| |
Zagrożenie!

W którym europejskim kraju wybucha najwięcej pożarów?

W tym kończącym się już sezonie letnim, wiele informacji dotarło do nas na temat dość częstych pożarów wybuchających w krajach południowej Europy. Pojawiały się one najczęściej na obszarze od Portugalii przez Hiszpanie, południowo-wschodnią Francję, Włochy po kraje położone na Bałkanach. Głównym czynnikiem sprawczym były warunki pogodowe (wysoka temperatura, niewiele opadów, susza), ale również zdarzały się podpalenia.

Okazuje się jednak, że jest pewien kraj w Europie, gdzie ilość pożarów jest wyjątkowo duża, a o którym mało się mówi. Dane satelitarne nie pozostawiają jednak złudzeń. Ukraina jest w absolutnej czołówce krajów z największą liczbą pożarów. Dotyczy to zwłaszcza wschodniej połowy kraju, gdzie jeszcze w XX wieku znajdował się olbrzymi obszar stepowy. Obecnie został on przekształcony głównie pod użytki rolne i leśne. Warto również dodać, że te tereny, zwłaszcza południowo-wschodnie obwody kraju, to aktualnie obszar słabo kontrolowany ze względu tendencje separatystyczne na linii Rosja-Ukraina.

Ogniska pożarów na Ukrainie wykryte 10 sierpnia br. przez satelitę NASA

Pożary na Ukrainie z satelity

Tylko między 21, a 22 sierpnia na Ukrainie wybuchło ponad 500 pożarów na terenach otwartych. Pojawiły się one w obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim, odeskim, mikołajowskim, charkowskim, dniepropietrowskim oraz zaporoskim.

Pożary na Ukrainie, 21 sierpnia br.

Pożary na Ukrainie

Sytuację pogarsza regularne podpalanie traw i terenów pożniwnych. Dość często się zdarza, że obszar leśnych nasadzeń w wyniku ognia zamienia się później w krzewiaste łatwopalne zarośla.

Skala pożarów na Ukrainie jest olbrzymia. W żaden sposób nie może się ona równać z jakimkolwiek krajem ze strefy UE. Ryzyko braku dotacji do gospodarstw rolnych znacznie ograniczyło ten proceder w ostatnich latach także w Polsce. Za naszą wschodnią granicą jest zupełnie inaczej. Nadal kultywuje się poradziecki zwyczaj wypalania, a poza tym rzadko się gasi pożary tego typu, bowiem są to tereny rozległe.

Wykryte ogniska pożarów w Europie w ciągu ostatnich 90 dni

Ogniska pożarów w Europie

Zdjęcia satelitarne NASA. Dane na mapie Europy EFFIS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!