| |
Zagrożenie!
Skandal w Chorwacji. Państwowy DHMZ chce zablokować działalność niezależnych stowarzyszeń meteorologicznych

Skandal w Chorwacji. Państwowy DHMZ chce zablokować działalność niezależnych stowarzyszeń meteorologicznych

Środowiskiem pasjonatów i niezależnych stowarzyszeń meteorologicznych w Chorwacji, wstrząsnął projekt ustawy przygotowywany przez tamtejszy Państwowy Instytut DHMZ. Reguluje on możliwość prowadzenia działalności meteorologicznych i hydrologicznych na obszarze kraju.

Jak przekonują niezależne chorwackie portale pogodowe Crometeo i IstraMet, z projektu ustawy wynika, że DHMZ chce wprowadzić całkowity monopol w zakresie informacji meteorologicznych oraz karać tych, którzy nadal będą publikować informacje o pogodzie!

Pasjonaci z Crometeo umieścili na swoim logo czarny pasek (kir) na znak protestu. Wyrażają oburzenie, gdyż autorzy ustawy nie zapoznali się z ich pożyteczną działalnością.

Skandal w Chorwacji

„Zamiast współpracy organizacji pozarządowych i instytucji państwowych, jest skandaliczny projekt ustawy, który nadaje się do dyktatorskiego kraju trzeciego świata. DHMZ chce wprowadzić absolutny monopol w zakresie informacji meteorologicznych, z wyjątkiem podmiotów ujętych przez Komisję na liście informacji publicznych”- argumentuje IstraMet.

„Nasze wrażenia po lekturze ustawy i uprzedniej konsultacji z ekspertami prawnymi są jednoznaczne. DHMZ specjalną ustawą chce zmienić prawo, aby działalność IstraMet i innych organizacji meteorologicznych była uznana za nielegalną. Prawdopodobnie planują wdrożyć drakońskie kary, które w przypadku organizacji wyniosą do 300 tys. kun chorwackich (około 174 tys. zł) oraz do 50 tys. kun (około 29 tys. zł) od osoby prywatnej. To kwoty, które wielokrotnie przekraczają budżety wszystkich chorwackich stowarzyszeń meteorologicznych. Zamiast postępu i współpracy z organizacjami obywatelskimi, jak ma to miejsce w rozwiniętych krajach zachodnich, wprowadza się zakaz, który nic dobrego nie przyniesie” – przekonuje IstraMet. W najbliższych dniach i tygodniach wszystkie chorwackie stowarzyszenia meteorologiczne połączą siły przeciwko wprowadzeniu tej bezsensownej propozycji.

Gdyby przełożyć tę sytuację na polskie podwórko, to wygląda to hipotetycznie tak, jakby „tamtejszy IMGW” chciał zakazać działalności np. Polskim Łowcom Burz, Sieci Obserwatorów Burz, Polskiemu Stowarzyszeniu Pasjonatów Meteorologii oraz naszej redakcji DobraPogoda24! Zupełne kuriozum…

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Mirosław Śliżak

Zawsze było,jest i będzie żeby lepszych eliminować bo zagrażają głupocie.Tak jest na każdym podwórku.Trzymajcie się :)

14 październik 2017 - 13:39
Odpowiedz
Daniel Kaczyński

Ostrożnie, bo podpowiadacie rządzącym kolejny pomysł dobrej zmiany zgodny z ich duchem ideologicznym.

14 październik 2017 - 20:17
Odpowiedz
Info Meteo - Elbląg

Niech nas pocałują ! :)

17 październik 2017 - 11:04
Odpowiedz