| |
Zagrożenie!
Śnieżyca wkroczy do kilku regionów. Powiew zimy zbliża się do Polski. Gdzie zobaczymy białe krajobrazy?

Śnieżyca wkroczy do kilku regionów. Powiew zimy zbliża się do Polski. Gdzie zobaczymy białe krajobrazy?

Przed nami znaczne ochłodzenie i pierwsze opady śniegu, w tym śnieżyce. Adwekcja chłodnego powietrza do Polski z północnego wschodu jest pewna, ale zasięg stref frontowych i pora wystąpienia opadów śniegu nadal się waha. Mimo to, warto w najbliższych dniach, zwłaszcza między 17-22 listopada śledzić najnowsze prognozy pogody, bo na styku chłodniejszego powietrza i stref wilgoci deszcz miejscami przejdzie w deszcz ze śniegiem i śnieg. Sprawdźmy, kiedy pojawi się zima i gdzie zrobi się biało?

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 16:00, 18 listopada 2022. Model ICON

Wkroczy zima do Polski, gdzie spadnie śnieg, najnowsza prognoza opadów 18 listopada 2022

W ciągu najbliższej doby 15/16.11 nad południowo wschodnią Polską ulokuje się strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z wirem niżowym przemieszczającym się nad wschodnią Europę. Front na ogół w środę 16.11 przyniesie opady deszczu między Lubelszczyzną, południem Mazowsza, a Dolnym Śląskiem i pozostałymi województwami w południowej i południowo wschodniej Polsce, ale lokalnie wieczorem lub w nocy na czwartek popada również deszcz ze śniegiem i śnieg, szczególnie w rejonach podgórskich. Zimy jednak z tego jeszcze nie będzie. Za frontem napłynie z północnego wschodu chłodne powietrze i czwartkowy 17.11 poranek szczególnie w centrum, na wschodzie, północny i północnym wschodzie może być już zimny z ujemną temperaturą. 

Aktualnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 19:00, 18 listopada 2022. Model ECMWF

Powiew zimy zbliża się do Polski, gdzie spadnie śnieg i będzie śnieżyca, mapa opadów 18 listopada 2022

Ciekawiej zrobi się w najbliższy piątek 18 listopada. Wtedy do zachodniej i południowej Polski ma wkroczyć strefa frontu atmosferycznego. Mimo, że do omawianego terminu dzieli nas już tylko kilka dni, to nadal dokładny zasięg i rodzaj tych opadów ulega zmianom w prognozach. Obecnie amerykański model GFS widzi ten front poza Polską, ale model europejski ECMWF i ICON wyliczają jego wkroczenie co najmniej do kilku regionów w kraju. Rozbieżności widać wyraźnie przy porównaniu zasięgu opadów między tymi prognozami.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce do godziny 01:00, 19 listopada 2022

Powiew zimy w Polsce, kiedy i gdzie spadnie śnieg, prognoza opadów 19 listopada 2022

Sytuacja jest nadal rozwojowa, bo nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaki zasięg będzie mieć ta strefa frontowa. Część modeli przewiduje możliwość opadów śniegu na zachodzie i południu kraju, a inne obecnie wyliczają front poza Polską, gdyż wyż z północno wschodniej Europy ma uniemożliwić wkroczenie frontu. Naszym zdaniem z tego frontu jednak popada, gdyż w naszej szerokości geograficznej model niemiecki i europejski na ogół lepiej prognozuje zjawiska pogodowe.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 19 listopada 2022. Model ICON

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 19 listopada 2022

Szczególnie między 18/19 listopada zalecamy śledzić najnowsze prognozy i faktyczny zasięg wkroczenia strefy opadów deszczu przechodzących w deszcz ze śniegiem i śnieg. Niewykluczone, że miejscami na zachodzie i południu Polski krajobrazy zdołają się zabielić, a nawet jest szansa na kilkucentymetrową pokrywę śnieżną.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 19 listopada 2022. Model ECMWF

Zima dotrze do Polski, kiedy i gdzie spadnie śnieg, najnowsza prognoza opadów śniegu do 19 listopada 2022 

Model ECMWF ma tendencję do zawyżania pokrywy śnieżnej, dlatego nie bieżmy tej prognozy jako pewnik. Tutaj bardziej chodzi o wskazanie możliwości opadów śniegu w podanym terminie. Nadal jednak mamy spore rozbieżności w zasięgu potencjalnych opadów. To się rozstrzygnie w kolejnych wyliczeniach i najnowszych prognozach. Zalecamy jednak, aby w najbliższych dniach brać pod uwagę możliwy miejscami pierwszy epizod zimowy szczególnie między Ziemią Lubuską, Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, Górnym Śląskiem po Małopolskę i Podkarpacie.  

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!