| |
Zagrożenie!
Silny mróz w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15 stopni. To będzie apogeum tej fali arktycznego powietrza

Silny mróz w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15 stopni. To będzie apogeum tej fali arktycznego powietrza

Trwa główna fala ochłodzenia w Polsce związana z adwekcją arktycznego powietrza. Przed nami apogeum najniższych temperatur. Do tej pory największy mróz -12 st. C. przy gruncie zanotowano na stacji meteorologicznej w Poznaniu i Słubicach, a poza terenami nizinnymi -14,6 st. C. notowano na Śnieżce. Najbliższa noc 19/20 listopada będzie jeszcze zimniejsza szczególnie miejscami w południowej połowie Polski. W rejonach największych przejaśnień i rozpogodzeń temperatura minimalna, wliczając w to również wartości przy gruncie może w lokalnych zastoiskach chłodu spaść nawet do około -16/-11 st. C. Sprawdźmy, gdzie jest potencjał na taki mróz.

Na zdjęciu satelitarnym Polski widoczny obszar przejaśnień i rozpogodzeń przed nastaniem nocy o godzinie 16:30, 19 listopada 2022. Dane: Eumetsat

Silny mróz w Polsce, temperatura spadnie do -16/-11 stopni, gdzie mróz będzie największy, prognoza 20 listopada 2022

Powyższe kompozytowe zdjęcie satelitarne z odcieniem koloru fioletowego wyraźnie wskazuje na obecność powietrza arktycznego nad Polską. W pasie południowym i wschodnim kraju na południe i wschód od centrum niżu przynoszącego śnieżyce między północną Ziemią Lubuską i Wielkopolską, a Kujawami po zachodnią część Warmii, występują przejaśnienia i rozpogodzenia.

Mróz przy gruncie zanotowany poprzedniej nocy w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Mróz zanotowany w Polsce na stacjach IMGW, 19-20 listopada 2022

Najdłużej nocą przejaśnienia utrzymają się miejscami na obszarze między Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, częściowo Górnym Śląskiem, Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną, południem Ziemi Łódzkiej, Ziemią Świętokrzyską, południem i wschodem Mazowsza po lokalnie Podlasie. Na tym obszarze tej nocy mróz będzie najsilniejszy ze szczególnym wskazaniem na obszar między Dolnym Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem po Lubelszczyznę.

Prognoza mrozu w Polsce wskazująca możliwy potencjał w przypadku dłuższego utrzyma się przejaśnień i rozpogodzeń, 20 listopada 2022 nad ranem

Silny mróz w Polsce, najnowsza prognoza temperatury, noc 19/20 listopada 2022

Śledźmy więc wskazania termometrów, bo kolejny raz w Polsce pojawi się miejscami dwucyfrowy mróz, ale tak jak poprzednio najniższe temperatury będą uzależnione od miejsc z najdłużej utrzymującymi się przejaśnienia i rozpogodzeniami.

Prognozowany zasięg adwekcji arktycznego powietrza w Polsce i przewidywana temperatura na wysokości 1,5 km, noc 19/20 listopada 2022

Silny mróz w Polsce, gdzie największy mróz w nocy, prognoza temperatury 19-20-21 listopada 2022

Potencjał do lokalnie dwucyfrowego mrozu w Polsce utrzyma się do 21 listopada. Później zasięg głównej fali powietrza arktycznego zostanie ograniczony, a od zachodu i południa temperatury wzrosną.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, godzina 01:00, 20 listopada 2022

Niskie temperatury w Polsce, kiedy ustąpi mróz, prognoza anomalii temperatury 20 listopada 2022

Do kiedy utrzyma się ochłodzenie z mrozem, czy temperatury w trzeciej dekadzie listopada wzrosną i jeszcze będzie powrót cieplejszej jesieni, a może zima zadomowi się na dobre w Polsce? Więcej dowiecie się jutro 20.11 w naszej najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!