| |
Zagrożenie!
Silny wiatr z wichurami w rejonie Polski. Szeroki prąd strumieniowy miesza w pogodzie

Silny wiatr z wichurami w rejonie Polski. Szeroki prąd strumieniowy miesza w pogodzie

Nowy tydzień w Polsce rozpoczynamy od silnego wiatru. W wielu regionach w porywach osiąga do 50-75 km/h, a w górach wieje z siłą wichury, miejscami powyżej 100 km/h. Sporo miesza w pogodzie odnóże prądu strumieniowego. Jesteśmy na skraju jego osi znajdującej się nad Węgrami. Wpływ na wiatr ma także zaostrzenie gradientu ciśnienia między przechodzącym płytkim niżem nad Skandynawią, a słabym antycyklonem znad południowej Europy w rejonie południowych Bałkanów. Sprawdźmy, kiedy wiatr ucichnie.

Silny wiatr w Polsce. Prognozowane porywy, 6 listopada 2023

Silny wiatr w Polsce, prąd strumieniowy miesza w pogodzie listopad 2023

Pytacie, dlaczego ciągle wieje i kiedy wreszcie pogoda będzie stabilniejsza. Aby odpowiedzieć na to pytanie, to musimy zrobić analizę obecnej sytuacji barycznej nad Europą mającej wpływ na warunki pogodowe w Polsce. Na poniższej mapie widzimy zaostrzenie gradientu poziomego ciśnienia między północą i południem kraju. Tuż za pasmem Karpat gradient zanika, gdyż z południa zaznacza się skraj antycyklonu znad południowych Bałkanów. Takie rozmieszczenie ośrodków barycznych wymusza nad Polską silny przepływ powietrza, a w konsekwencji silny wiatr.

Prognozowany gradient ciśnienia nad Polską i Europą powodujący silny wiatr, 6 listopada 2023

Silny wiatr w Polsce, miejscami wichury i szeroki prąd strumieniowy, kiedy wiatr osłabnie

Dodatkowym ważnym czynnikiem jest również zasięg oddziaływania silnego prądu strumieniowego, który w dalszym ciągu szczególnie w zachodniej i środkowej Europie, w tym w Polsce zapewnia dominację warunków atmosferycznych charakterystycznych dla cyrkulacji strefowej. Główna oś prądu strumieniowego z jednym z jego odnóży znajduje się obecnie na obszarze, od rejonu północnych Włoch przez Węgry, północną Rumunię po południową Ukrainę. Zasięg oddziaływania prądu strumieniowego jest jednak większy i sięga także Polski

Oś prądu strumieniowego sięga Polski, 6 listopada 2023

Silny prąd strumieniowy powoduje wichury w Polsce, listopad 2023

Obecność prądu strumieniowego czasami możemy dostrzec również gołym okiem szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, gdy wysoko unoszące się rozproszone chmury przemieszczają się dość szybko. Jego obecność wpływa na wzmocnienie przepływu powietrza i nasilenie wiatru, ale także na podtrzymanie cyrkulacji strefowej z tendencją do tworzenia kolejnych ośrodków niżowych. Z obecności silnego prądu strumieniowego korzystają również linie lotnicze, dzięki temu w ostatnich dniach wiele samolotów znacznie szybciej przeleciało Atlantyk między Ameryką Północną i Europą.

Zasięg silnego wiatru w rejonie Polski nad Europą, 6 listopada 2023

Silny wiatr i wichury w Polsce, prąd strumieniowy miesza w pogodzie listopad 2023

Omawiana sytuacja atmosferyczna powoduje obecnie silne porywy wiatru szczególnie między Belgią i Holandią przez Niemcy po Polskę i zachodnią Ukrainę. Wiatr najsilniej wieje nad morzem oraz wysoko w górach. Na tym obszarze osiąga granicę określania zjawisko jako wichura. Minionej doby w Polsce najsilniej wiało na Śnieżce, gdzie zmierzono 137 km/h, na Połoninie Wetlińskiej 128 km/h oraz na Kasprowym Wierchu do 119 km/h. Dziś w ciągu dnia porywy wiatru na nizinach w wielu regionach kraju osiągną do 50-75 km/h. Silniej powieje tylko wysoko w górach oraz lokalnie nad morzem. Pod wieczór wiatr osłabnie, jedynie nad morzem silny wiatr utrzyma się dłużej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!