| |
Zagrożenie!
Śnieżyca dotrze nad Polskę. Możliwy pierwszy atak zimy. W tych dniach spadnie śnieg

Śnieżyca dotrze nad Polskę. Możliwy pierwszy atak zimy. W tych dniach spadnie śnieg

Rozpoczyna się okres istotnych zmian w pogodzie nad Polską, co będzie konsekwencją napływu chłodnego powietrza z północy w głąb Europy oraz pojawienia się stref frontowych związanych z kolejnymi ośrodkami niżowymi. Spodziewamy się w nowym tygodniu powrotu w nocy miejscami przymrozków szczególnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń, ale także wystąpienia regionalnej śnieżycy. Pierwszy śnieg może spaść na nizinach w rejonie zderzenia chłodnego powietrza z północy z cieplejszym i wilgotnym z południa.

Pierwsze śnieżyce w prognozach dla Polski. Sygnalizowane opady śniegu około 20 października 2023

Śnieżyca dotrze nad Polskę, będzie atak zimy w październiku 2023, kiedy spadnie śnieg

Adwekcja chłodnego powietrza nad Polską będzie się utrzymywać w kolejnych dniach, co najmniej do około 19 października lub dłużej z przerwami. W tym okresie opadów nie będzie wiele. Na ogół wystąpią miejscami i przelotnie i tylko punktowo może z nich popadać także deszcz ze śniegiem i śnieg, ale to będą zjawiska wybitnie lokalne. Sytuacja o wiele ciekawsza zrobi się w pobliżu około 20-22 października, gdy w rejonie Polski pojawią się strefy frontowe, ponadto niewykluczone jest podejście niżu z południa, który utworzy się na południu Europy na froncie atlantyckim.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie około 21 października 2023

Śnieżyca i atak zimy w Polsce możliwy w październiku 2023, kiedy spadnie śnieg najnowsze prognozy

Stefa opadów z południa, czy też strefy frontów atmosferycznych rozciągające się z zachodu na wschód kraju będą zbudowane z cieplejszego i wilgotniejszego powietrza, które w zetknięciu z zalegającym chłodnym powietrzem nad Polską mogą doprowadzić do wystąpienia nie tylko opadów deszczu, ale miejscami przechodzących w opady mokrego i lepkiego śniegu. To, gdzie popada śnieg będzie zależne od dokładnej trajektorii stref frontowych oraz układów niżowych, jak również pory dnia i temperatury powietrza. Nie zmienia to jednak faktu, że jest coś na rzeczy i między 20-22 października miejscami może spaść pierwszy śnieg.

Wstępnie prognozowane opady śniegu w Polsce, 22 października 2023. Model ECMWF

Pierwzy śnieg i śnieżyca w Polsce, będzie podmuch zimy w październiku 2023, prognoza opadów śniegu

Miejscami pierwszy raz w sezonie śnieg zdoła zabielić krajobrazy oraz utrudnić warunki drogowe w Polsce poza rejonami podgórskimi. Nie będzie to już trwały atak zimy, ale pierwszy jej miejscami podmuch w tym sezonie. To wystarczy do lokalnych problemów na drogach. Rozrzut w porze wystąpienia opadów śniegu, jak również ich zasięgu w obecnych prognozach jest jeszcze spory, ale wygląda na to, że faktycznie w drugiej połowie nowego tygodnia w okolicach weekendu miejscami zdoła się na chwilę zabielić.

Aktualnie prognozowane opady śniegu w Polsce, 22 października 2023, model GFS

Śnieg pojawi się w Polsce, będzie pierwszy atak zimy, prognoza opadów 22 października 2023

W kolejnych dniach tygodnia będziemy bardzo skrupulatnie analizować najnowsze prognozy możliwego pierwszego epizodu zimowego w postaci opadów mokrego śniegu do których ma dojść na styku chłodniejszego i cieplejszego powietrza. To oznacza, że w Polsce pojawią się także opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem, których na tę chwilę w prognozach jest więcej niż samego śniegu.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 21 października 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 22 października 2023

Aktualnie jeszcze nie przywiązujmy szczególniej uwagi do podanych na mapach regionów z możliwymi opadami śniegu, jak również z zabielonymi krajobrazami, bo prognozy będą ulegać zmianie i jeszcze sporo się może zmienić. Prognozy wskazują jednak wyraźny trend możliwego pierwszego śniegu na nizinach w Polsce w tym sezonie i ta zapowiedź w najbliższym tygodniu może się sprawdzić. Bliżej terminu będzie możliwe wskazanie konkretnego regionu lub regionów narażonych na pierwsze opady śniegu.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Czekamy na piękne prognozy i będzie powtórka sprzed 8 lat a może jeszcze większy atak niż 8 lat temu.

15 październik 2023 - 14:41
Odpowiedz