| |
Zagrożenie!
Śnieżyca nadciąga do Polski. Spadnie ponad 5-10 cm śniegu. W tych regionach będzie biało

Śnieżyca nadciąga do Polski. Spadnie ponad 5-10 cm śniegu. W tych regionach będzie biało

Odliczamy już godziny jakie pozostały do pierwszego w tym sezonie uderzenia zimy na nizinach w Polsce. Przechodzący cyklon Linus ze strefą frontową ściągnie chłodne powietrze oraz opady mokrego śniegu, początkowo również deszczu. Miejscami na nizinach spadnie do około 1-10 cm śniegu, a w rejonach podgórskich i górskich znacznie więcej. W Tatrach niewykluczone, że pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o około 30-50 cm. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko, bo spodziewamy się także wystąpienia oblodzenia.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce o godzinie 19:00, 17 listopada 2023

Śnieżyca nadciąga do Polski, śnieg spadnie na nizinach, prognoza ataku zimy

Jesteśmy nieco ponad dobę przed spodziewanym atakiem zimy w Polsce. Opady śniegu przyniesie niż, który w kolejnych godzinach przemieści się ze strefą frontową znad Francji przez Niemcy w kierunku pogranicza Czech i Polski. Jego strefa opadów deszczu wkroczy do południowych i południowo wschodnich regionów kraju już najbliższej nocy, a w piątek w ciągu dnia zahaczy także częściowo o dzielnice wschodnie, północne i centralne.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce o godzinie 04:00, 18 listopada 2023

Atak zimy i śnieżyca w Polsce, prognoza opadów na noc 18 listopada 2023

W godzinach wieczornych i nocnych wraz ze spadkiem temperatury opady deszczu zaczną w wielu regionach przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami pojawią się również oblodzenia, gdy na powierzchniach dróg i chodnikach zamarznie deszcz. Warstwa lodu może być lokalnie niewidoczna w przypadku przysypania śniegiem. Warunki na drogach będą więc trudne.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce do godziny 10:00, 18 listopada 2023

Śnieżyca przejdzie przez Polskę, prognoza opadów śniegu 18 listopada 2023

Sobotni poranek w wielu regionach kraju może być miejscami już biały lub przynajmniej zabielony. Strefa opadów śniegu będzie w tym dniu stopniowo przesuwać się nadal w kierunku południowo wschodnim kraju. Oprócz rejonów podgórskich i górskich nie będzie to nadzwyczaj silny atak zimy, gdyż może miejscami spaść ledwie do 1-10 cm śniegu lub miejscami tylko się zabieli, jednak pierwsze opady śniegu zawsze wywołują chaos i zamieszanie na drogach, zwłaszcza wśród zaskoczonych kierowców na oponach letnich.

Prognozowany zasięg możliwego zabielenia krajobrazów lub powstania niewielkiej pokrywy śnieżnej w Polsce do 19 listopada 2023

Najnowsza prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 19 listopada 2023

Obecne prognozy zasięgu opadów oraz trajektorii niżu wskazują na zabielenie krajobrazów miejscami na północy kraju, ponadto szczególnie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej po Podkarpacie, Małopolskę i południe województwa śląskiego. W tych regionach miejscami może być biało, przy czym najwięcej śniegu spadnie na południu w rejonach podgórskich i górskich, gdzie będziemy mieć prawdziwy atak zimy.

Prognoza zasięgu potencjalnego ataku zimy w Polsce, do 19 listopada 2023 według modelu ARPEGE

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza opadów do 19 listopada 2023

W niedzielę 19 listopada przez Polskę z zachodu na wschód będzie wędrował kolejny front atmosferyczny niosący początkowo miejscami opady śniegu, ale od zachodu kraju wraz ze wzrostem temperatury będą przechodzić w deszcz, a tym samym śnieg stopnieje. Pierwszy powszechny epizod zimowy na nizinach nie potrwa więc długo. Wcześniej czeka nas mroźna noc na 19 listopada. Ujemne temperatury zanotujemy na północy kraju oraz co najmniej w wielu regionach wschodniej połowy Polski.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!