| |
Zagrożenie!
Śnieżyca zasypała tysiące domów. Zamknięto szkoły i drogi. Spadło ponad pół metra śniegu

Śnieżyca zasypała tysiące domów. Zamknięto szkoły i drogi. Spadło ponad pół metra śniegu

Najbliższej doby w Polsce czeka nas nietypowy silny podmuch wiosny, a tymczasem mieszkańcy Kanady w Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii ponownie w tym sezonie zimowym muszą się odkopać po śnieżycach. Opady śniegu nadal występują miejscami w tych regionach, ale już teraz wiemy, że spadło ponad 30-50 cm śniegu, a lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej może przekroczyć 60 cm. Zdecydowano o zamknięciu szkół, tym bardziej, że wiele odcinków dróg jest nieprzejezdnych.

Skutki potężnej śnieżycy w Kanadzie w Nowej Szkocji, 14 lutego 2024. Foto: X Bev Phillips

Sniezyca zasypała tysiące domów w Kanadzie w Nowej Szkocji, luty 2024

Sytuacja jest bez precedensu, bo jest to kolejna śnieżyca po tygodniowej przerwie w tym regionie Kanady. W czasie poprzedniej miejscami spadło 100 cm śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej nie odzwierciedla jednak skali problemu, gdyż swoje zrobił silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami utworzyły się wysokie zaspy, które uniemożliwiają wyjście z domu. - Trzeba sporo trudu, aby odśnieżyć teren wokół domu o ile wcześniej śnieg nie przysypał łopat - żartują mieszkańcy w komentarzach w mediach społecznościowych dzieląc się zdjęciami i nagraniami.

Prognoza zasięgu śnieżycy w południowo wschodniej Kanadzie, 16 lutego 2024

Śnieżyce zasypała domy, zamknięto szkoły w Kanadzie, burze śnieżne dotknęły Nową Szkocję, luty 2024

Do tej pory śnieżyce z burzami śnieżnymi przyniosły ponad 40 cm śniegu na lotnisku Halifax w Nowej Szkocji oraz ponad 50 cm w mieście Gander w Nowej Fundlandii. W tym ostatnim regionie opady śniegu miejscami utrzymają się do piątku. Ostateczny przyrost pokrywy śnieżnej może lokalnie osiągnąć lub przekroczyć 60 cm.

Skutki śnieżycy w Kanadzie w Sydney w Nowej Szkocji, luty 2024

Na licznych zdjęciach i nagraniach możemy zobaczyć ludzi mających problemy z wyjściem z domu, a co dopiero z dojazdem do pracy i szkoły. Nic więc dziwnego, że zdecydowano o zamknięciu placówek oświatowych. Na drogach i chodnikach zrobiło się pusto, zwłaszcza, że wiele odcinków nadal jest nieodśnieżonych. W rejonach z mniejszą pokrywą śnieżną dochodzi do licznych kolizji i wypadków.

Prognoza pokrywy śnieżnej (podana w calach, 1 cal to 2,54 cm) między Kanadą i USA do 24 lutego

Burze śnieżne zasypały domy i drogi w Kanadzie, skutki śnieżycy luty 2024

Śnieżyca zasypała tysiące domów w Kanadzie, luty 2024

W najbliższych dniach mieszkańcy tych regionów Kanady będą próbowali wrócić do normalności po odśnieżeniu, ale z niepokojem spoglądają na nowe prognozy opadów śniegu. Niewykluczone, że kolejne śnieżyce uderzą w Nową Szkocję i Fundlandię w drugiej połowie lutego.

Prognozowana kolejna śnieżyca w południowo wschodniej Kanadzie, 24 lutego 2024

Śnieżyca zasypuje drogi i domy w Kanadzie, skutki burzy śnieżnej luty 2024

Poprzednie prognozy śnieżyc ze znacznym wyprzedzeniem sprawdziły się bezbłędnie. Czas pokaże, czy faktycznie w przeciągu najbliższego tygodnia lub nieco powyżej przejdą kolejne burze śnieżne przez te same regiony, co byłoby sytuacja nadzwyczajną w przeciągu tego zimowego miesiąca.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!