| |
Zagrożenie!
Śnieżyca i ulewa z wichurami uderzy w Polskę. Będzie starcie mas powietrza. Najnowsze prognozy opadów

Śnieżyca i ulewa z wichurami uderzy w Polskę. Będzie starcie mas powietrza. Najnowsze prognozy opadów

W tym tygodniu silne załamanie pogody w Polsce czeka nas między 20-21 października, gdy nad krajem z zachodu na wschód będzie ułożona strefa frontowa opadów oddzielająca zimne powietrze z północy, od ciepłego z południa. Bardzo kluczowa jest granica izotermy 0 st. C., bo właśnie na niej spadnie śnieg, a na pozostałym obszarze deszcz oraz wystąpią miejscami wichury. Mimo, że do tego okresu jest już coraz bliżej, to prognozy nie są jednolite i pojawiają się bardzo duże rozbieżności. Sprawdźmy najnowsze prognozy opadów.

Aktualna prognoza zasięgu opadów śniegu i deszczu w Polsce, 21 października 2023. Model GFS

Śnieżyca i ulewa załamie pogodę w Polsce między 20-21 października 2023 najnowsza prognoza opadów

Wiele razy w minionych latach mogliśmy się przekonać, że podchodzące strefy opadów, dodatkowo jeszcze z falującym frontem mogą sporo namieszać w prognozach i nie są jednoznaczne z wyprzedzeniem kilku dni. Dopiero prognozy bezpośrednie wskazują prawidłowy rozwój sytuacji. Minęła doba i znowu mamy niepewny scenariusz pogodowy. O ile amerykański model GFS nadal wylicza śnieżyce szczególnie w centralnym i północnym pasie kraju, o tyle ECMWF, GEM i ICON obecnie zgodnie przewidują głębsze wdarcie ciepłego powietrza w głąb kraju.

Obecnie wyliczany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce między 20-21 października 2023, model GEM

Śnieżyca, ulewa i powiew zimy w prognozach najnowsze przewidywania opadów 20-21 października 2023 model GEM

Mamy sytuację dynamiczną i nadal nierozstrzygniętą, bo jeszcze minionej doby wszystkie prognozy były dość zgodne, ale obecnie wyliczenia GFS jedynie dają większą szansę na zimowy epizod. Według innych wyliczeń numerycznych, opady śniegu ograniczyłyby się tylko przejściowo do głównie północnych, północno wschodnich i częściowo wschodnich regionów kraju po czym zostałyby zastąpione przez deszcz.

Prognoza zasięgu opadów deszczu i śniegu w Polsce, 20 października 2023, model ICON

Kiedy i gdzie spadnie śnieg w Polsce, zima, ulewy i wichury w prognozach 20-21 października 2023

W tej chwili najmniej zimowy scenariusz wylicza europejski model, który opady śniegu ogranicza jedynie do krańców północno wschodnich kraju. W tym przypadku wylicza nawet 18-22 st. C. za frontem na południu kraju w najbliższą sobotę 21 października. Prognozy nie są jednak nadal stabilne, bo wystarczy rzeczywiste przesunięcie frontu o 100-200 km i będziemy mieć zupełnie inną pogodę.

Aktualnie prognozowane wichury w Polsce, 21 października 2023

Wichury, ulewy i śnieżyce uderzą w Polsce, 20-21 października 2023, najnowsze prognozy

W czasie przejścia frontu z podchodzącym niżem są również prognozowane miejscami wichury w Polsce, zwłaszcza w rejonach podgórskich, a także w dzielnicach północnych kraju o ile nie zmieni się diametralnie pora wejścia i zasięgu frontu z wymianą mas powietrza. W kolejnych dniach przekonamy się, który model pogodowy przewidzi najlepiej prognozę z kilkudniowym wyprzedzeniem. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Michał

Ciekawie sie to prezentuje

17 październik 2023 - 14:16
Odpowiedz
Michał

a w sobote 20 stopni wedlug ECMWF na poludniu a GFS nie widzi tak wysokich temperatur tylko w regionach podgorskich nieco wyzsze

17 październik 2023 - 14:31
Odpowiedz