzie się przemieszczał w głąb kraju do centrum i na zachód. Z niżem będzie związana strefa frontowa, która rozciągając się z północnego wschodu na południe na całej swej długości będzie przynosić opady mokrego śniegu, dopiero pod koniec tej strefy na wschodzie może popadać również deszcz ze śniegiem i deszcz.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 10:00, 21 stycznia 2023

Załamanie pogody w Polsce, będą śnieżyce, gdzie spadnie śnieg, godzinowa prognoza opadów 21 stycznia 2023

Opady będą mieć umiarkowane i okresami intensywne natężenie. Śnieg ma padać przy lekko ujemnej temperaturze, a to oznacza, że powstanie pokrywa śnieżna i zrobi się biało praktycznie wszędzie tam, gdzie przejdzie śnieżyca. Dopiero pod koniec opadów na wschodzie i północnym wschodzie temperatury będą dodatnie i tam popada również krótko deszcz. Na drogach zrobi się bardzo ślisko i niebezpiecznie.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 16:00, 21 stycznia 2023

Zmiany w pogodzie, przejdzie śnieżyca w Polsce, będzie paraliż na drogach i przerwa w dostawie prądu, 21 stycznia 2023

Wszystko wskazuje na to, że sprawdzi się prognoza modelu ECMWF, który od paru dni wylicza przejście niżu praktycznie ze wschodu na zachód przez całą Polskę. Jest więc spora szansa, że zimowe krajobrazy pojawią się niemal w całym kraju po jego odsunięciu.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 19:00, 21 stycznia 2023

Zima ze śniegiem w Polsce, załamanie pogody, 21 stycznia 2023

Jeśli sprawdzą się aktualne prognozy i uwzględnimy już miejscami występującą pokrywę śnieżną w Polsce, to pokrywa śnieżna na znacznym obszarze kraju w najbliższy weekend będzie mieć nawet 10-40 cm, szczególnie we wschodniej połowie. Najwięcej śniegu ma spaść na południu, zwłaszcza na południu Małopolski, Podkarpacia i województwa śląskiego.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 22 stycznia 2023, model ECMWF

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, do 22 stycznia 2023

Między południem Górnego Śląska przez Małopolskę po południowe Podkarpacie może zalegać nawet 20-46 cm śniegu. Francuski model ARPEGE wylicza powyżej 50 cm w Bieszczadach.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do godziny 08:00, 22 stycznia 2023

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej 22 stycznia 2023

Innym biegunem dużej pokrywy śnieżnej będą Tatry, gdzie już teraz na Kasprowym Wierchu leży 122 cm śniegu, a po przejściu sobotniej śnieżycy w Tatrach może być powyżej 200 cm śniegu. Ferie zimowe na południu Polski będą więc bardzo udane, zwłaszcza, że śnieg będzie się nadal utrzymywał. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!