| |
Zagrożenie!
Śnieżyca sparaliżuje drogi w Polsce. W tych regionach spadnie 10-12 cm śniegu. Mamy dokładne prognozy opadów

Śnieżyca sparaliżuje drogi w Polsce. W tych regionach spadnie 10-12 cm śniegu. Mamy dokładne prognozy opadów

Przed nami kolejny powrót zimy ze śniegiem. Intensywne opady mokrego śniegu przyniesie front atmosferyczny związany z niżem wędrującym nad Ukrainę o rodowodzie śródziemnomorskim. Spodziewamy się przejścia śnieżycy w kilku regionach Polski. Miejscami w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin pokrywa śnieżna wzrośnie o około 5-12 cm. To już wystarczy do pojawienia się sporych problemów na drogach. Lokalnie możliwy będzie wręcz paraliż, zwłaszcza, że przejściowo mogą się także pojawić opady marznącego deszczu i mżawki. Przygotowaliśmy dokładną godzinową prognozę przyrostu pokrywy śnieżnej dla Polski do piątku 25 listopada.

Aktualnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 25 listopada 2022

Śnieżyca spowoduje paraliż na drogach w Polsce, najnowsza prognoza pokrywy śnieżnej od 23, do 25 listopada 2022

Prognozy nadal wykazują rozbieżności względem trudnej do przewidzenia dokładnej trajektorii frontu atmosferycznego nasuwającego się do Polski ze wschodu i południowego wschodu. Wydaje się jednak, że ostatecznie główna śnieżyca przejdzie przez obszar zbliżony do prognozy francuskiego modelu ARPEGE i europejskiego ECMWF. 

Prognozowany zasięg opadów śniegu i marznących opadów deszczu w Polsce, do godziny 22:00, 23 listopada 2022

Problemy na drogach, wraca zima ze śniegiem do Polski, prognoza opadów śniegu 23-24 listopada 2022

Według tych prognoz między 23, a 25 listopada spadnie w Polsce miejscami, od 1, do 12 cm śniegu, przy czym najwięcej między Lubelszczyzną, a południem Mazowsza i północnym wschodem Ziemi Świętokrzyskiej. Na tym właśnie obszarze może spaść do około 9-12 cm mokrego śniegu. 

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 04:00, 24 listopada 2022

Zima ze śniegiem w Polsce, najnowsza prognoza śnieżycy 24 listopada 2022, gdzie spadnie śnieg

Opady śniegu przyniesie front atmosferyczny nasuwający się do Polski ze wschodu i południowego wschodu znad Ukrainy. Będzie on związany z niżem Denise, jaki najbliższej doby przesunie się znad Rumuni nad Ukrainę. Mimo, że niż nie dotrze bezpośrednio nad terytorium Polski, to jego front ze śniegiem wkroczy nad nasz kraj.

Prognozowane położenie niżu wkraczającego znad Rumunii przez Mołdawię nad Ukrainę, godzina 01:00, 24 listopada 2022

Śnieżny niż z frontem przyniesie śnieżyce w Polsce, prognoza ciśnienia i opadów śniegu 24 listopada 2022

Strefa frontowa z opadami śniegu i początkowo miejscami deszczu ze śniegiem lub deszczu wkroczy do południowo wschodniej Polski szczególnie w godzinach wieczornych. Nocą 23/24.11 będzie się przesuwać w głąb Polski, od miejscami Podkarpacia przez przeważający obszar Lubelszczyzny po częściowo Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską i Ziemie Łódzką. Na tym obszarze rozpada się w nocy. Początkowo lokalnie nie wykluczamy również marznących opadów deszczu lub mżawki. Przygotowaliśmy dokładną prognozę godzina po godzinie z przewidywanym przyrostem pokrywy śnieżnej w Polsce.

Czwartkowy 24.11 poranek będzie trudny dla kierowców w co najmniej kilku regionach Polski, zwłaszcza, że będą wtedy na krajem zalegać opady śniegu, zwłaszcza między Mazowszem, Lubelszczyzną, Ziemią Świętokrzyską i częściowo Łódzką po południe Podlasia.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Polsce, do godziny 07:00, 24 listopada 2022

Zima ze śniegiem w Polsce, będzie paraliż na drogach, najnowsza prognoza opadów śniegu, 24-25 listopada 2022

W ciągu dnia zgodnie z ruchem wirowości powietrza w niżu, a więc odwrotnie do wskazówek zegara obszar tej strefy frontowej zacznie się przesuwać ponownie na południe i południowy wschód kraju. Zalecamy sprawdzać na radarze pogodowym faktyczny kierunek i zasięg natężenia opadów, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada śnieg. Krótko mówiąc, do piątku 25.11 zimowe klimaty wrócą szczególnie do wschodniej, częściowo centralnej i południowej Polski. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!