| |
Zagrożenie!
Śnieg i mróz odpuści. Wrócą silne burze z gradem. Będzie ocieplenie z temperaturą do 17 stopni

Śnieg i mróz odpuści. Wrócą silne burze z gradem. Będzie ocieplenie z temperaturą do 17 stopni

Dotychczasowa pierwsza dekada kwietnia zupełnie rozczarowuje w Polsce pod względem temperatur. Jest zimno, a noce przynoszą mróz, ponadto miejscami występują opady śniegu. Na szczęście to ochłodzenie niebawem się skończy, bo do kraju napłynie cieplejsza masa powietrza czarnomorskiego. Temperatury wzrosną w czasie świąt wielkanocnych i miejscami ponownie będziemy notować 10-16 st. C. w ciągu dnia. Wrócą jednak okresami burze, lokalnie z gradem i bardziej intensywnym przelotnym deszczem. Będzie to jednak pogoda bardziej charakterystyczna dla obecnej wiosny w porównaniu do ostatnich dni.

Wiosenne ocieplenie wróci do Polski. Prognozowana anomalia temperatury 9 kwietnia 2023

Śnieg i mróz ustąpi, wkroczy wiosenne ocieplenie do Polski z temperaturą 16 st. C. Napłynie powietrze czarnomorskie, prognoza temperatury 9 kwietnia 2023

Aktualnie szczególnie nad południowo wschodnimi dzielnicami Polski przechodzi śnieżyca, która występuje na ciepłym froncie atmosferycznym. To oznacza, że po jego przejściu w kolejnych dniach ze wschodu i południowego wschodu przez Morze Czarne napłynie znacznie cieplejsza masa powietrza i wrócą wyższe temperatury. Początkowo nietypowo ocieplenie zanotujemy szczególnie w północnych i północno wschodnich dzielnicach kraju, czyli zwykle tam, gdzie jest chłodniej. Będzie to wynikało z położenia niżu i dokładnej trajektorii zaciąganego powietrza. 

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 9 kwietnia 2023 w Wielkanoc

Będą burze z gradem i czarnomorskim powietrzem, wróci ocieplenie w Polsce, prognoza temperatury 9 kwietnia 2023

Opady śniegu w kolejnych dniach zanikną, jedynie miejscami, jeszcze na południu w regionach podgórskich mogą wystąpić. Zamiast śniegu zaczną się pojawiać ponownie gdzieniegdzie przelotne opady deszczu rozwijające się na froncie w cieplejszym i wilgotniejszym powietrzu. Przejściowo wzrośnie również chwiejność powietrza i wrócą warunki do inicjacji rozproszonej konwekcji z lokalnymi burzami w czasie świąt. Wstępne prognozy dają taką możliwość, zwłaszcza w okolicach Wielkanocy szczególnie we wschodniej Polsce.

Aktualne prognozowane położenie frontu z opadami i lokalnymi burzami, 9 kwietnia 2023

Śnieg i mróz ustąpi, wrócą burze z gradem, będzie ocieplenie w Polsce, prognoza frontu 9 kwietnia 2023

W kolejnych dniach czeka nas stopniowy wzrost temperatury, przy czym, tak jak wskazywaliśmy nie obejmie od razu całego kraju. W piątek 07.04 temperatury na poziomie 10-16 st. C. zanotujemy szczególnie na północy i północnym wschodzie między Podlasiem, Mazurami, Warmią, północną Lubelszczyzną po znaczny obszar Mazowsza i pogranicza województwa pomorskiego i kujawsko pomorskiego.

Wstępna prognoza chwiejności powietrza w Polsce wskazują na ryzyko powstania miejscami burz, 9 kwietnia 2023

Burze z gradem na froncie wrócą do Polski, gdzie zagrzmi 9 kwietnia 2023

W sobotę 08.04 temperatury na poziomie 10-15 st. C. wystąpią już na przeważającym obszarze kraju jedynie miejscami w dzielnicach południowych oraz nad samym morzem będzie nieco chłodniej. Podobnie w niedzielę 09.04 wielkanocną. W następnych dniach temperatury na poziomie 10-16 st. C., lokalnie być może 17 st. C. zaczną być powszechne niemal w całym kraju.

Prognozowana anomalia temperatury od początku miesiąca do 15 kwietnia 2023 w Polsce. Wizualizacja: meteomodel

Kiedy ustąpi ochłodzenie i wróci ciepła wiosna do Polski, prognoza temperatury do 15 kwietnia 2023

Mimo, że temperatury w Polsce zaczną rosnąć w okolicach świąt, to ocieplenie nie będzie od razu wyjątkowo duże w porównaniu do krótkiego, ale silnego ochłodzenia na początku miesiąca. Do połowy kwietnia w skali kraju nie wyjdziemy z ujemnej anomalii temperatury, która wtedy ma być na poziomie około 1,4 st. C. poniżej normy klimatycznej. Oby druga połowa miesiąca nadrobiła zaległości. Wtedy jest szansa, że kwiecień ostatecznie będzie miesiącem w normie termicznej lub nieznacznie powyżej średniej wieloletniej. Aby tak się stało druga połowa kwietnia musi być znacznie cieplejsza i na to liczymy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!