| |
Zagrożenie!
Śnieżyca uderzy w rejonie Polski. Spadnie 20-40 cm śniegu. Analizujemy najnowsze mapy opadów

Śnieżyca uderzy w rejonie Polski. Spadnie 20-40 cm śniegu. Analizujemy najnowsze mapy opadów

Zima w różnych regionach Europy nie odpuszcza. Bardzo ciekawa sytuacja czeka nas już 12 grudnia 2021, gdy w rejon południowo wschodniej Polski podejdzie kolejna w tym sezonie śnieżyca. Miejscami może spaść 20-40 cm śniegu, zwłaszcza na zachodzie Ukrainy w pobliżu granicy z Polską. Wśród miast najbardziej zasypanych ma się znaleźć Lwów, ale i krańce południowo wschodnie Polski mogą dostać większą dostawę śniegu, w tym Przemyśl, Sanok, Lesko i Ustrzyki Dolne. Sprawdzamy najnowsze mapy opadów śniegu i analizujemy prognozy, bo są rozbieżności na zaledwie dobę przed uderzeniem śnieżycy.

Zbliżającą się śnieżycę widać na zdjęciu satelitarnym. Z południa podejdzie zachmurzenie związane z niżem znad Rumunii. Dane: Eumetsat, godzina 07:45, 11 grudnia 2021

Śnieżyca uderzy w rejonie Polski. Prognoza opadów śniegu, najnowsze mapy opadów, 12 grudnia 2021

Śnieżyca uderzy w rejonie południowo wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy

Mimo, że jesteśmy zaledwie dobę przed wtargnięciem śnieżycy w rejon pogranicza Polski i Ukrainy, to nadal w prognozach występują różnice w zasięgu opadów śniegu. Na pewno zasypie zachodnią Ukrainę, gdzie miejscami spadnie nawet 20-40 cm mokrego śniegu. To będzie ciężki i lepki śnieg, dlatego warunki na drogach będą fatalne. Z pewnością wystąpi paraliż drogowy, ponadto lokalnie dojdzie do przerw w dostawie energii elektrycznej. Najwięcej śniegu ma spaść między miastami Stryj, Drohobycz, Sambor i Lwów. Śnieg spadnie również na krańcach południowo wschodniej Polski na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, ale ich zasięg jeszcze jest niepewny.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce i na zachodzie Ukrainy, do 13 grudnia 2021. Model ARPEGE

Śnieżyca uderzy w rejonie Polski na zachodzie Ukrainy. Prognoza opadów śniegu, 12 grudnia 2021

Sytuacja jest arcyciekawa w południowo wschodniej Polsce. Poniżej przedstawimy aktualne najnowsze prognozy zasięgu opadów śniegu poszczególnych modeli numerycznych. Zobaczycie, że są różnice. Kolejne aktualizacje wyklarują ostateczny obszar, gdzie spadnie śnieg.

Prognozowany zasięg opadów śniegu, 12 grudnia 2021. Model ARPEGE

Prognoza opadów śniegu i śnieżycy w Polsce, 12 grudnia 2021. Model ARPEGE

Francuski model ARPEGE bardzo ogranicza zasięg opadów śniegu do w zasadzie samych krańców południowo wschodnich Podkarpacia i Lubelszczyzny. Wydaje nam się, że ta prognoza jest niepoprawna, bo opady wejdą głębiej w Polskę.

Prognoza zasięgu opadów śniegu i śnieżycy, 12 grudnia 2021. Model ICON

Śnieżyca zbliża się do Polski. Gdzie spadnie śnieg, mapy opadów, 12 grudnia 2021

Niemiecki model ICON zasięg opadów śniegu przesuwa dalej na zachód, a tym samym skutki śnieżycy na zachodzie Ukrainy odczułyby w Polsce takie miasta jak m.in. Sanok, Ustrzyki Dolne, Lesko, Przemyśl, Lubaczów aż po Hrubieszów na Lubelszczyźnie.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce i na Ukrainie, 12 grudnia 2021. Model ECMWF

Prognoza opadów śniegu i śnieżycy w Polsce, 12 grudnia 2021. Przegląd mapy opadów śniegu

W przypadku europejskiego modelu ECMWF, prognoza opadów śniegu jest bardzo zbliżona do prognozy niemieckiego modelu ICON. Wygląda więc na to, że krańce południowo wschodniej Polski odczują skutki tej śnieżycy w oczywiście o wiele mniejszej skali niż na zachodzie Ukrainy.

Prognozowany zasięg śnieżycy i centrum niżu nad Rumunią o godzinie 13:00, 12 grudnia 2021

Prognoza opadów śniegu, 12 grudnia 2021. Najnowsze mapy opadów, gdzie będzie śnieżyca

Najbardziej zimową wersję opadów śniegu dla południowo wschodniej Polski przedstawia aktualnie prognoza modelu wysokiej rozdzielczości SWISS HD. Według tych wyliczeń numerycznych, śnieżyca miałaby szansę wejść dalej w głąb Podkarpacia i południowo wschodnich dzielnic Lubelszczyzny, a przez to nie ograniczyłaby się tylko do wschodnich krańców wspomnianych województw.

Prognoza sumy opadów śniegu w Polsce i na zachodzie Ukrainy, do godziny 22:00, 12 grudnia 2021

Prognoza śnieżycy, najnowsze mapy opadów śniegu, 12 grudnia 2021

Wszystko ostatecznie rozbije się o faktyczny zasięg nadchodzącej śnieżycy. Wystarczy niewielka korekta przesunięcia strefy opadów o 10-30 km, aby prognozowane sumy opadów na południowym wschodzie kraju uległy zupełnej zmianie. Jutro 12.12 o poranku w codziennej prognozie pogody opublikujemy ostateczną najnowszą prognozę zasięgu nadchodzącej śnieżycy, która uderzy szczególnie na zachodzie Ukrainy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krzych

Ach te niże z południa. Liczę na miłą zmianę i większe przesunięcie śnieżycy na zachód.

11 grudzień 2021 - 11:56
Odpowiedz