Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła poniżej -16 stopni. Dwucyfrowy mróz w marcu nadal możliwy
Wraz z początkiem marca 2023 rozpocznie się wiosna meteorologiczna, ale mimo to nadal w Polsce pojawia się dwucyfrowy mróz. Temperatura ostatniej nocy spadła poniżej -16 st. C., a w nowym miesiącu okresy z silniejszym mrozem nadal będą możliwe. Wszystko przez układ baryczny sprzyjający adwekcji powietrza arktycznego. Sprawdźmy, gdzie mróz był największy i jakie są najnowsze prognozy temperatury.
Mróz w marcu w Polsce nadal będzie możliwy. Prognozowany zasięg napływającego powietrza arktycznego do Europy i jego temperatura na wysokości 1,5 km, 5 marca 2023
W prognozach zapowiadaliśmy szczególnie chłodny przełom lutego i marca i faktycznie tak jest. Temperatura w wielu regionach spadła poniżej -16/-10 st. C. i mróz nadal w nocy będzie częstym zjawiskiem w kolejnych nocach, aczkolwiek nieco zelżeje szczególnie między 2-5 marca.
Mróz zanotowany w Polsce przy gruncie w nocy z 27/28 lutego 2023. Dane: IMGW
Poprzedniej nocy najzimniej w Polsce było na północy oraz w rejonach podgórskich na Podhalu. Temperatura na wielu stacjach synoptycznych przy gruncie spadła do -12/-9 st. C. Taką temperaturę zanotowano miejscami na Podlasiu, Mazowszu, Mazurach, Kujawach, Ziemi Łódzkiej, Pomorzu, w Wielkopolsce oraz na Podhalu. Największy mróz zanotowano w rejonie Tatr. Na standardowej wysokości 2m w klatkach meteorologicznych zanotowano aż -16,2 st. C. w rejonie Morskiego Oka, ponadto zarejestrowano -15,5 st. C. w Dolinie Pięciu Stawów oraz -14,5 st. C. na Hali Gąsienicowej.
Prognozowana trajektoria wsteczna powietrza napływającego do Polski, 1 marca 2023
Spadkowi temperatur sprzyjała obecność wyżu ze słabym wiatrem i licznymi rozpogodzenia z silniejszą radiacją. Z prognoz trajektorii wstecznej wynika, że powietrze w dolnej warstwie troposfery, czyli w tej w której bezpośrednio oddychamy napływa wprost z Arktyki z rejonu Bieguna Północnego.
Prognozowany mróz w Polsce, 1 marca 2023 nad ranem
Najbliższa noc najzimniej zapowiada się miejscami na południu i południowym zachodzie Polski. Temperatura przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie spadnie nawet do -13/-7 st. C. Na północy mróz zelżeje, a miejscami nawet nie wystąpi, bo z północy nasunie się zachmurzenie, które ograniczy spadek temperatury.
Wstępnie prognozowany kolejny większy dwucyfrowy mróz w Polsce około 9-11 marca 2023
W trakcie marca ujemne temperatury w nocy jeszcze nie raz zobaczymy. Zdarzą się również ponownie okresy z dwucyfrowym mrozem. Jeśli sprawdzi się aktualnie prognozowana trajektoria przejścia cyklonu zaciągającego z północy chłodne powietrze, to większy mróz ponownie będzie możliwy około 9-11 marca (+/- 2 dni) w rejonach nocnych przejaśnień i rozpogodzeń.
DobraPogoda24.pl