| |
Zagrożenie!
Śnieg i mróz dosięgnie Polski. Poczujemy oddech zimy. Pogoda przestanie się z nami pieścić

Śnieg i mróz dosięgnie Polski. Poczujemy oddech zimy. Pogoda przestanie się z nami pieścić

Po bardzo ciepłej pierwszej połowie listopada, w trakcie drugiej połowy miesiąca oczekujemy znacznego ochłodzenia w Polsce. Potwierdzają to nadal najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych. Już wszystkie wyliczenia wskazują na adwekcję chłodnego powietrza, niektóre z szansą na miejscami pierwszy śnieg na nizinach. Coraz częstsze przymrozki w nocy, a nawet miejscami mróz z szansą na pierwszy śnieg dosięgnie Polski między około 17-20 listopada (+/- 1 dzień) według aktualnych prognoz. Sprawdźmy, jakie jest prawdopodobieństwo pojawienia się oddechu zimy bądź przedzimia.

Ochłodzenie dotrze do Polski. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury za około tydzień, 18 listopada 2022 nad ranem

Pierwszy śnieg i mróz dosięgnie Polski w drugiej połowie listopada 2022, najnowsze prognozy temperatur i opadów

Jeśli sprawdzi się trend tej prognozy, to pogoda będzie zgodna z naszą zapowiedzią sezonową na listopad w której przewidywaliśmy ochłodzenie z możliwym pierwszym śniegiem na nizinach w trakcie drugiej połowy miesiąca. 

Prognozowana adwekcja powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km na przykładzie Lublina

Śnieg i mróz w prognozach, kiedy dotrze zima do Polski, mapa temperatury i prognoz, listopad 2022

Na powyższym wykresie wiązek z prognozami prawdopodobieństwa temperatury i opadów dla wschodniej Polski wyraźnie widać, że w drugiej połowie listopada temperatury spadną. Jęzor zimnego powietrza sięgnie naszego kraju około 16-20 listopada. Świadczą o tym dane wszystkich wiodących wiązek, w tym średniej, kontrolnej i operacyjnej. Mało tego, w tym okresie pojawi się również możliwość opadów w różnych regionach kraju. Jeśli strefy frontowe pokryją się z obszarem adwekcji chłodnego powietrza, to wystąpią pierwsze opady deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg na nizinach. Krajobrazy wtedy mogą się miejscami zabielić.

Wstępnie prognozowany obszar opadów deszczu i śniegu w Polsce, 17 listopada 2022

Kiedy spadnie śnieg w Polsce, pierwsze śnieżyce w prognozach, mapa opadów 17 listopada 2022

Podane terminy są nadal wstępne pod względem prognozowanego zasięgu opadów, jak również adwekcji zimnego powietrza, aczkolwiek trend tej prognozy wydaje się pewny, gdyż jest już powtarzalny od dłuższego czasu. Krótko mówiąc, pod koniec drugiej dekady listopada i w trakcie ostatniej trzeciej warto śledzić prognozy pogody, bo sytuacja pogodowa znacznie się zmieni. Jest szansa, że w niektórych regionach poczujemy chwilami oddech zimy lub termicznego przedzimia.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 18 listopada 2022

Ochłodzenie z mrozem i śniegiem w prognozach, czy zima pojawi się w Polsce, mapa opadów 18 listopada 2022

Aktualnie Polska jest w zasięgu wyżu Charly, a później około 14-15 listopada na pogodę w naszym kraju wpłynie kolejny wyż przemieszczający się przez wschodnią Europę między Krajami Nadbałtyckimi przez Białoruś po Ukrainę. Wyż ten ściągnie ochłodzenie, a następnie w rejonie Polski prawdopodobnie pojawi się niż ze strefą frontową i wówczas mogą wystąpić pierwsze na nizinach opady śniegu. Prawdziwej zimy jeszcze z tego nie będzie, ale jej powiew miejscami możemy poczuć.

Wstępnie prognozowany zasięg ujemnych temperatur w Polsce, 18 listopada 2022 nad ranem. Model ECMWF

Ochłodzenie w Polsce, kiedy będzie ochłodzenie i mróz, mapa temperatury 18 listopada 2022

Fatalnie i skrajnie wyglądają obecnie prognozy kanadyjskiego modelu GEM, który przewiduje znacznie silniejsze wtargnięcie chłodu do Polski, ale obecnie jeszcze traktujmy tę prognozę jako ciekawostkę. Warto ją jednak porównać dla tego samego terminu do modelu ECMWF. Różnica temperatury minimalnej, jak również jej zasięgu jest znaczna, ale trend ochłodzenia potwierdzają obie prognozy.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 18 listopada 2022. Model GEM

Silny mróz i śnieg w prognozach, czy będzie zima w Polsce, prognoza temperatury 18 listopada 2022

Ochłodzenie na początku drugiej połowy listopada jest więc raczej pewne. Pod znakiem zapytania stoją jednak ostateczne temperatury minimalne i ich zasięg w Polsce. Chłodne powietrze ma napłynąć z Rosji, dlatego największe ryzyko niskich temperatur obejmie szczególnie wschodnie i północno wschodnie dzielnice kraju, ale nie tylko. Wszystko rozstrzygnie się w kolejnych prognozach.

Wstępnie prognozowany zasięg nocnych przymrozków w Polsce, 19 listopada 2022

Ochłodzenie, mróz i przymrozki w prognozach, czy spadnie śnieg, prognoza temperatury, 19 listopada 2022

Reasumując, okres przyjemnych i wysokich temperatur za kilka dni dobiegnie końca. Wraz z początkiem oraz w trakcie drugiej połowy listopada temperatury spadną. Coraz częściej w wielu regionach będą notowane nocne przymrozki, a miejscami pojawi się szansa na pierwszy opad śniegu poza górami. Termin i zasięg zjawisk w Polsce będzie się jeszcze zmieniał w prognozach, ale trend jest poprawny. O rozwoju sytuacji będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!