| Szukaj |
Zagrożenie!

Silny wiatr uderzy w Polsce. To będą skutki cyklonu Zydrune. Wiemy, gdzie powieje do 80 km/h

Przed nami kolejny epizod z silnym wiatrem w Polsce. Miejscami jego porywy w czwartek 6 października na północy kraju osiągną do 60-80 km/h, czyli zostanie osiągnięty próg pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego. Wichury będą skutkiem zwiększenia gradientu ciśnienia, jaki wywoła cyklon Zydrune przechodzący nad Skandynawią. Między jego centrum, a wyżem nad południową Europą powstanie różnica ciśnienia dodatkowo wspomagana silnym przepływem powietrza przez prąd strumieniowy.

Wichury na północy Polski. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 13:00, 6 października 2022. Dane: ECMWF / Windy

Silny wiatr uderzy w Polsce, to będą skutki cyklonu Zydrune, prognoza wiatru 6 października 2022

Aktualnie na zdjęciach satelitarnych i danych synoptycznych obserwujemy pogłębianie i przesuwanie się niżu między Wyspami Brytyjskimi, a Skandynawią. Cyklon Zydrune na tym obszarze powoduje wichury oraz opady deszczu i lokalne burze. W Norwegii przyniesie również opady śniegu. W ciągu najbliższej doby przesunie się nad północną Norwegię. Mało aktywny chłodny front atmosferyczny z nim związany, w tym okresie zaznaczy się również w Polsce.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 6 października 2022. Model ECMWF

Wichury w Polsce, cyklon Zydrune nasili wiatr, prognoza 6 października 2022

Niż w czwartek 06.10 wywoła wichury nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim, a tylko niewielki wycinek tej silnej fali wiatru odczujemy w Polsce. Najsilniej powieje na północy w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko mazurskim, szczególnie na wybrzeżu, w porywach do 60-80 km/h. Silny wiatr do 50-60 km/h odczujemy również na Kujawach.

Silny wiatr w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, 6 października 2022. Model ICON

Silny wiatr w Polsce, prognoza wiatru, 6 października 2022, cyklon spowoduje wichury

Silny wiatr na północy Polski, zwłaszcza między godziną 10 i 17 przewidują wszystkie wiodące modele numeryczne. Wiatr może lokalnie łamać gałęzie i powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej. Najsilniej powieje w rejonie linii brzegowej, szczególnie w województwie pomorskim.

Prognozowany gradient ciśnienia nad Europą, 6 października 2022. Największy będzie między polskim wybrzeżem i północną Skandynawią

Cyklon nasili wiatr w Polsce, mapa ciśnienia i wiatru 6 października 2022

Na Bałtyku prognozowany jest sztorm. Wysokość fal na ogół będzie sięgać do 2-3m, a na środkowym Bałtyku w pobliżu estońskiego wybrzeża do 4m.

Prognozowany silny przepływ powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 6 października 2022

Silny wiatr w Polsce i Europie, cyklon Zydrune, prognoza wiatru, 6 października 2022

Dodatkowym czynnikiem napędzającym silny przepływ powietrza nad północna Europą będzie obecność prądu strumieniowego rozciągającego się od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, Skandynawię, Bałtyk po północno zachodnią Rosję. Kolejna doba 6/7 października w Polsce upłynie nam pod znakiem ponownie dominacji układu wyżowego. Jego centrum w piątek 7 października znajdzie się nad południem kraju, ale będzie się stopniowo przesuwać nad Ukrainę. Ponownie możemy wtedy liczyć na piękny dzień złotej polskiej jesieni.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz