| |
Zagrożenie!

Skandal we Włoszech. Podpalali las, aby zarobić na gaszeniu!

Gorąca i sucha pogoda podczas tego lata na południu Europy nadal sprzyja częstym pożarom. Nie tak dawno informowaliśmy o nowych ogniskach m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Chorwacji. Okazuje się jednak, że nie tylko warunki atmosferyczne są odpowiedzialne za ich większą ilość.

Zdjęcie satelitarne NASA z 6 sierpnia br. Sycylia z widocznymi ogniskami pożarów i unoszącym się dymem. 

Pożary na Sycylii

Niestety, zdarzają się również podpalenia. Prawdziwy skandal wybuchł na włoskiej Sycylii, gdzie policja w Raguzie zatrzymała cały 15-osobowy oddział ochotniczej straży pożarnej. Śledczy ujawnili treść podsłuchanych rozmów telefonicznych, z których wynika, że strażacy podkładali ogień, aby zarobić, bo za udział w gaszeniu pożarów ochotnicze oddziały są opłacane! Stawka wynosi 10 euro za godzinę.

Z danych KE - Programu Obserwacji Ziemi systemu Copernicus wynika, że najwięcej pożarów wybuchło we Włoszech (ponad 370), ale tylko jeśli weźmiemy pod uwagę obszar EU. W skali Europy najwięcej pożarów w sezonie letnim ma miejsce jednak na Ukrainie, szczególnie na wschodzie i południu, gdzie pożary są często wynikiem prowadzenia działalności rolniczej. 

Zanotowane pożary w Europie w ciągu ostatnich 7 dni i ich prognozowane prawdopodobieństwo na 10 sierpnia br.

Mapa pożarów w Europie

Dla porównania, w Hiszpanii do tej pory dużych pożarów było 43, a we Francji 22. Według szacunków ekspertów, co najmniej połowa, a być może nawet 80% włoskich pożarów to wynik celowych podpaleń, w które często zamieszane są organizacje mafijne. Chodzi między innymi o przekształcenie terenów zalesionych w budowlane lub pastwiska. Tego lata do tej pory spłonęło 72 tysiące hektarów lasów - więcej niż w całym roku ubiegłym. Schwytano 24 podpalaczy na gorącym uczynku, a przeciw 400 podejrzanym toczy się śledztwo.


Komentarze
Marcin Szerląg

Wstyd....

09 sierpień 2017 - 20:32
Odpowiedz