| |
Zagrożenie!
Śnieżyca na południu Polski. Spadło 30 cm śniegu i dalej sypie. W tych regionach wróciła zima

Śnieżyca na południu Polski. Spadło 30 cm śniegu i dalej sypie. W tych regionach wróciła zima

Do południowej Polski wróciła zima. Sprawdziły się nasze prognozy w których zapowiadaliśmy w tym tygodniu sporą dostawę śniegu w rejonach podgórskich i górskich, zwłaszcza na południu województwa śląskiego i małopolskiego między Beskidem Śląskim i Żywieckim, a Podhalem i Tatrami. Śnieżyce w ciągu ostatniej doby przyniosły miejscami nawet 30 cm śniegu i jeszcze trochę dosypie. Sprawdźmy, gdzie wróciła zima i gdzie leży najwięcej śniegu.

Prognozowany zasięg śnieżycy na południu Polski i opadów deszczu na wschodzie, 10 stycznia 2023

Zima wróciła do południowej Polski, przechodzą śnieżyce 10-11 stycznia 2023

Strefa frontu atmosferycznego nadciągnęła minionej nocy znad Słowacji i stopniowo przesuwa się na północ i północny wschód w głąb kraju. Na południu w rejonach wyżej położonych i przy niższej temperaturze zamiast deszczu zaczął padać mokry śnieg. Trudne warunki zimowe powróciły na południe Górnego Śląska i Małopolski.

Zima na południu Polski.  Dolina Pięciu Stawów. Foto: Monitoring TOPR, 10 stycznia 2023

Atak zimy na południu Polski, prognoza śnieżycy 10-11 stycznia 2023

Raz na dobę o poranku jest mierzona pokrywa śnieżna na posterunkach meteorologicznych. Grubość śniegu jest zróżnicowana, ale miejscami spadło 10-30 cm śniegu i jeszcze dosypie.

Pokrywa śnieżna notowana na południu Małopolski, 10 stycznia 2023. Dane: IMGW-PIB

Śnieżyca na południu Polski, notowana pokrywa śnieżna, 10 stycznia 2023

Najwięcej śniegu leży w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu notuje się 78 cm, w Dolinie Pięciu Stawów 68 cm, a na Hali Gąsienicowej 44 cm i jeszcze śniegu dosypie, zanim front się rozproszy i przesunie na wschód.

Pokrywa śnieżna notowana w rejonie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, 10 stycznia 2023. Dane: IMGW-PIB

Atak zimy i śnieżyca na południu Polski, najnowsza pokrywa śnieżna notowana 10-11 stycznia 2023

Mamy więc zapowiadaną śnieżycę i powrót warunków zimowych na południu Polski w rejony podgórskie i górskie, ale takie warunki o tej porze nie są niczym nadzwyczajnym. Mało tego, pokrywa śnieżna jest znacznie niższa niż powinna być notowana w styczniu. 

Powrót zimy na Podhale, 10 stycznia 2023

Atak zimy ogranicza się tylko do południowych krańców Polski, choć miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg może może także popadać w rejonie Bieszczadów, a także lokalnie na Podlasiu i Lubelszczyźnie wraz z przesunięciem frontu na wschód. Zalecamy sprawdzać najnowsze dane radarowe, aby dokładnie wiedzieć gdzie pada śnieg.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 11 stycznia 2023

Śnieżyca na południu Polski, prognoza opadów śniegu do 11 stycznia 2023

Przeważający obszar Polski nadal jest jednak daleki od warunków zimowych i to się szybko nie zmieni w kolejnych dniach stycznia, gdyż będą przeważać warunki pogodowe charakterystyczne dla cyrkulacji strefowej. W prognozie sezonowej na styczeń zapowiadaliśmy, że wyjątkiem będą regiony podgórskie i górskie, gdzie będzie szansa na trwalsze utrzymanie śniegu, a tym samym będzie możliwość wybrania się na narty.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!