| |
Zagrożenie!
Śnieg spadnie w Polsce. Będą trudne warunki na drogach. Wiemy, gdzie pojawi się powiew zimy

Śnieg spadnie w Polsce. Będą trudne warunki na drogach. Wiemy, gdzie pojawi się powiew zimy

Po wielu dniach stabilnej, ale monotonnej pogody czekają nas istotne zmiany. Wpływ rosyjskiego wyżu osłabnie, a w jego miejsce nad Polskę zaczną wkraczać strefy frontowe i podchodzące niże znad zachodniej i południowej Europy. Co jakiś czas w niektórych regionach będą się pojawiać opady, w tym śniegu. Czeka nas również zmienna temperatura. Czasami popada również deszcz w cieplejszych sektorach powietrza. Istotna zmiana czeka nas już w sobotę 3 grudnia. W tym dniu pojawią się opady śniegu wędrujące na północ Polski. Miejscami krajobrazy się zabielą, a w niektórych regionach zdoła powstać niewielka pokrywa śnieżna i będą trudne warunki na drogach. Sprawdźmy, gdzie i kiedy wróci zima.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 04:00, 3 grudnia 2022

Śnieżna zima wróci do Polski, prognoza opadów śniegu 3 grudnia 2022

Okres panowania i wpływu zgniłego ośrodka wyżowego znad Rosji na pogodę w Polsce zacznie w kolejnych dniach słabnąć. Wrócą zmienne warunki atmosferyczne z coraz częstszymi opadami, w tym śniegu, bo zaczną się uaktywniać fronty atmosferyczne i mniejsze ośrodki niżowe znad zachodniej i południowej Europy. Na styku chłodniejszego i łagodniejszego powietrza nad Polską będą coraz częściej w grudniu pojawiać się opady, w tym śniegu i deszczu ze śniegiem. Rodzaj opadów będzie uzależniony od konkretnej masy powietrza i temperatury nad naszymi głowami w dolnej troposferze, dlatego warto śledzić nasze codzienne prognozy.

Najnowsza prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 10:00, 3 grudnia 2022

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, mapa opadów 3 grudnia 2022

Już najbliższe nocy 2/3 grudnia nad południową Polską pojawi się strefa wilgoci ułożona poziomo z zachodu na wschód kraju tworząca się z opadów śniegu nad Niemcami. Obszar mało aktywnego frontu zacznie się przesuwać stopniowo na północ naszego kraju. W południowej połowie Polski przyniesie tylko miejscami słabe i rozproszone przelotne opady śniegu, lokalnie mżawki i deszczu ze śniegiem. Sytuacja zmieni się w sobotę 03.12 w ciągu dnia w północnej Polsce. Przed południem opady śniegu będą już nad północnymi regionami i tam miejscami śnieg będzie padać z umiarkowanym natężeniem.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, do godziny 13:00, 3 grudnia 2022

Śnieg spadnie w Polsce, gdzie będzie biało, mapa opadów 3 grudnia 2022

Opady śniegu nie będą bardzo intensywne, ale ich natężenie przy utrzymującej się ujemnej temperaturze w północnym pasie Polski wystarczy do zabielenia krajobrazów, a nawet powstania niewielkiej pokrywy śnieżnej. Największe prawdopodobieństwo powrotu warunków zimowych do niedzielnego 04.12 poranka obejmuje Kujawy, Warmię, północne Mazowsze, województwo pomorskie i częściowo, zwłaszcza północną i wschodnią część woj. zachodniopomorskiego. Opady śniegu dotrą również na Mazowsze i Podlasie. Na wspomnianym obszarze miejscami może spaść od 1, do około 4-5 cm śniegu.

Aktualnie prognozowane powstanie pokrywy śnieżnej w Polsce, do godziny 07:00, 4 grudnia 2022

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej 3-4 grudnia 2022

Za strefą opadów śniegu z południa dotrze łagodniejsze powietrze, które obejmie w najbliższych dniach szczególnie południową połowę kraju, ale i na północ zacznie wkraczać.

Prognoza temperatury w Polsce na wysokości 1,5 km o godzinie 19:00, 3 grudnia 2022

Powiew zimy w Polsce, w tych regionach spadnie śnieg, mapa temperatury 3-4 grudnia 2022

W niedzielę 04.12 w ciągu dnia miejscami ponownie popada śnieg na północy i północnym wschodzie Polski, ale na styku chłodniejszego i cieplejszego powietrza z południa będą miejscami możliwe również opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 07:00, 4 grudnia 2022

Opady śniegu w Polsce, gdzie popada 4 grudnia 2022

Zmienna pogoda, czasami z opadami deszczu lub śniegu, jak również z mrozem i okresami wyższą temperaturą, zwłaszcza na południu utrzyma się przez znaczną część pierwszej dekady grudnia. Na południu Polski przejściowo temperatury wzrosną, bo miejscami zanotujemy w najbliższy weekend nawet 4-8 st. C. Coraz ciekawiej zaczynają jednak wyglądać prognozy na drugą dekadę grudnia. Niewykluczone, że właśnie w jej trakcie uderzy prawdziwa mroźna zima w Polsce. Najnowsze prognozy będziemy weryfikować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!