| |
Zagrożenie!
Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła do blisko -23 stopni. Wiemy, gdzie było najzimniej

Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła do blisko -23 stopni. Wiemy, gdzie było najzimniej

Za nami główna fala ochłodzenia, jakiego spodziewaliśmy się pod koniec marca. Temperatura w Polsce przy gruncie spadła do blisko -23 st. C., a na standardowej wysokości do blisko -19 st. C. Jest to silny mróz jak na tę porę roku i większy od prognoz. Takie wartości temperatur są bardziej odpowiednie dla środka zimy, a nie początku wiosny kalendarzowej. Kolejna noc będzie już łagodniejsza i znacznie ograniczona pod względem zasięgu ujemnych temperatur, gdyż z zachodu będzie postępować adwekcja cieplejszego powietrza. Sprawdźmy, gdzie pojawił się największy mróz tegorocznego marca.

Silny mróz w Polsce. To była najzimniejsza noc marca 2023

Silny mróz w Polsce, temperatura spadła do -23 st. C. To była najzimniejsza noc marca 2023

Najniższe temperatury, tak jak się spodziewaliśmy zanotowano na południu Polski w Małopolsce w rejonach podgórskich. Prym ponownie wiódł słynny biegun zimna w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Na tamtejszej stacji meteorologicznej temperatura przy gruncie spadła do -22,8 st. C., a na standardowej wysokości 2m w klatce meteorologicznej do -18,6 st. C. To są najniższe temperatury w Polsce zanotowano poza siecią IMGW podczas tegorocznego marca.

Mróz przy gruncie notowany minionej nocy na stacjach synoptycznych IMGW, 29 marca 2023

Potężny mróz w Polsce, temperatura spadła poniżej -20 st. C. zanotowane pomiary w marcu 2023

Wśród stacji synoptycznych pierwszego rzędu IMGW najniższą temperaturę przy gruncie na poziomie -18 st. C. zanotowano w Zakopanem. W wielu innych regionach, od bałtyckiego wybrzeża w województwie pomorskim przez centrum po dzielnice południowe temperatura przy gruncie spadła do -14/-8 st. C. Ujemne temperatury przy gruncie zanotowano praktycznie na obszarze całego kraju.

Mróz zanotowany w Polsce na stacjach IMGW na wysokości 2m w klatkach meteorologicznych, 29 marca 2023

Marcowa fala silnego mrozu w Polsce, zanotowane temperatury 29 marca 2023

Spadki temperatur notowanych w klatkach meteorologicznych były oczywiście mniejsze niż przy gruncie, ale co ciekawe również mróz na tym poziomie wystąpił praktycznie w całym kraju. Na wielu stacjach notowano poniżej -9/-4 st. C., a w Zakopanem -11,8 st. C.

Słabnący zasięg ujemnych temperatur w Polsce. Prognozowane przymrozki w nocy z 29/30 marca 2023

Prognoza mrozu w Polsce, noc 30 marca 2023

Kolejna noc nie przyniesie już tak silnego mrozu w Polsce, gdyż za zachodu w głąb kraju zacznie napływać cieplejsza masa powietrza. Niewielkie przymrozki wystąpią już tylko w dzielnicach wschodnich i południowo wschodnich.

Prognozowany zasięg cieplejszego powietrza i chłodniejszego nad Polską na wysokości 1,5 km o godzinie 08:00, 30 marca 2023

Silny mróz w Polsce ustąpi, z zachodu wkroczy ocieplenie, prognoza temperatury 30 marca 2023

Od czwartku 30.03 spodziewamy się w Polsce kilkudniowego ocieplenia, ale niestety szybko ustąpi w trakcie pierwszej dekady kwietnia. Wówczas wrócą do kraju ujemne temperatury w nocy, ponadto ponownie miejscami spadnie śnieg i krupa śnieżna. Na stały trend w kierunku wiosennego ocieplenia musimy jeszcze poczekać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!