| |
Zagrożenie!
Śnieżyca i gołoledź w Polsce. Ślisko i biało w kilku regionach. Spadnie do 5 cm śniegu

Śnieżyca i gołoledź w Polsce. Ślisko i biało w kilku regionach. Spadnie do 5 cm śniegu

Przez Polskę na północ przechodzi front atmosferyczny z opadami śniegu. Po jego wschodniej stronie występują również miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie opady są marznące i powodują gołoledź. Bardzo ślisko na drogach jest miejscami na Lubelszczyźnie i wschodnim Mazowszu, gdzie mamy tzw. szklankę. W innych regionach, od całego Pomorza po Kujawy, Warmię, Mazury, częściowo Podlasie i północne Mazowsze pada śnieg. Śnieżyca w północnym pasie Polski przyniesie do około 1-5 cm śniegu. Mamy więc kolejny w tym sezonie powiew zimy.

Zasięg występowania opadów śniegu w Polsce o godzinie 11:05, 3 grudnia 2022. Dane: IMGW / Windy

Śnieżyca i gołoledź w Polsce, w kilku regionach biało i ślisko, mapa opadów 3-4 grudnia 2022

Wcześniej opady śniegu pojawiły się na zachodzie oraz w centrum kraju, a obecnie front atmosferyczny wkroczył nad północną Polskę, gdzie do wieczora przesunie się dalej na północ i opuści nasz kraj. W tym czasie nadal będą występować opady śniegu, miejscami o umiarkowanym natężeniu.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 13:00

Śnieżyca w Polsce, mapa opadów śniegu 3-4 grudnia 2022

W najbliższych godzinach śnieg popada miejscami w województwie zachodniopomorskim, kujawsko pomorskim, warmińsko mazurskim, podlaskim, na północy i północnym zachodzie mazowieckiego oraz w pomorskim. Krajobrazy w tych regionach się zabielą, a miejscami powstanie kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 16:00, 3 grudnia 2022

Gołoledź i śnieg w Polsce, gdzie spadnie śnieg 3-4 grudnia 2022

Wcześniej pojawiły się niebezpieczne opady marznące. Trudne warunki wystąpiły szczególnie miejscami na Lubelszczyźnie i na wschodzie Mazowsza.

Szklanka na Lubelszczyźnie. Efekt opadów marznących, 3 grudnia 2022

Najnowsza prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej opartej na francuskim modelu ARPEGE wskazuje na 1-5 cm. Taka może być grubość pokrywy śnieżnej po przejściu sobotniego 03.12 frontu przez północną Polskę na obszarze, od miejscami Kujaw i województwa zachodniopomorskiego przez północne i północno wschodnie Mazowsze po Warmię, Mazury, częściowo Podlasie i województwo pomorskie.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 4 grudnia 2022

Pokrywa śnieżna w Polsce, gdzie spadnie śnieg do 4 grudnia 2022

W niedzielę 04.12 nad ten obszar Polski dotrze kolejna strefa opadów, ale w już łagodniejszym powietrzu zaczną przeważać opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem. Początkowo możliwe także opady marznące, a gdzieniegdzie spadnie ponownie mokry śnieg, zwłaszcza między Mazurami i lokalnie Podlasiem.

Opady śniegu w woj. warmińsko mazurskim, Nowe Miasto Lubawskie, 3 grudnia 2022

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 10:00, 4 grudnia 2022

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 4 grudnia 2022

W kolejnych dniach w Polsce czeka nas bardzo zmienna pogoda, bo będą miejscami przechodzić strefy frontowe z opadami deszczu, jak również śniegu. Temperatury będą się wahać, w tym okresowo pojawi się wzrost temperatury szczególnie odczuwalny w południowej Polsce. Bardziej mroźne oblicze zimy powinno wrócić w trakcie drugiej dekady grudnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!