| |
Zagrożenie!
Śnieżyca dotrze do Polski. Zrobi się biało w regionach bez śniegu. Sprawdzamy najnowsze mapy opadów

Śnieżyca dotrze do Polski. Zrobi się biało w regionach bez śniegu. Sprawdzamy najnowsze mapy opadów

Warunki zimowe w Polsce w kolejnych dniach będą się umacniać. Czeka nas mróz oraz kolejne opady śniegu w tym śnieżyce. Jedna z nich zahaczy południowo wschodnią Polskę w poniedziałek 6 grudnia 2021 w ciągu dnia. Miejscami krajobrazy się zabielą, ponadto może również postać kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna w regionach do tej pory bez śniegu. Sprawdźmy, gdzie pojawią się opady śniegu oraz jaka będzie pokrywa śnieżna po kolejnym podejściu niżu z południa? Zaglądamy na najnowsze mapy opadów śniegu.

Dane radarowe z zasięgiem opadów śniegu i deszczu oraz kierunek przemieszczania się opadów w stronę Polski, godzina 13:30, 5 grudnia 2021

Śnieżyca w Polsce. Najnowsze mapy opadów śniegu, 6 grudnia 2021

Opady śniegu w poniedziałek przyniesie podchodzący niż z południa Europy

Mimo, że jesteśmy zaledwie dobę przed podejściem strefy opadów śniegu nad południowo wschodnie dzielnice Polski, to nadal nie wiadomo, jaki dokładny będą mieć zasięg opady śniegu. Z tego powodu przeglądamy najnowsze prognozy modeli numerycznych z poszczególnych ośrodków prognostycznych.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, 6 grudnia 2021. Model ARPEGE

Śnieżyca dotrze do Polski. Prognoza opadów śniegu, 6 grudnia 2021, model ARPEGE

Model francuski ARPEGE wylicza, że opady śniegu pojawią się na znacznym obszarze Podkarpacia po czym przesuną się nad Lubelszczyznę. Spadnie kilka cm śniegu, co najmniej we wschodniej połowie Podkarpacia i na południowym wschodzie Lubelszczyzny. 

Prognoza zasięgu opadów śniegu, model ECMWF

Zima w Polsce. Mapy opadów śniegu, gdzie będzie śnieżyca, 6 grudnia 2021

W przypadku prognozy modelu ECMWF widać, że zasięg opadów śniegu z omawianego niżu miałby być szerszy na zachód i objąłby początkowo również województwo małopolskie.

Prognoza zasięgu opadów śniegu, model GFS

Mróz i śnieg w Polsce, kolejna śnieżyca. Mapa opadów śniegu, 6 grudnia 2021

Amerykański model GFS znacznie zwęża strefę opadów śniegu, głównie do południowo wschodniej połowy województwa podkarpackiego i południowo wschodnich dzielnic Lubelszczyzny. Na koniec prezentujemy prognozę niemieckiego modelu ICON. Według niego opady śniegu obejmą przeważający obszar województwa podkarpackiego oraz częściowo lubelskiego.

Prognoza opadów śniegu, model ICON

Prognoza opadów śniegu w Polsce, model ICON, 6 grudnia 2021

Jak widać, nawet na niecałą dobę przed wejściem opadów z południa nie do końca wiadomo, gdzie będzie padać śnieg, ile go spadnie i z jaką intensywnością. W tym przypadku możemy wysunąć średnią i przyjąć, że umiarkowane opady śniegu, które zabielą krajobrazy i miejscami spowodują kilkucentymetrowy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi co najmniej we wschodniej połowie województwa podkarpackiego oraz na południu i południowym wschodzie lubelskiego. Jutro 06.12 w prognozie codziennej podamy najbardziej wiarygodną prognozę zasięgu opadów. Zobaczymy, która prognoza okaże się najbardziej zbliżona do rzeczywistego zasięgu opadów śniegu.

Aktualizacja godzina 07:22, 6 grudnia - Prognoza zasięgu opadów śniegu została zaktualizowana o najnowsze wyliczenia numeryczne. Opady obejmą większy obszar kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Bardzo ciekawa sytuacja. Jak zwykle dotarcie opadów do Karpat z południa przez pasmo górskie sporo miesza w prognozach. Osobiście obstawiam wersję z modelem ICON.

05 grudzień 2021 - 14:28
Odpowiedz