| |
Śnieg zasypie drogi. W śnieżycach spadnie 25 cm. Będą zawieje i zamiecie śnieżne

Śnieg zasypie drogi. W śnieżycach spadnie 25 cm. Będą zawieje i zamiecie śnieżne

Ustabilizowania warunków pogodowych w Polsce, ale także na znacznym obszarze Europy w najbliższych dniach nadal nie będzie. Po chwilowym ociepleniu zmieni się kierunek adwekcji powietrza i wraz z ochłodzeniem pojawią się śnieżyce. Miejscami spadnie nawet 25 cm śniegu i dojdzie do zasypania lub paraliżu dróg. Opadom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne. To będą trudne chwile dla kierowców w wielu regionach.

Prognozowane śnieżyce w Europie 14 lutego 2026

Śnieg zasypie drogi w Europie. W śnieżycach spadnie 25 cm. Będą zawieje i zamiecie śnieżne w lutym 2026

Na aktualnej mapie synoptycznej Europy widzimy, że zmiany w kierunku nawrotu śnieżnej zimy przyniesie niż atlantycki, który nabierze wilgoci w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a następnie przemieści się na wschód i północny wschód, w chłodnym powietrzu niosąc śnieżyce. Zasięg opadów śniegu będzie ogromny bo obejmie wiele regionów, od częściowo południowej i zachodniej części Europy przez miejscami centrum po regiony wschodnie. We wszystkich szybko pogorszą się warunki drogowe, zwłaszcza, że śnieg będzie początkowo ciężki i lepki, a później sypki wraz ze spadkiem temperatury. Zrobi się więc wyjątkowo ślisko.

Prognozowane śnieżyce w Europie 15 lutego 2026

Śnieg zasypie drogi w Europie w lutym 2026. W śnieżycach spadnie 25 cm. Będą zawieje i zamiecie śnieżne

Omawiane śnieżyce na przemieszczającym się froncie na północ od wskazanego niżu, przejdą przez Europę szczególnie między 14-15 lutego. W tym okresie śnieg najpierw obejmie region Alp, a następnie nasili się nad pozostałym obszarem Austrii, południowych Niemiec, południowo wschodniej połowy Czech, częściowo Słowacji i Węgier po zachodnią i północną Ukrainę. W tych regionach spadnie miejscami 10-25 cm śniegu, a lokalnie w rejonach podgórskich i górskich znacznie więcej.

Prognozowane śnieżyce w Europie w rejonie Polski 17 lutego 2026

Śnieg zasypie drogi w Europie w lutym 2026. W śnieżycach spadnie 25 cm śniegu i będą zawieje i zamiecie śnieżne

Na drogach warunki atmosferyczne szybko się pogorszą i dojdzie do paraliżu, a miejscami do dosłownego zasypania dróg, zwłaszcza na podjazdach. Natężenie opadów będzie duże bo miejscami sięgnie nawet 2-8 cm śniegu na godzinę, najwięcej w rejonie Alp. Biorąc pod uwagę fakt, że w wielu tych regionach zalega sporo śniegu po wcześniejszych opadach, a przy omawianych silny wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne, to nie można wykluczyć usypywania nowych zasp, które jeszcze bardzie sparaliżują drogi. Jeśli więc macie w planach podróż przez wskazane regiony w podanych dniach, to liczcie się ze sporym ryzykiem załamania pogody, które może wpłynąć na znacznie wydłużony czas podróży.

Sprawdź: Silne wichury odetną prąd. Wiatr sięgnie 190 km/h i odwoła loty. Cyklon nadciągnie z zachodu

Prognozowane śnieżyce z pokrywą śnieżną w Europie do 18 lutego 2026

Śnieg zasypie drogi w Europie w lutym 2026. W śnieżycach spadnie 25 cm i będą zawieje i zamiecie śnieżne w wielu regionach

Omawiane śnieżyce między 14-15 lutego od południa miejscami sięgną również do Polski. W naszym regionie śnieg pojawi się miejscami na południu i południowym wschodzie kraju, zwłaszcza od Kotliny Kłodzkiej po Lubelszczyznę, Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską i Podkarpacie. W tych regionach w wielu miejscach spadnie do 5-25 cm, z uwzględnieniem także rejonów górskich i podgórskich. Opadom okresami będą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru, które spowodują zawieje i zamiecie śnieżne. Mniejsze opady śniegu na froncie przesuwającym się z zachodu na wschód kraju, wystąpią miejscami także między 17-18 lutego. W tym okresie jest szansa na zabielenie krajobrazów również miejscami na zachodzie. Od nawrotów śnieżnej zimy nadal więc się nie uwolnimy.

Zobacz: Osiądzie całodobowy mróz. Temperatura spadnie do -20 stopni. Fala mrozów przedłuży zimę

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!