| Szukaj |
Zagrożenie!

Silny upał wróci do Polski. Temperatura przekroczy 37 stopni. Wiemy, kiedy żar będzie trudno wytrzymać

Po gorącym i upalnym okresie do Polski wróciły umiarkowane temperatury, ale na tym jeszcze nie koniec ciepłego lata, bo czekają nas kolejne dni z lejącym się żarem z nieba. Silny upał jeszcze wróci do Polski. Temperatury będą przekraczać 30 stopni C. i to na znacznym obszarze kraju. Na kolejną falę upałów przyjdzie nam jednak dłużej poczekać, bo dopiero w trakcie pierwszej dekady sierpnia zanotujemy wysokie letnie temperatury. Wcześniej niewielki upał zdarzy się tylko miejscami, a pod koniec lipca dodatkowo czeka nas załamanie pogody związane z ulewami. Sprawdźmy, kiedy upał wróci do Polski i żar poleje się z nieba.

Upał będzie powracać do Polski. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie około 4-5 sierpnia 2022

Silny upał wróci do Polski, kiedy będzie fala upałów, sierpień 2022

Gorące i okresami upalne dni, będą nadal zdarzać się w Polsce, ale na ogół zasięg wysokich temperatur będzie ograniczony. Ponownie temperatura oscylująca w pobliżu 30 st. C. czeka nas w najbliższy piątek 29 lipca, zwłaszcza miejscami na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Na pozostałym obszarze kraju, będzie ciepło i gorąco z temperaturami do 20-29 st. C. Sytuacja ponownie zacznie się zmieniać w trakcie pierwszej dekady sierpnia, bo upał znowu będzie możliwy na znacznym obszarze Polski już około 4-5 sierpnia (+/- 1 dzień).

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 4 sierpnia 2022

Kiedy upał wróci do Polski, prognozowana temperatura 4 sierpnia 2022

Aktualnie oba wiodące długoterminowe modele pogodowe, zarówno europejski ECMWF i amerykański GFS przewidują możliwe powrót upału do Polski. Nieco większa szansa na kolejną falę upałów na znacznym obszarze kraju widnieje w okolicach 4-5 sierpnia, czyli w trakcie pierwszej dekady ostatniego miesiąca meteorologicznego lata.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 4 sierpnia 2022. Model GFS

Czy fala upałów wróci do Polski, prognozowany upał 4 sierpnia 2022 

Najnowsze prognozy tego kolejnego powiewu lata z upałem, wskazują na możliwy wzrost temperatury w Polsce do ponad 30-37 st. C. 

Aktualnie prognozowany upał w Polsce, 5 sierpnia 2022

Żar i fala upałów wróci do Polski, wstępna prognoza temperatury 5 sierpnia 2022

Prawdopodobieństwo powrotu upałów w Polsce możemy sprawdzić na wiązkach prognostycznych dla wybranej miejscowości. Dane te należy porównać do prognozy z innego modelu. Jeżeli są porównywalne, to prognoza konkretnego zjawiska nawet w przypadku obliczeń długoterminowych ma znaczną szansę aby się sprawdzić. Prognozę upału sprawdziliśmy dla przykładowej Łodzi położonej w centrum kraju.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury dla Łodzi do 12 sierpnia 2022. Wiązki modelu GFS

Kiedy fala upałów wróci do Polski, prognoza temperatury na przełomie lipca i sierpnia 2022

Prognozy jednoznacznie wskazują na załamanie pogody między 30-31 lipca, gdy pojawią się miejscami ulewy w Polsce. Ponowny powrót upałów w Polsce, będzie możliwy około 3-4-5 sierpnia (+/- 1 dzień).

Prognoza długoterminowa opadów i temperatury dla Łodzi. Wiązki modelu ECMWF

Czy będzie upał w Polsce w sierpniu 2022, prognoza temperatury i opadów do 12 sierpnia 2022

Przed nami więc kontynuacja bardzo urozmaiconej letniej pogody. Mimo czekającej nas ulewy i wtedy możliwego miejscami większego spadku temperatury pod koniec lipca, to lato nie powiedziało jeszcze ostatniego i w sierpniu ponownie wrócą dni z upałem. Temperatury miejscami przekraczające 33-37 st. C., będzie trudno wytrzymać. Prognozy weryfikujemy na bieżąco. W stosownym czasie w przypadku podtrzymania prognoz, będziemy informować bardziej obszernie na temat kolejnego epizodu z wysokimi temperaturami.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Lidia

Miejmy nadzieje ze pogoda się nie sprawdzi, bo i po co nam jakieś żary, zostaniemy przy temp. obecnej i to wystarczy. Tu Europa nie Afryka!!

27 lipiec 2022 - 17:42
Odpowiedz
Leszek

Jeżeli komuś za gorąco i za sucho to polecam Sucha Beskidzką. Tutaj nigdy nie jest ciepło a tym bardziej zbyt długo sucho.

28 lipiec 2022 - 16:17
Odpowiedz
Wyślij komentarz