| |
Zagrożenie!
Śnieżyca i gołoledź uderzy w Polskę. Na mapach opadów podajemy zagrożone regiony. Warunki na drogach będą fatalne

Śnieżyca i gołoledź uderzy w Polskę. Na mapach opadów podajemy zagrożone regiony. Warunki na drogach będą fatalne

Do Polski zbliża się załamanie pogody. Na zobrazowaniach radowych widać, że w ciągu najbliższej doby 9/10 grudnia 2021 przejdzie śnieżyca, a miejscami na wschodzie Polski wystąpią również marznące opady deszczu lub mżawki mogące powodować gołoledź. Warunki na drogach będą fatalne. Na najnowszych prognozach opadów śniegu i marznącego deszczu wskazujemy regiony najbardziej zagrożone na niebezpieczne warunki pogodowe.

Śnieżyca i marznące opady deszczu nasuwające się nad Polskę. Dane radarowe z godziny 09:40, 9 grudnia 2021

Śnieżyca i marznące opady deszczu uderzą w Polskę. Możliwa gołoledź. Mapy opadów ujawniają zagrożone regiony, 9-10 grudnia 2021

Opady śniegu wchodzące do Polski z południowego zachodu i przesuwające się na północ są związane z frontem okluzji łączącym się z niżem obecnie znajdującym się nad Adriatykiem. Niż przesuwa się na północny wschód w kierunku Węgier. Strefa opadów z nim związana zaczyna sięgać Polski. Między 9-10 grudnia sporo opadów śniegu jest prognozowanych w zachodniej Polsce, a po cieplejszej stronie strefy frontowej, na wschodzie i początkowo na południowym wschodzie mogą również wystąpić niebezpieczne marzące opady deszczu i mżawki. Opady śniegu największą intensywność będą mieć w godzinach wieczornych, a także w nocy 09/10.12. Wówczas strefa opadów śniegu, będzie się rozciągać od środkowego Pomorza przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i lokalnie Śląsk. Śnieg popada również w regionach ościennych.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, do godziny 24:00, 9 grudnia 2021

Najnowsza prognoza śnieżycy i opadów marznących w Polsce. Możliwa gołoledź, mamy mapy opadów, 9-10 grudnia 2021

W omawianym okresie miejscami spadnie nawet 2-8 cm śniegu. Warunki na drogach będą trudne. Lokalnie możliwy nawet paraliż, bo śnieg będzie mokry i lepki. Miejscami podana niżej prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej może być zawyżona, gdyż nadal w prognozach ulega korektom zasięg opadów śniegu i marznącego deszczu. Generalnie jednak można przyjąć po uśrednieniu danych, że najwięcej śniegu spadnie, od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Wielkopolskę i pogranicze województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do godziny 13:00, 10 grudnia 2021. Model ARPEGE

Prognoza opadów śniegu w Polsce, prognoza śnieżycy. 9-10 grudnia 2021

Miejscami opady marznące deszczu i mżawki. Możliwa niebezpieczna gołoledź

Również prognoza wystąpienia niebezpiecznych opadów marznących deszczu i mżawki ulega korektom w prognozach. Największe prawdopodobieństwo obejmuje miejscami dzielnice wschodnie i południowo wschodnie Polski. Poniższa prognoza ryzyka opadów marznących (kolor różowy) została oparta na modelu ICON. 

Prognozowany zasięg opadów marznących deszczu i mżawki oraz śniegu w Polsce, do godziny 21:00, 9 grudnia 2021

Gołoledź i śnieżyca w Polsce. Gdzie spadnie śnieg i marznący deszcz. Najnowsze mapy opadów w nocy 9/10 grudnia 2021

Prognoza ta wskazuje, że regionami najbardziej narażonymi na wystąpienie marznących opadów powodujących gołoledź, będzie miejscami Małopolska, Podkarpacie, lokalnie Śląsk, a w dalszej części nocy również Lubelszczyzna, województwo świętokrzyskie oraz częściowo mazowieckie, zwłaszcza wschodnie i południowe dzielnice.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i marznących opadów w Polsce, do godziny 05:00, 10 grudnia 2021

Gdzie będzie śnieżyca i gołoledź w Polsce. Prognoza opadów śniegu i opadów marznących, 10 grudnia 2021. Mapa opadów

Szczególnie niebezpiecznie będzie nad ranem, gdy opady marznące obejmą większy obszar na wschodzie i południowym wschodzie Polski.

Prognozowany zasięg opadów śniegu i marznących opadów w Polsce, do godziny 07:00, 10 grudnia 2021

Prognoza śnieżycy i gołoledzie w Polsce. Gdzie będą opady śniegu i marznące opady, mapy opadów, 10 grudnia 2021

Przed nami więc bardzo dynamiczne zmiany w pogodzie, jakie nastąpią w ciągu najbliższej doby. Miejscami będą bardzo niebezpieczne warunki na drogach, szczególnie w rejonach marznących opadów. W miarę możliwości zalecamy rezygnację i przełożenie podróży na inny termin.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
wojciech

jakieś wstępne prognozy pogody na święta.Podkarpacie?

09 grudzień 2021 - 10:38
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Jeszcze za daleki termin, a nie chcemy się pomylić. Podamy na dniach dla Polski.

09 grudzień 2021 - 10:42
Odpowiedz