| |
Zagrożenie!
Silny wiatr uderzy w Polsce. Wichury na północy przekroczą 80 km/h. To będą skutki niżu skandynawskiego

Silny wiatr uderzy w Polsce. Wichury na północy przekroczą 80 km/h. To będą skutki niżu skandynawskiego

Kolejne dni drugiej połowy września przyniosą w Polsce i Europie bardzo zmienne warunki pogodowe, dlatego warto codziennie śledzić najnowsze prognozy, bo w wielu regionach pojawią się burze, ulewy, ochłodzenie z przymrozkami, pierwszy śnieg, a także wichury. Przyczyną tego stanu będzie pojawienie się i przechodzenie ośrodków niżowych. Aktualnie duży obszar niżowy znajduje się nad Skandynawią i Bałtykiem, a w dalszych prognozach widoczny jest również nowy dynamiczny ośrodek niżowy, jaki ma przejść z południowej do wschodniej i północno wschodniej Europy. W jego rejonie pogoda będzie niebezpieczna.

Prognozowane położenie ośrodka niżowego w rejonie Bałtyku i Skandynawii, 16 września 2022

Silny wiatr uderzy w Polsce, wichury wystąpią 16 września 2022, prognoza ciśnienia i wiatru

Zaostrzenie gradientu ciśnienia i szybszy przepływ powietrza wywoła niż Queenie. Tworzy on bardzo rozległy obszar pola niskiego ciśnienia nad północną Europą. Największe zaostrzenie ciśnienia będzie mieć miejsce na Morzu Północnym i na południu Morza Norweskiego i tutaj wystąpią najsilniejsze wichury. Silny wiatr odczują również mieszkańcy północnej Polski, zwłaszcza wybrzeża. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, 16 września 2022. Model ECMWF

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 16 września 2022

Wiatr w piątek 16.09 w województwach północnych w porywach osiągnie do 50-70 km/h, a im bliżej wybrzeża tym miejscami będzie jeszcze silniejszy. W samej strefie przybrzeżnej wiatr w porywach może osiągnąć maksymalnie do około 75-85 km/h i co najmniej tutaj zapewne zostanie wydane ostrzeżenie pogodowe 1 stopnia.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić do 16 września. Model ICON

Silny wiatr w Polsce, prognozowane wichury, 16 września 2022

Niemiecki model ICON wskazuje aktualnie, że na środkowym wybrzeżu wiatr może maksymalnie osiągnąć nawet 90 km/h. Będzie to pierwszy sztorm wliczany już klimatycznie do jesieni nad polskim wybrzeżem i południowym Bałtykiem. Zjawisko nie będzie ekstremalne i bardzo niebezpieczne, ale miejscami osiągnie granicę pierwszego stopnia alertu. 

Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, 16 września 2022 z upływem popołudnia

Silny wiatr i opady w Polsce, mapa deszczu 16 września 2022

Wiatr na wybrzeżu najsilniej powieje w strefie opadów konwekcyjnych. Lokalnie mogą wystąpić burze, ale zjawiska będą rozproszone. Wysokość fal w strefie nadmorskiej polskiego wybrzeża ma osiągać około 3-5 m, zwłaszcza na środkowym wybrzeżu. 

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie do 16 września 2022

Wichury w Europie, prognoza wiatru do 16 września 2022

Omawiany układ niżowy najsilniejszy wiatr wywoła na Morzu Północnym i częściowo Morzu Norweskim. Porywy wiatru będą tutaj przekraczać 100-120 km/h, lokalnie około 160 km/h, zwłaszcza na zachód i południowy zachód od norweskiego wybrzeża. W następnych dniach uwagę przykuwa nowy niż, jaki ma powstać na południu Europy, a następnie zaostrzając gradient ciśnienia i pogłębiając się powędruje na północny wschód znad Rumunii przez Ukrainę i Białoruś nad Rosję, gdzie jest prognozowany około 20 września. Na jego drodze będą ulewy, opady śniegu w Karpatach, a także coraz silniejszy wiatr, w tym wichury, zwłaszcza nad Rosją. To będzie kolejny układ niżowy, który będzie wymagał szczegółowej analizy, bo jak zwykle mogą zajść korekty trajektorii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!