| |
Zagrożenie!
Śniegu w Polsce coraz więcej. Zalega już 132 cm. Pokrywa śnieżna jeszcze bardziej wzrośnie

Śniegu w Polsce coraz więcej. Zalega już 132 cm. Pokrywa śnieżna jeszcze bardziej wzrośnie

Za nami przejście dwóch śnieżyc, które w wielu regionach przyniosły powrót zimy. Miejscami utworzyła się niewielka pokrywa śnieżna w głębi kraju na nizinach, a znacznie więcej śniegu spadło na południu Polski. W rejonach podgórskich i górskich śniegu jest dużo, najwięcej w Tatrach, bo 132 cm. Pokrywa śnieżna w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin jeszcze bardziej wzrośnie, gdyż spodziewamy się dotarcia niżu z intensywną śnieżycą. Sprawdźmy, gdzie jest śnieg w Polsce i gdzie pokrywa śnieżna jest obecnie największa.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie i Polsce o godzinie 07:00, 21 stycznia 2023

Gdzie jest śnieg w Polsce, będzie załamanie pogody i kolejna śnieżyca, prognoza pokrywy śnieżnej 21 stycznia 2023

Mimo, że dwa poprzednie niże przyniosły w Polsce w wielu regionach dość intensywne opady śniegu, to na nizinach nie zdołała powstać znaczna pokrywa śnieżna. Opady śniegu występujące przy dodatniej temperaturze lub oscylującej w pobliżu 0 st. C. i opadające na dość ciepły grunt miejscami zdołały utworzyć niewielką kilku cm pokrywę.

Pokrywa śnieżna w Polsce zanotowana o godzinie 07:00, 20 stycznia 2023. Dane: IMGW-PIB

Pomiary pokrywy śnieżnej w Polsce, gdzie leży śnieg, 20 stycznia 2023

Śnieżna zima wróciła w tym tygodniu już do wschodniej, południowej i częściowo zachodniej Polski. Na nizinach zalega miejscami od 1, do 7 cm śniegu. Znacznie więcej śniegu jest na południu w rejonach podgórskich i górskich.

Grubość pokrywy śnieżnej notowana południu Polski na obszarze Tatr i Podhala, 20 stycznia 2023

Duża pokrywa śnieżna na południu Polski na Podhalu, pomiary, gdzie jest śnieg, styczeń 2023

Aktualnie najwięcej śniegu w Polsce notujemy w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu zmierzono 132 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów 115 cm. TOPR ogłosił 3 stopień zagrożenia lawinowego. Z kolei po stronie słowackiej ogłoszono 4 stopień zagrożenia ze strony lawin. Najbardziej śnieżnym miastem w Polsce jest obecnie Zakopane. O poranku zmierzono tam pokrywę śnieżną 43 cm.

Piękna zima w Tatrach i na Podhalu, relacja i nagranie z 20 stycznia 2023

Kolejnym śnieżnym biegunem w Polsce są obecnie Bieszczady i Beskid Niski. Na tym obszarze pokrywa śnieżna waha się od 6, do 22 cm, ale w ciągu najbliższej doby grubość pokrywy śnieżnej znacznie wzrośnie, gdyż spodziewamy się przejścia silnej śnieżycy.

Pokrywa śnieżna w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, 20 stycznia 2023

Pokrywa śnieżna w Bieszczadach, gdzie jest śnieg, pomiary pokrywy 20-21 stycznia 2023

Dużo śniegu notuje się również w rejonie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Pokrywa śnieżna waha się od 5, do 78 cm. Również na tym obszarze spadnie sporo śniegu przy przejściu kolejnego niżu ze śnieżycą między piątkiem i sobota 20/21.01.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, notowana 20 stycznia 2023

Pokrywa śnieżna w Polsce, gdzie jest najwięcej śniegu, pomiary 20-21 stycznia 2023

Na południu Polski mamy więc prawdziwą śnieżną i piękną zimę. Stoki narciarskie dostały naturalny śnieg i kolejnej doby jeszcze dosypie. Kulminacja tej fali śnieżyc przyniesie również śnieg niemal w całym kraju na nizinach. Ferie zimowe nie będą więc zupełnie stracone.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!