| |
Zagrożenie!
Śmiertelna burza uderzyła w Europę. Pokonała 1500 km na obszarze 6 krajów. Zginęło 13 osób

Śmiertelna burza uderzyła w Europę. Pokonała 1500 km na obszarze 6 krajów. Zginęło 13 osób

Jedna z najsilniejszych burz w tym sezonie uderzyła w Europę. Śmiertelna burza pokonała 1500 km na obszarze 6 krajów. Spowodowała liczne straty i zniszczenia szczególnie na francuskiej Korsyce, we Włoszech i Austrii. Niestety, zginęło co najmniej 13 osób, w tym dzieci. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Burze rozwinęły się nad Hiszpanią w rejonie Barcelony, a następnie przemieściły się nad Korsykę, Włochy, Austrię, Słowenię i wygasły nad południowymi Czechami. W tym czasie siały zniszczenia i zagrażały życiu. Wiatr miejscami przekraczał 100-200 km/h.

Śmiertelna burza nad Europą. Zdjęcie satelitarne z mezoskalowym układem burzowym nad Włochami. Foto: NASA, 18 sierpnia 2022

Śmiertelna burza uderzyła w Europę, zniszczenia na Korsyce, we Włoszech i Austrii, sierpień 2022

Na wspomnianym obszarze Europy wydano stosowne ostrzeżenie pogodowe najwyższego 3 i 2 stopnia. Aby wystąpiła ekstremalna burza musi być spełnione kilka warunków. Jeśli pokryją się w tym samym czasie istnieje bardzo duże ryzyko nawałnic. Po pierwsze musimy mieć napływ wilgotnej i bardzo niestabilnej masy powietrza dodatkowo zaciąganej przez rozwój niżu. To jednak nie wszystko, muszą również wystąpić duże uskoki wiatru w pionowym profilu atmosfery. Najważniejszym czynnikiem napędzający cały układ wyżowy jest jednak obecność prądu strumieniowego. W przypadku jego występowania zawsze istnieje znaczne ryzyko ekstremalnych burz.

Prąd strumieniowy napędzający układ burzowy między Hiszpanią i Włochami, 18 sierpnia 2022

Potężne burze w Europie, ofiary śmiertelne na Korsyce, we Włoszech i Austrii, 18 sierpnia 2022 

Śmiertelna burza powstała na północnym wschodzie Hiszpanii w rejonie Barcelony. Następnie nad ciepłymi wodami basenu Morza Śródziemnego nabrała wilgoci i z całym impetem uderzyła we francuską Korsykę. Odcięła tutaj prąd w około 45 tysiącach gospodarstw. Wiatr w porywach osiągał aż 200-220 km/h. Zginęły 2 osoby. Wśród ofiar jest 13 letnia dziewczynka, która zginęła na kempingu, gdzie przewróciło się drzewo, oraz 72 latka, w której samochód uderzył dach, zerwany z budki na plaży.

Burza między Hiszpanią i Czechami pokonała około 1500 km przez obszar 6 krajów. Zanotowane burze w południowo zachodniej Europie między 18/19 sierpnia 2022

Śmiertelna burza w Europie, pokonała 1500 km. sierpień 2022

Burza nie straciła na intensywności i dalej pędziła z Korsyki nad Włochy, gdzie również okazała się śmiertelna. Wiatr we Włoszech również miejscami przekraczał w porywach 100-150, lokalnie ponad 200 km/h. Ofiary śmiertelne zanotowano w Toskanii, gdzie co najmniej 2 osoby zginęły przygniecione przez upadające drzewa. Niesamowite wrażenie robi nagranie ściany wiatru i deszczu, jaka uderzyła podczas burzy i nawałnicy w Sestri Levante blisko Genui we Włoszech.

Uderzenie ekstremalnej burzy ze zjawiskiem downburst we Włoszech, 18 sierpnia 2022

Burze niosły na swej drodze nie tylko ulewny deszcz i huraganowy wiatr, ale również miejscami duże opady gradu. Niektóre gradziny niszczyły wszystko na swej drodze, w tym samochody i elewacje z zewnętrznymi ścianami budynków.

Ogromny grad we włoskiej Toskanii, 18 sierpnia 2022

Krytyczna sytuacja panowała również na obszarze Wenecji, gdzie gondole z turystami było trudno opanować w szerszych kanałach między budynkami. Z kolei na plaży uderzenie wiatru zagrażało życiu. Parasole, które zdołały się utrzymać, wyglądały jak rosnące słoneczniki.

Uderzenie wiatru i burzy na plaży w Wenecji, 18 sierpnia 2022

Burze znad Włoch uderzyły później w Austrię i częściowo Słowenię. Fatalne informacje napłynęły z Austrii. W tym kraju co najmniej 5 osób zginęło wskutek gwałtownych burz. Wśród ofiar są dzieci. W miejscowości Sankt Andra w Karyntii zginęły 2 dziewczynki w wieku czterech i ośmiu lat, na które zwaliło się drzewo. W Gaming w Dolnej Austrii na północy kraju zginęły trzy osoby, tutaj również przygniecione przez drzewo. W sumie w wyniku przejścia układu burzowego na Korsyce, we Włoszech i Austrii śmierć poniosło około 13 osób. Burze w najbliższych dniach pojawią się również w Polsce. Miejscami mogą być silne. Uważajcie na siebie i śledźcie nasze najnowsze prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!