Śnieg i mróz szybko ustąpi. Temperatura przekroczy 17 stopni. Huśtawka pogodowa z burzami w prognozach
Postępuje obecnie ochłodzenie związane z adwekcją arktycznego powietrza wdzierającego się do Polski. Miejscami pojawiają się opady śniegu i krupy śnieżnej, a dwie najbliższe noce przyniosą powszechny mróz. Zimowe warunki pogodowe nie będą jednak długotrwałe, bo w prognozach widnieje kolejne ocieplenie. Temperatura w Polsce na przełomie marca i kwietnia w wielu regionach osiągnie lub przekroczy 12-17 st. C., ale tym razem nie spodziewamy się wiosennych wartości na poziomie 20 st. C. Okresy chłodniejsze będą się więc przeplatać z cieplejszymi. Stałego trendu w kierunku trwalszego typu pogody jeszcze nie widać.
Zimowe epizody ustąpią. Będzie krótkie wiosenne ocieplenie z przelotnymi opadami i burzami. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 30 marca 2023
Tak jak zapowiadaliśmy, aktualnie ochłodzenie w Polsce nie będzie trwałe i nie potrwa długo, bo niebawem znowu temperatury wzrosną, gdy nad Wielką Brytanią pojawi się głębszy niż kierujący w głąb zachodniej i środkowej Europy cieplejszą masę powietrza.
Prognozowane położenie ośrodków niżowych nad Europą zaciągających przejściowo łagodniejsze masy powietrza do Polski, 31 marca 2023
Obecnie ochłodzenie z zimowymi akcentami, w tym z mrozem w nocy i miejscami przelotnymi opadami śniegu i lokalnymi śnieżycami utrzyma się do 29 marca. Dzień później ponownie poczujemy wiosenne ocieplenie szczególnie w zachodniej połowie kraju.
Krótkie ochłodzenie ustąpi. Wkroczy z zachodu kolejny podmuch ciepłej wiosny. Prognozowana temperatura w Polsce, 30 marca 2023
Ponownie bardziej wiosenne temperatury będziemy notować w drugiej połowie obecnego tygodnia. Temperatura już w czwartek 30.03 w co najmniej zachodniej połowie kraju wzrośnie do 12-17, lokalnie 18 st. C. Najcieplej ma być na obszarze, od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk i Opolszczyznę.
Prognozowana anomalia temperatury ciepłego powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 30 marca 2023
Na przełomie marca i kwietnia ciepłe powietrze z zachodniej Polski będzie napływać dalej w głąb kraju na wschód i południowy wschód i ponownie w tych regionach zanotujemy wiosenne dwucyfrowe temperatury. Pod koniec marca na przeważającym obszarze kraju zanotujemy maksymalnie do około 10-16 st. C. Średnia dobowa temperatura będzie więc ponownie charakterystyczna dla termicznej wiosny.
Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 31 marca 2023
Pierwszy dzień kwietnia również zapowiada się z wiosennymi temperaturami, ale już ponownie z tendencją spadkową od północnego zachodu, gdyż w kolejnych dniach pierwszej dekady kwietnia spodziewamy się nowego ochłodzenia. Generalnie, cieplej w Polsce będzie ponownie między 30 marca i 1 kwietnia. W tym czasie miejscami pojawią się także przelotne opady deszczu, jak również lokalne wiosenne burze, punktowo z drobnym gradem.
Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 kwietnia 2023
To następne ochłodzenie znowu nie ma być długotrwałe, bo po kilku dniach wrócimy do bardziej wiosennych temperatur. W nocy miejscami wrócą wtedy przymrozki. Przed nami więc nadal huśtawka pogodowa i trudny czas dla przyrody, gdyż ruszająca wegetacja będzie okresami hamowana i ponownie zachęcana do rozwoju przez okresy z wiosennymi temperaturami.
DobraPogoda24.pl