| |
Zagrożenie!
Śnieg i ulewny deszcz spadnie w Polsce. Wkracza aktywny front atmosferyczny. Wiemy, gdzie opady będą największe

Śnieg i ulewny deszcz spadnie w Polsce. Wkracza aktywny front atmosferyczny. Wiemy, gdzie opady będą największe

Do Polski wkracza właśnie aktywna strefa frontu atmosferycznego na którym rozwinął się również płytki niż. Front w najbliższych kilkudziesięciu godzinach przyniesie w wielu regionach umiarkowane i miejscami dość intensywne opady deszczu. Miejscami spadnie ponad 5-40 mm wody na m2 ziemi. Spadnie również śnieg. Spodziewamy się opadów śniegu w Tatrach. Zimowe warunki w górach wrócą między 5-6 listopada. Przyrost pokrywy śnieżnej może się wahać, od około 5, do 12 cm. Sprawdźmy, gdzie sumy opadów będą największe i kiedy popada deszcz i śnieg.

Zasięg opadów deszczu w Polsce o godzinie 17:00, 4 listopada 2022. Dane radarowe: IMGW / RainViewer

Aktywny front atmosferyczny wkracza do Polski, przyniesie śnieg i deszcz, mapa opadów 4-5-6 listopada 2022

Front wieczorem znad Niemiec i Czech, a także nocą z piątku na sobotę 04/05.11 ze strefą opadów deszczu będzie się stopniowo z zachodu i południowego zachodu przesuwał w głąb kraju na północ i północny wschód. Do końca dnia deszcz popada praktycznie w całej zachodniej połowie kraju. Deszcz dotrze również do centrum oraz częściowo nad Warmię, Podkarpacie, Mazowsze i Ziemie Świętokrzyską.

Prognozowany zasięg opadów deszczu i położenie płytkiego niżu w Polsce, do godziny 22:00, 4 listopada 2022

Śnieg i deszcz spadnie w Polsce, aktywny front wkroczył z zachodu, mapa opadów 4-5 listopada 2022

W sobotę 05.11 w ciągu dnia uaktywni się na froncie kolejna strefa opadów deszczu, tym razem wchodząca znad Słowacji do południowo wschodniej Polski i przesuwająca się na wschód i północny wschód. Do wieczora rozpada się szczególnie, od Mazur i Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie, Małopolskę i częściowo Górny Śląsk.

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, do godziny 19:00, 5 listopada 2022

Opady deszczu i śniegu na froncie w Polsce, mapa opadów 5 listopada 2022

Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że miejscami w Polsce w czasie przesuwania się i falowania frontu spadnie od około 5, do nawet 45 mm wody. Największe sumy opadów są spodziewane na południu Małopolski, Podkarpacia i Górnego Śląska, a także w początkowej fazie dziś wieczorem na zachodzie Dolnego Śląska.

Prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 7 listopada 2022

Prognozowana suma opadów deszczu w Polsce, do 6 listopada 2022

Za frontem, a także w obszarze frontowym będzie znacznie chłodniej. Temperatura maksymalna w najbliższy weekend (5-6 listopada) w Polsce wzrośnie do około 6-12 st. C. Chłodniej będzie miejscami w rejonach podgórskich, zwłaszcza na Podhalu.

Prognozowana suma opadów śniegu na południu Małopolski w rejonie Podhala i Tatr, do 7 listopada 2022

Śnieg spadnie w Polsce, mapa opadów 7 listopada 2022

Między 5-6 listopada nad południową Polskę napłynie znacznie chłodniejsza masa powietrza i wieczorem lub nocą na niedzielę, deszcz zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg w rejonie Tatr. Niedzielny 06.11 poranek może być biały w górach. Zasięg i natężenie opadów w Polsce zalecamy sprawdzać na żywo na radarze opadów. Z kolei na zachodzie i południowym zachodzie kraju, zwłaszcza od Kujaw przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk, w niedzielę nad ranem pojawią się miejscami przymrozki. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!