| |
Zagrożenie!
Śnieżyca uderzy ze wschodu. Spadnie ponad 5-15 cm śniegu. Późny atak zimy spowoduje paraliż na drogach

Śnieżyca uderzy ze wschodu. Spadnie ponad 5-15 cm śniegu. Późny atak zimy spowoduje paraliż na drogach

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych, w tym w podczerwieni śledzimy rozwój cyklonu Norbert, który z rejonu Grecji przez Morze Czarne, jako wypełniający się niż dotrze w rejon Polski i przyniesie śnieżyce, miejscami przechodzącą w ulewę. Miejscami spadnie ponad 5-15 cm mokrego śniegu. Będzie to późny atak zimy, który może spowodować problemy na drogach szczególnie przy podjazdach zwłaszcza, że wielu kierowców już zmieniło opony na letnie. Sprawdźmy, gdzie spadnie śnieg i kiedy nadciągnie ze wschodu śnieżyca.

Położenie cyklonu Norbert i prognozowana jego trajektoria przejścia w rejon Polski ze śnieżycą i ulewą. Dane satelitarne z godziny 09:30, 4 kwietnia 2023

Śnieżyca ze wschodu uderzy w Polsce, późny atak zimy sprowadzi cyklon Norbert, prognoza opadów, kwiecień 2023

Niż aktualnie przynosi miejscami opady deszczu i śniegu od zachodniej Turcji przez rejon Grecji po Bułgarię, Rumunię i Serbie. Między Grecją i Turcją pojawiają się dodatkowo burze i wichury. Cyklon w ciągu kolejnej doby przemieści się nad Morze Czarne, gdzie zacznie nabierać kolejnej porcji wilgoci.

Prognozowany zasięg nasuwającej się śnieżycy ze wschodu w Polsce o godzinie 11:00, 6 kwietnia 2023

Późny atak zimy w Polsce, śnieżyca wkroczy ze wschodu, będzie paraliż na drogach, mapa opadów 6 kwietnia 2023

Strefa opadów związana z omawianym niżem zacznie wkraczać do Polski w najbliższy czwartek 6 kwietnia, przy czym dokładny zasięg opadów, ich natężenie w poszczególnych regionach oraz pora wystąpienia opadów śniegu lub deszczu jeszcze ulega korektom w prognozach ze względu na niestabilną trajektorie niżu.

Aktualna prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 14:00, 6 kwietnia 2023

Śnieżyca ze wschodu wkroczy do Polski, będzie atak zimy i paraliż na drogach, spadnie 5-15 cm śniegu, prognoza opadów 6 kwietnia 2023

Strefa opadów do Polski będzie się nasuwać ze wschodu. Początkowo we wschodnich regionach będą przeważać opady śniegu, a później od północnego wschodu ze względu na adwekcję łagodniejszego i cieplejszego powietrza śnieg przejdzie w deszcze ze śniegiem i deszcz. Opady śniegu najdłużej mają się utrzymać nad dzielnicami południowo wschodnimi i w tej części kraju aktualnie jest prognozowana największa szansa na późny atak zimy.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce o godzinie 17:00, 6 kwietnia 2023

Późny atak zimy w Polsce, spadnie 5-15 cm śniegu, śnieżyca wkroczy ze wschodu, mapa opadów 6 kwietnia 2023

Mimo, że od potencjalnego wkroczenia załamania pogody dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin, to prognozy opadów śniegu dla poszczególnych regionów nadal nie są jednoznaczne przez trudną do przewidzenia dokładną trajektorię niżu podążającego z południowo wschodniej Europy.

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 7 kwietnia 2023. Model GFS

Zima wraca do Polski, prognoza śnieżycy i pokrywy śnieżnej do 7 kwietnia 2023

Aktualnie większość wyliczeń modeli numerycznych, w tym modelu amerykańskiego GFS, francuskiego ARPEGE, niemieckiego ICON oraz europejskiego ECMWF wskazuje na możliwe zabielenie krajobrazów i powstanie pokrywy śnieżnej w Polsce między 6-7 kwietnia, głównie w dzielnicach południowo wschodnich, zwłaszcza na Podkarpaciu, w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej po częściowo Mazowsze i Lubelszczyznę, szczególnie na południu. Białe krajobrazy mogą się miejscami pojawić również na Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce do 7 kwietnia 2023. Model ARPEGE

Śnieżyca i zima wkroczy do Polski, będą problemy na drogach. Gdzie spadnie śnieg, prognoza opadów do 7 kwietnia 2023

Na bardziej szczegółowe prognozy musimy jeszcze poczekać dobę. Tuż przed nasunięciem się strefy opadów pojawią się o wiele bardziej dokładne prognozy śnieżycy. Mimo to, wiele wskazuje na to, że szczególnie na wschodzie i południowym wschodzie kraju czeka nas późny i nikomu już niepotrzebny powiew zimy. Miejmy jednak nadzieje, że to już jeden z ostatnich tej wiosny.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

I super. Szkoda, że ta śnieżyca nie wkroczy w Święta :-(

04 kwiecień 2023 - 13:15
Odpowiedz
loco

Na Boże Ciało.

04 kwiecień 2023 - 19:26
Odpowiedz