| |
Zagrożenie!
Zakwit sinic w Bałtyku. Kilkanaście kąpielisk nadal nieczynnych

Zakwit sinic w Bałtyku. Kilkanaście kąpielisk nadal nieczynnych

W minionym tygodniu nastąpił masowy zakwit sinic w Bałtyku. Z tego powodu nadal nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk na polskim wybrzeżu. Jak wynika z informacji podanej przez Powiatową Stacje Sanitarno- Epidemiologiczną w Pucku, kąpieliska obecnie zamknięte to: trzy w Jastrzębiej Górze - przy wejściach numer 22, 23 i 25, na Mierzei Helskiej: kąpielisko Kuźnica "Kościół”, cztery kąpieliska w Jastarni: "Ogrodowa”, "Nadmorska- Plażowa”, "Zdrojowa” i "Leśna", kąpielisko Jurata "Międzymorze” przy hotelu Bryza oraz na Helu: kąpielisko nr 1 - "Duża Plaża” i numer 3 "Mała Plaża”. Ponadto w Pucku jest zakaz kąpieli na plaży po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej.

Bałtycka Plaża

Sanepid wyjaśnia, że zakwit wody to zmiana jej zabarwienia z powodu masowego namnażania się glonów. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich mogą produkować toksyny. Zaleca się zatem unikanie kontaktu z sinicami oraz niewchodzenie do wody o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu. Nie można nią poić zwierząt domowych ani podlewać warzyw. Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą podrażniać skórę lub powodować m.in. swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę i gorączkę.

Bałtycka plaża

Skąd biorą się sinice?

Przyczyn jest sporo. Jednym z powodów jest zwiększony dopływ do Bałtyku azotanów i fosforanów, czyli nawozów sztucznych używanych w rolnictwie. Na rozwój sinic wpływają również zmiany klimatyczne, mowa tutaj o wyższej niż zwykle temperaturze wody.

Prognozowana temperatura wody powierzchniowej w Bałtyku o godz. 18:00, 23 lipca br. Dane: DMI

Temperatura wody w Bałtyku lipiec

Badania wskazują także na zmniejszającą się populacje bałtyckiego dorsza. Wynika to z łańcucha pokarmowego na którego szczycie w Bałtyku znajduje się wspomniany dorsz oraz łosoś. Dorsze żywią się mniejszymi gatunkami ryb, takimi jak szproty i śledzie. Z kolei szproty żerują na pierwotniakach, skorupiakach i jamochłonach (tzw. zooplanktonie). Zooplankton zjada fitoplankton, a więc m.in. sinice. Brak jednego z gatunków tego łańcucha powoduje zachwianie naturalnej równowagi w przyrodzie. Krótko mówiąc - małe zasoby dorsza w Morzu Bałtyckim wpływają na wzrost populacji szprota. Liczny szprot zjada duże ilości zooplanktonu, a mniej zooplanktonu powoduje, że nadmiernie rozrasta się fitoplankton, czyli sinice.

Bałtyckie plaże

Foto: zdjęcia bałtyckich plaż DobraPogoda24, rok 2008


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!