Śnieżyca zasypała i sparaliżowała południe Polski. Zalega ponad 70-100 cm śniegu. Miejscami największa pokrywa śnieżna od ponad 10 lat
Początek lutego 2023 przynosi na południu Polski potężne uderzenie prawdziwej śnieżnej zimy. Pokrywa śnieżna na południu Małopolski, Podkarpacia, Górnego i Dolnego Śląska w wielu miejscach przekracza 70-100 cm śniegu. W wyższych partiach gór śniegu jest znacznie więcej, bo powyżej 150-160 cm. Z powodu trudnej sytuacji pogodowej i dużego zagrożenia lawinowego wprowadzono całkowity zakaz wchodzenia na obszar Tatr. Sprawdźmy, gdzie jest najwięcej śniegu i czy nadal utrzyma się zima ze śniegiem i mrozem.
Potężne uderzenie zimy na południu Polski. Zasypana miejscowość Jurgów w Małopolsce. Foto: Mikołaj Madeja, 4 lutego 2023
Główne śnieżyce związane z kończącą się aktywnością cyrkulacji zachodniej na południu Polski dobiegają końca i obecnie południe kraju odkopuje się po śnieżycach. W wielu miejscach notowana jest największa pokrywa śnieżna od lat. Służby zimowego utrzymania ruchu robią co mogą aby umożliwić przejazd przez zaśnieżone drogi. Trudna sytuacja panuje m.in. przy wjeździe i wyjeździe z Zakopanego i dalej w kierunku Krakowa.
Pokrywa śnieżna notowana na południu Małopolski w rejonie Podhala, 4 lutego 2023. Dane: IMGW-PIB
Wyjątkowo dużo śniegu zalega m.in. na szczycie Turbacza. Aby dojść do schroniska trzeba się przedzierać przez ogromne zaspy.
Zasypany totalnie Turbacz w Małopolsce. Pokrywa śnieżna przekracza 160 cm, 4 lutego 2023
Na wniosek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz ogromnego zagrożenia lawinowego został zamknięty cały obszar Tatr po polskiej stronie. W górach obowiązuje najwyższy 4 stopień zagrożenia lawinowego. Zakaz wprowadzono w samą porę, bo w sobotę 04.02 zeszły aż trzy lawiny w rejonie Morskiego Oka z Marchwicznej Przełęczy. Pierwsza z lawin pyłowa wpadła na lód Morskiego Oka, druga wyłamała taflę jeziora, a trzecia jeszcze bardziej wyłamała lód. Schodki zejściowe do jeziora są całkowicie zasypane. Warstwa śniegu pod moreną sięga 7 metrów. Lawiny obecnie mogą schodzić samoistnie.
Ogromna pokrywa śnieżna w rejonie Białki Tatrzańskiej na południu Małopolski, luty 2023
Aktualnie najbardziej zasypanym regionem w Polsce jest południe Małopolski. Miejscami pokrywa śnieżna jest największa od ponad 10 lat.
Skutki śnieżycy na południu Małopolski, luty 2023
Bardzo dużo śniegu zalega również na południu Podkarpacia. Pokrywa śnieżna przekracza w tej części kraju 20-60 cm.
Pokrywa śnieżna notowana na południu Podkarpacia, 4 lutego 2023
Śniegu nie brakuje również na południu Górnego i Dolnego Śląska. W rejonach podgórskich i górskich pokrywa śnieżna przekracza 50-140 cm śniegu.
Pokrywa śnieżna notowana na południu Śląska, 4 lutego 2023
Ferie zimowe na południu Polski będą więc nadal bardzo udane. Jedynym problemem będzie dojechanie do zaśnieżonych powiatów. Śnieżna zima w kolejnych dniach nadal będzie się utrzymywać w tych regionach. Obecnie z ferii zimowych do 12 lutego będą korzystać uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
DobraPogoda24.pl
Dzieki Bogu nareszcie dosyć szaro buro deszcz w styczniu 8'+ciepla, zima ma byc zima a duzo śniegu powinno cieszyć rolników moze nareszcie przestaną jęczyć ze susza.
Zima pada śnieg i to w rejonach górskich? Świat się kończy l 😝