| |
Zagrożenie!
Silny wyż nad Polską. W wielu regionach co najmniej tydzień bez deszczu

Silny wyż nad Polską. W wielu regionach co najmniej tydzień bez deszczu

Przed nami listopadowy okres ustabilizowania warunków atmosferycznych w Polsce. Nad środkową Europą rozbudował się silny wyż, który nie zamierza szybko ustępować. Centrum wyżu Ramesh znajdzie się w sobotę 7 listopada 2020 między Rumunią, a Ukrainą. Taki układ baryczny sprawi, że droga okrężną do Polski ze wschodu i północnego wschodu Europy, zwłaszcza po 8-9 listopada 2020 będzie napływać coraz chłodniejsza masa powietrza.

Pogoda, sobota 7 listopada 2020. Prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie o godzinie 13:00

Pogoda silny wyż w Polsce, listopad 2020

Mimo, że wyż już dziś 06.11 wpływa bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce, to regionów pogodnych jest niewiele, bo na przeważającym obszarze dominuje niskie zachmurzenie warstwowe i kłębiasto-warstwowe utrzymujące się pod warstwą inwersji wyżowej. Mówimy więc o zgniłym wyżu.

Zachmurzenie nad Polską. 6 listopada 2020, godzina 12:00

Pogoda w Polsce, zgniły wyż listopad 2020

Dodatkowo w nocy 6/7 listopada 2020 w wielu regionach Polski ponownie rozwiną się mgły i zamglenia po którym pozostanie zachmurzenie warstwowe.

Prognozowana mgła w Polsce, 7 listopada o godzinie 04:00. Model ICM UM

Pogoda, mgła w Polsce, prognoza noc 6/7 listopada 2020

Sytuacja zacznie się zmieniać jutro 07.11, gdy po krawędzi wyżu do południowych dzielni Polski napłynie nieco cieplejsze i mniej wilgotne powietrze. W sobotę do wieczora powinno się wypogodzić w woj. zachodnich i południowych, od Pomorza Zachodniego przez Ziemie Lubuską, Dolny Śląsk, przeważający obszar Wielkopolski po Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Temperatura powinna miejscami na tym obszarze osiągnąć 11-14 st. C., a lokalnie w rejonie oddziaływania wiatru fenowego na Dolnym Śląsku nawet 15-16 st. C.

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce do 15 listopada 2020. Model ECMWF

Pogoda w Polsce, prognoza opadów do 15 listopada 2020

W kolejnych dniach wyż nadal będzie wpływał na warunki pogodowe w Polsce, ale nie zawsze możemy liczyć na pogodne niebo. W dalszym ciągu miejscami będą się rozwijać nocne mgły po których będzie pozostawać niskie zachmurzenie podinwersyjne. Dodatkowo lokalnie mogą występować opady mżawki. Na większe opady deszczu jednak się nie zanosi, co najmniej do 15 listopada 2020, a może dłużej.

Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie w okresie najbliższych 10 dni listopada 2020

Pogoda, silny wyż w Polsce, brak opadów, zgniły wyż, listopad 2020

Wstępnie prognozowana suma opadów deszczu w Polsce do 15 listopada 2020. Model GFS

Pogoda, prognoza opadów deszczu w Polsce do 15 listopada 2020

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!