| |
Zagrożenie!
Silny wiatr uderzy w Polsce. To będą skutki cyklonu Zydrune. Wiemy, gdzie powieje do 80 km/h

Silny wiatr uderzy w Polsce. To będą skutki cyklonu Zydrune. Wiemy, gdzie powieje do 80 km/h

Przed nami kolejny epizod z silnym wiatrem w Polsce. Miejscami jego porywy w czwartek 6 października na północy kraju osiągną do 60-80 km/h, czyli zostanie osiągnięty próg pierwszego stopnia ostrzeżenia meteorologicznego. Wichury będą skutkiem zwiększenia gradientu ciśnienia, jaki wywoła cyklon Zydrune przechodzący nad Skandynawią. Między jego centrum, a wyżem nad południową Europą powstanie różnica ciśnienia dodatkowo wspomagana silnym przepływem powietrza przez prąd strumieniowy.

Wichury na północy Polski. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 13:00, 6 października 2022. Dane: ECMWF / Windy

Silny wiatr uderzy w Polsce, to będą skutki cyklonu Zydrune, prognoza wiatru 6 października 2022

Aktualnie na zdjęciach satelitarnych i danych synoptycznych obserwujemy pogłębianie i przesuwanie się niżu między Wyspami Brytyjskimi, a Skandynawią. Cyklon Zydrune na tym obszarze powoduje wichury oraz opady deszczu i lokalne burze. W Norwegii przyniesie również opady śniegu. W ciągu najbliższej doby przesunie się nad północną Norwegię. Mało aktywny chłodny front atmosferyczny z nim związany, w tym okresie zaznaczy się również w Polsce.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 6 października 2022. Model ECMWF

Wichury w Polsce, cyklon Zydrune nasili wiatr, prognoza 6 października 2022

Niż w czwartek 06.10 wywoła wichury nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim, a tylko niewielki wycinek tej silnej fali wiatru odczujemy w Polsce. Najsilniej powieje na północy w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko mazurskim, szczególnie na wybrzeżu, w porywach do 60-80 km/h. Silny wiatr do 50-60 km/h odczujemy również na Kujawach.

Silny wiatr w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, 6 października 2022. Model ICON

Silny wiatr w Polsce, prognoza wiatru, 6 października 2022, cyklon spowoduje wichury

Silny wiatr na północy Polski, zwłaszcza między godziną 10 i 17 przewidują wszystkie wiodące modele numeryczne. Wiatr może lokalnie łamać gałęzie i powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej. Najsilniej powieje w rejonie linii brzegowej, szczególnie w województwie pomorskim.

Prognozowany gradient ciśnienia nad Europą, 6 października 2022. Największy będzie między polskim wybrzeżem i północną Skandynawią

Cyklon nasili wiatr w Polsce, mapa ciśnienia i wiatru 6 października 2022

Na Bałtyku prognozowany jest sztorm. Wysokość fal na ogół będzie sięgać do 2-3m, a na środkowym Bałtyku w pobliżu estońskiego wybrzeża do 4m.

Prognozowany silny przepływ powietrza w Europie na wysokości 1,5 km, 6 października 2022

Silny wiatr w Polsce i Europie, cyklon Zydrune, prognoza wiatru, 6 października 2022

Dodatkowym czynnikiem napędzającym silny przepływ powietrza nad północna Europą będzie obecność prądu strumieniowego rozciągającego się od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, Skandynawię, Bałtyk po północno zachodnią Rosję. Kolejna doba 6/7 października w Polsce upłynie nam pod znakiem ponownie dominacji układu wyżowego. Jego centrum w piątek 7 października znajdzie się nad południem kraju, ale będzie się stopniowo przesuwać nad Ukrainę. Ponownie możemy wtedy liczyć na piękny dzień złotej polskiej jesieni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!