| |
Zagrożenie!
Śnieżyca uderzy w Europie i zasypie drogi. Atak zimy przyniesie ponad 40 cm śniegu. Będzie efekt morza

Śnieżyca uderzy w Europie i zasypie drogi. Atak zimy przyniesie ponad 40 cm śniegu. Będzie efekt morza

Wkraczamy w okres postępującego ochłodzenia w głąb Europy związanego z postępującą jesienią, która zacznie przechodzić miejscami coraz częściej w zimę szczególnie na północy kontynentu. Wiele na to wskazuje, że pierwsze poważne śnieżyce, które przejdą w kolejnych dniach nad Skandynawią, zwłaszcza w Norwegii i częściowo Szwecji będą powodować przyrost pokrywy śnieżnej, która ma szansę się utrzymywać. Niże atlantyckie będą także wpływać na warunki pogodowe w Polsce.

Zima uderzy w Europie w Skandynawii. Miejscami spadnie ponad 40 cm śniegu i zasypie drogi w październiku 2023

Śnieżyca uderzy w Europę, spadnie ponad 40 cm śniegu w październiku 2023 w Skandynawii

Do tej pory w tym sezonie zimowe incydenty w Europie pojawiały się tylko lokalnie, ale to się zmieni w kolejnych dniach października. Aktywna cyrkulacja strefowa zapewni przechodzenie kolejnych ośrodków niżowych w rejonie Skandynawii, które przyniosą opady deszczu, ale będą także zaciągać z północy chłodne powietrze arktyczne i wtedy zamiast deszczu pojawią się śnieżyce.

Prognozowane śnieżyce w północnej Europie między Norwegią po pogranicze ze środkowo zachodnią Szwecją z efektu morza, 8 października 2023

Atak zimy w Europie październik 2023, śnieżyce przejdą przez Skandynawię w Norwegii

Pierwsze śnieżyce związane z przechodzeniem cyklonu Patryk, który wpłynie także na warunki pogodowe w Polsce, bo między 7-8 października przyniesie wichury i miejscami opady deszczu, ale także zaciągnie chłodne powietrze arktyczne, pojawią się najbliższej doby w Norwegii i Szwecji. Śnieg będzie padał szczególnie na południe i wschód od obszaru w pobliżu Trondheim. Następnej doby cyklon znajdzie się nad Rosją i tam miejscami też popada śnieg i deszcz ze śniegiem, co widać na mapie prognozy.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie do 11 października 2023

Śnieżycy i podmuchy zimy dotrą do Europy, śnieg zasypie drogi październik 2023

Na tym jednak nie koniec, bo cyklon zaciągnie zimne powietrze arktyczne i nad Morzem Norweskim dojdzie do efektu morza, czyli powstania chmur konwekcyjnych, które po wejściu nad ląd przyniosą silne śnieżyce, zwłaszcza w Norwegii. Wyliczenia numeryczne prognoz modelu ECMWF wskazują miejscami na przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 30-40 cm śniegu, a w górach znacznie więcej.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie do 8 października 2023

Zima i śnieżyce w Europie, śnieg zasypie drogi w Norwegii, październik 2023

Co ciekawe, śnieg miejscami nie zdoła stopnieć i zacznie się utrzymywać, a nawet przyrastać z uwagi na prognozowane kolejne opady śniegu. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych dniach śnieżna zima obejmie szczególnie spory obszar Norwegii oraz północnej i północno zachodniej Szwecji. W tych regionach Europy na drogi wyjadą pługi i trzeba się liczyć z typowymi zimowymi warunkami atmosferycznymi.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie do 15 października 2023

Atak zimy w Europie, prognoza opadów śniegu i śnieżycy do 15 października 2023

W Polsce nadal możemy być spokojni, gdyż obecnie w prognozach nie widać pierwszego podmuchu zimy, jedynie w górach może popadać śnieg, ale przejściowych przymrozków na nizinach w tym miesiącu nie uda nam się uniknąć. Nie zmienia to jednak faktu, że zdarzały się już w naszym kraju pierwsze poważne ataki zimy w październiku. Przykładem jest 13-14 października 2009 roku, gdy przechodzący w pobliżu południowo wschodniej Polski niż genueński zasypał w tym okresie wiele wschodnich regionów. Zaskoczenie było spore, a warunki na drogach były fatalne. Obecnie powtórki nie widać.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!