| |
Zagrożenie!
Boiska i place zabaw na Górnym Śląsku skażone metalami ciężkimi!

Boiska i place zabaw na Górnym Śląsku skażone metalami ciężkimi!

Wygląda na to, że mamy kolejny skandal, tym razem na Górnym Śląsku. Z badań przeprowadzonych w 15 śląskich miastach wynika, że w wielu miejscach, gdzie bawią się i wypoczywają dzieci, zawartość metali ciężkich, jak ołów, kadm i cynk w podłożu jest wielokrotnie przekroczona - powiedziała podczas konferencji o zanieczyszczeniach powietrza doktor Monika Rusin ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Wielokrotne przekroczenie norm może świadczyć o tym, że przy budowie placów zabaw lub boisk szkolnych użyto materiałów odpadowych z pohutniczych hałd - wyjaśniała Rusin. Stwarza to ogromne zagrożenie dla zdrowia dzieci, które bawiąc się na powietrzu w miejscach pozornie bezpiecznych, wzniecają pył i później wdychają zanieczyszczenia obecne w tym pyle.

Plac zabaw

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przebadali ponad 400 próbek z placów zabaw, boisk szkolnych i terenów rekreacyjnych. W ponad połowie wykryto zanieczyszczenia metalami ciężkimi!

Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia jest ołów, który niekorzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy dziecka i obniża poziom IQ. Kadm z kolei uszkadza nerki i ma działanie rakotwórcze, natomiast cynk w dużych stężeniach powoduje niedokrwistość i wykazuje silne działanie alergiczne.

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!