| |
Zagrożenie!
Śnieżyca uderzy na wschodzie. Spadnie ponad 20 cm śniegu. Będzie paraliż na drogach

Śnieżyca uderzy na wschodzie. Spadnie ponad 20 cm śniegu. Będzie paraliż na drogach

Do środkowej i wschodniej Europy wkracza ochłodzenie, które sprowadzi wir niżowy przesuwający się obecnie na wschód od polskich granic oraz antycyklon znad Skandynawii i Rosji. To chłodne powietrze spowoduje wystąpienie mrozu, a w rejonach frontowych również opadów śniegu. Między 17-20 listopada śnieg popada miejscami w Polsce, głównie na południu, wschodzie i północy kraju. Lokalnie przejdą pierwsze śnieżyce. O wiele potężniejsze uderzenie zimy będziemy mieć na wschodzie Europy. W Ukrainie spadnie miejscami ponad 15-20 cm śniegu, a później chwyci mróz. Sytuacja będzie fatalna na wielu drogach. Zapowiada się silne załamanie pogody.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, do 20 listopada 2022

Śnieżyce uderzą na wschodzie Europy, 18-19 listopada 2022, śnieg zasypie Ukrainę

Sytuacja jest niepokojąca w ogarniętej wojną Ukrainie. W tym kraju w tym tygodniu miejscami spadnie ponad 10-20 cm śniegu, zwłaszcza między zachodnimi, środkowymi i północnymi regionami kraju. Trajektoria ośrodka niżowego może się jeszcze nieznacznie zmienić w kierunku wschodniej Ukrainy, wówczas obszar największej pokrywy śnieżnej będzie nieco bardziej przesunięty względem obecnej prognozy na wschód.

Prognozowane położenie niżu ze śnieżycą w rejonie południowo wschodniej Polski i Ukrainy, 18 listopada 2022

Potężna śnieżyca uderzy w Ukrainie, spadnie ponad 10-20 cm śniegu, mapa opadów 18 listopada 2022

Część tych opadów śniegu spadnie również w pasie południowej Polski w najbliższy piątek 18.11, ale nas ten front z niżem tylko zahaczy, nieco mocniej popada szczególnie w rejonach podgórskich.

Prognozowany zasięg opadów śniegu nad Ukrainą i Europą, do godziny 01:00, 19 listopada 2022

Zima ze śnieżycą uderzy we wschodnią Europę, mapa opadów śniegu 19 listopada 2022

Zupełnie inaczej będzie w północno zachodniej połowie Ukrainy z tendencją przesunięcia niżu nieco bardziej na wschód. W niektórych obwodach spadnie ponad 10-20 cm śniegu. Sytuacja na drogach stanie się fatalna. Miejscami należy spodziewać się dosłownie paraliżu na drogach.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Ukrainie, do 20 listopada 2022. Możliwe przesunięcie śnieżycy bardziej na wschód względem obecnej prognozy

Prognoza śnieżycy we wschodniej Europie i Ukrainie, mapa opadów do 20 listopada 2022

Niż ze śnieżycą ma wędrować przez Ukrainę na północny wschód w kierunku Rosji. Intensywny śnieg z tego niżu sięgnie również częściowo Białorusi, szczególnie we wschodniej połowie kraju.

Prognozowany zasięg mrozu w Europie, 20 listopada 2022 nad ranem

Śnieżyca na wschodzie Europy, gdzie spadnie śnieg i chwyci mróz, prognoza temperatury 20 listopada 2022

Po śnieżycy pojawi się większy mróz szczególnie w zachodniej połowie Ukrainy. Temperatura miejscami może spaść nawet poniżej -10 st. C. To będzie ciężki okres dla wielu mieszkańców tego kraju, zwłaszcza, że występują przerwy w dostawie energii elektrycznej i gazu. Na szczęście nie będzie to jeszcze trwała zima w Ukrainie, a jedynie jej pierwszy mocny epizod.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!