| |
Zagrożenie!
Śnieg stopnieje i wkroczy przedwiośnie. Zbliża się ocieplenie. W tych regionach temperatury będą najwyższe

Śnieg stopnieje i wkroczy przedwiośnie. Zbliża się ocieplenie. W tych regionach temperatury będą najwyższe

Przed nami kolejne istotne zmiany w pogodzie, tym razem dotyczące ocieplenia i pierwszego powiewu wczesnego przedwiośnia, jakie czeka nas w trakcie drugiej dekady lutego 2023. Całodobowy mróz występujący miejscami w Polsce ustąpi i napłynie łagodniejsze powietrze. Mróz zelżeje również w nocy, a w zasadzie ograniczy się tylko do przymrozków występujących okresami i miejscami. Śnieg poza górami i rejonami podgórskimi stopnieje i w ciągu dnia gdzieniegdzie temperatura osiągnie lub przekroczy 10 st. C. Odpowiadamy, kiedy wkroczy ocieplenie i gdzie będzie najcieplej.

Ocieplenie z powiewem przedwiośnia dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 16 lutego 2023

Śnieg stopnieje i wkroczy przedwiośnie, ocieplenie zbliża się do Polski, kiedy wyższe temperatury, prognoza 16 lutego 2023

W tym tygodniu mieliśmy silny dwucyfrowy mróz w nocy w wielu regionach kraju, ponadto trzymał mróz przez całą dobę okresami, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju. Sytuacja zmieni się w przyszłym tygodniu z uwagi na zmianę położenia wyżu. Obszar centrum antycyklonu przesunie się południe Europy i zmieni się cyrkulacja powietrza na południowo zachodnią. Do zachodniej i środkowej Europy zacznie napływać łagodniejsza i cieplejsza masa powietrza.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 12 lutego 2023

Będzie ocieplenie i powiew przedwiośnia w Polsce, prognoza temperatury 12 lutego 2023

Cieplejsze powietrze najpierw zacznie docierać do zachodnich i północno zachodnich dzielnic Polski. Już w sobotę 11 lutego temperatura na Pomorzu Zachodnim może osiągnąć do około 7-9 st. C. W kolejnych dniach drugiej dekady i przyszłego tygodnia wyższe temperatury z zachodu będą się rozprzestrzeniać w głąb kraju.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 12 lutego 2023

Temperatury wzrosną, mróz ustąpi i śnieg stopnieje, prognoza temperatury 12 lutego 2023

W niedzielę 12 lutego na zachodzie kraju, od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk możemy notować już około 5-9 st. C. Średnia temperatura dobowa będzie już na poziomie 0-5 st. C., czyli charakterystyczna dla przedwiośnia. To będzie dopiero wstęp do ocieplenia, które obejmie nasz kraj w nowym tygodniu.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 13 lutego 2023

Śnieg stopnieje i będzie przedwiośnie w Polsce, prognoza ocieplenia i temperatury 13 lutego 2023

W pierwszych dniach ocieplenia najwyższe temperatury będą możliwe w zachodniej Polsce miejscami, do 7-10 st. C., ale i w innych regionach temperatury wzrosną, bo w porównaniu do tego tygodnia będą już dodatnie niemal wszędzie w ciągu dnia.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 16 lutego 2023

Będzie ocieplenie w Polsce, poczujemy przedwiośnie, prognoza temperatury 16 lutego 2023

W okolicach połowy lub drugiej połowy nowego tygodnia coraz cieplejsze powietrze przesunie się z zachodu również na południe kraju i temperatury miejscami przekroczą 10 st. C. Pokrywa śnieżna w rejonach podgórskich zacznie szybciej topnieć i pojawią się liczne roztopy, ale w górach i blisko gór śnieg mimo dodatniej temperatury nie zniknie, choć znacznie go ubędzie.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce przed ocieplenie, 9 lutego 2023

Kiedy śnieg stopnieje w Polsce, gdzie jest najwięcej śniegu, luty 2023

Zupełnie inaczej będzie na nizinach w Polsce, gdzie obecnie od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, centrum po dzielnice południowo wschodnie notujemy od 1, do 15 cm śniegu. Ta pokrywa śnieżna stopnieje i po śniegu nie będzie śladu.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 17 lutego 2023

Wkroczy ocieplenie i śnieg stopnieje w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 17 lutego 2023

Z pewnością przed nastaniem wiosny jeszcze zdarzą się kolejne epizody ze śniegiem i większym ochłodzeniem, zwłaszcza, że pod koniec lutego zaniknie wir polarny i może się to przełożyć na warunki pogodowe w kolejnych tygodniach, ale nic już nie zatrzyma coraz częstszych cieplejszych dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Ale zanim wir polarny zaniknie, to najpierw wystąpi nagłe ocieplenie stratosferyczne i doprowadzi w trzeciej dekadzie lutego do jego podziału. To nie będzie finalne, powolne ocieplenie, które zwykle ma miejsce w drugiej połowie marca pod wpływem słońca, tylko SSW. A to robi wielką różnicę i może poważnie namieszać w pogodzie dopiero wraz z upływem marca. Modele numeryczne zaczną dostrzegać zmiany dopiero w troposferze dopiero po dokonaniu się niniejszego zjawiska, bo zawsze reagują z opóznieniem na zmiany w stratosferze. Także marzec może nas jeszcze miło zaskoczyć konkretniejszym, przynajmniej tygodniowym, atakiem zimy, a kwiecień wreszcie ma szansę być prawdziwie ciepłym, wiosennym miesiącem.

09 luty 2023 - 15:19
Odpowiedz
JG

Gdzie można obserwować ten wir polarny (oby trwał jak najdłużej)?

09 luty 2023 - 17:50
Odpowiedz