| |
Zagrożenie!
Silny upał wróci do Polski. Temperatura przekroczy 37 stopni. Wiemy, kiedy żar będzie trudno wytrzymać

Silny upał wróci do Polski. Temperatura przekroczy 37 stopni. Wiemy, kiedy żar będzie trudno wytrzymać

Po gorącym i upalnym okresie do Polski wróciły umiarkowane temperatury, ale na tym jeszcze nie koniec ciepłego lata, bo czekają nas kolejne dni z lejącym się żarem z nieba. Silny upał jeszcze wróci do Polski. Temperatury będą przekraczać 30 stopni C. i to na znacznym obszarze kraju. Na kolejną falę upałów przyjdzie nam jednak dłużej poczekać, bo dopiero w trakcie pierwszej dekady sierpnia zanotujemy wysokie letnie temperatury. Wcześniej niewielki upał zdarzy się tylko miejscami, a pod koniec lipca dodatkowo czeka nas załamanie pogody związane z ulewami. Sprawdźmy, kiedy upał wróci do Polski i żar poleje się z nieba.

Upał będzie powracać do Polski. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie około 4-5 sierpnia 2022

Silny upał wróci do Polski, kiedy będzie fala upałów, sierpień 2022

Gorące i okresami upalne dni, będą nadal zdarzać się w Polsce, ale na ogół zasięg wysokich temperatur będzie ograniczony. Ponownie temperatura oscylująca w pobliżu 30 st. C. czeka nas w najbliższy piątek 29 lipca, zwłaszcza miejscami na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Na pozostałym obszarze kraju, będzie ciepło i gorąco z temperaturami do 20-29 st. C. Sytuacja ponownie zacznie się zmieniać w trakcie pierwszej dekady sierpnia, bo upał znowu będzie możliwy na znacznym obszarze Polski już około 4-5 sierpnia (+/- 1 dzień).

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 4 sierpnia 2022

Kiedy upał wróci do Polski, prognozowana temperatura 4 sierpnia 2022

Aktualnie oba wiodące długoterminowe modele pogodowe, zarówno europejski ECMWF i amerykański GFS przewidują możliwe powrót upału do Polski. Nieco większa szansa na kolejną falę upałów na znacznym obszarze kraju widnieje w okolicach 4-5 sierpnia, czyli w trakcie pierwszej dekady ostatniego miesiąca meteorologicznego lata.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 4 sierpnia 2022. Model GFS

Czy fala upałów wróci do Polski, prognozowany upał 4 sierpnia 2022 

Najnowsze prognozy tego kolejnego powiewu lata z upałem, wskazują na możliwy wzrost temperatury w Polsce do ponad 30-37 st. C. 

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 5 sierpnia 2022

Żar i fala upałów wróci do Polski, wstępna prognoza temperatury 5 sierpnia 2022

Prawdopodobieństwo powrotu upałów w Polsce możemy sprawdzić na wiązkach prognostycznych dla wybranej miejscowości. Dane te należy porównać do prognozy z innego modelu. Jeżeli są porównywalne, to prognoza konkretnego zjawiska nawet w przypadku obliczeń długoterminowych ma znaczną szansę aby się sprawdzić. Prognozę upału sprawdziliśmy dla przykładowej Łodzi położonej w centrum kraju.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury dla Łodzi do 12 sierpnia 2022. Wiązki modelu GFS

Kiedy fala upałów wróci do Polski, prognoza temperatury na przełomie lipca i sierpnia 2022

Prognozy jednoznacznie wskazują na załamanie pogody między 30-31 lipca, gdy pojawią się miejscami ulewy w Polsce. Ponowny powrót upałów w Polsce, będzie możliwy około 3-4-5 sierpnia (+/- 1 dzień).

Prognoza długoterminowa opadów i temperatury dla Łodzi. Wiązki modelu ECMWF

Czy będzie upał w Polsce w sierpniu 2022, prognoza temperatury i opadów do 12 sierpnia 2022

Przed nami więc kontynuacja bardzo urozmaiconej letniej pogody. Mimo czekającej nas ulewy i wtedy możliwego miejscami większego spadku temperatury pod koniec lipca, to lato nie powiedziało jeszcze ostatniego i w sierpniu ponownie wrócą dni z upałem. Temperatury miejscami przekraczające 33-37 st. C., będzie trudno wytrzymać. Prognozy weryfikujemy na bieżąco. W stosownym czasie w przypadku podtrzymania prognoz, będziemy informować bardziej obszernie na temat kolejnego epizodu z wysokimi temperaturami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Lidia

Miejmy nadzieje ze pogoda się nie sprawdzi, bo i po co nam jakieś żary, zostaniemy przy temp. obecnej i to wystarczy. Tu Europa nie Afryka!!

27 lipiec 2022 - 17:42
Odpowiedz
Leszek

Jeżeli komuś za gorąco i za sucho to polecam Sucha Beskidzką. Tutaj nigdy nie jest ciepło a tym bardziej zbyt długo sucho.

28 lipiec 2022 - 16:17
Odpowiedz
Monika

Póki siedzę w domu upały mi nie przeszkadzają, bo mam tu jednak wentylator, rolety, picie, jedzenie itp. Gorzej, że pies może wyjść na spacer dopiero wieczorem i wszędzie dookoła sucho jak nie wiem.

18 sierpień 2022 - 19:12
Odpowiedz