| |
Zagrożenie!
Silny wiatr w niemal całym kraju. Kiedy osłabnie?

Silny wiatr w niemal całym kraju. Kiedy osłabnie?

Polska znajduje się dziś 06.12 pomiędzy niżem znad Rosji, a klinem wyżowym związanym z wyżem ANKE znad południowej Europy. Wywołana taką sytuacją baryczną różnica gradientu ciśnienia oraz obecność prądu strumieniowego, spowodowała nasilenie wiatru niemal w całym kraju z kierunków zachodnich.

Prognoza porywów wiatru według modelu ECMWF. 6 grudnia br. Dane: windy.com

Prognoza Porywy wiatru 6 grudnia

Porywy na ogół sięgają 50-70 km/h, tylko lokalnie nad morzem oraz wysoko w górach są silniejsze. Mimo to, wiatr przeważnie nie stanowi zagrożenia, aczkolwiek jest dość uciążliwy, bowiem średnia jego prędkość od wielu godzin wynosi co najmniej 35-40 km/h.

Zanotowane maksymalne porywy wiatru do godz. 12:00, 6 grudnia br.

Mapa porywy wiatru

Silnym porywom wiatru niemal w całym kraju towarzyszą również opady deszczu, przesuwające się z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju. Na południu i południowym-wschodzie ponownie rozpada się z upływem popołudnia i wieczorem. Wyjątkiem, będą rejony podgórskie, gdzie ponownie spodziewamy się opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Tymczasem wiatr znacznie osłabnie najbliższej nocy 06/07.12, a jutru 07.12 w ciągu dnia nasili się głównie w rejonach podgórskich, gdzie wystąpią zjawiska fenowe. Będą one możliwe również miejscami na południu i południowym-wschodzie kraju w piątek 08.12, szczególnie na Podkarpaciu.

Wiatr jest uciążliwy, ale są również jego dobre strony. Obecnie prawie w całym kraju indeks jakości powietrza jest dobry i bardzo dobry.

Jakość powietrza 6 grudnia

Mapa dane: GIOŚ


Komentarze
Mariola Mariola

i oby jak najdłużej dobry wiatr ... stanowczo lepiej się oddycha :)

06 grudzień 2017 - 12:40
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Dokładnie tak - smogu nie ma....👍

06 grudzień 2017 - 12:59
Odpowiedz
Joanna

Ciekawe czy na podkarpaciu spadnie troche sniegu na weekendzie ? Jest strasznie szaro i ponuro jak stopnial ten z przed kilku dni... 😑

06 grudzień 2017 - 19:17
Odpowiedz
Joanna

Kochani , a co z opadami dla podkarpacia na weekend? Snieg?czy deszcz?

06 grudzień 2017 - 19:55
Odpowiedz